İranlı doğaseverler bisiklet turu ile Van Gölü'nün güzelliklerine dikkati çekiyor

İran'dan gelen 24 kişilik doğasever, bölgenin güzelliklerine dikkati çekmek amacıyla Van Gölü çevresini bisikletle dolaşıyor.

İranlı doğaseverler bisiklet turu ile Van Gölü'nün güzelliklerine dikkati çekiyor


"Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı"na katkı sunmak amacıyla Van Büyükşehir Belediyesi ile Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından 15-21 Ağustos'ta düzenlenen "4. Van Denizi Bisiklet Festivali"ne katılan 4 İranlı turist, ülkelerine döndükten sonra arkadaşlarının isteği üzerine 24 kişilik grupla tekrar Türkiye'ye geldi.

İran'dan pedal çevirerek sınırdan geçip Van'a ulaşan 24 kişilik grup, Van Gölü turu kapsamında Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Yelkenli köyü sahilinde kamp kurdu.

Geceyi ilçede geçiren doğaseverler, daha sonra bisikletleriyle Bitlis'in Adilcevaz ilçesine geçti.

Gruba öncülük eden Mohammed Ali Şahedi, İran'dan Van'a kadar bisikletle geldiklerini ve Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel tarafından karşılandıklarını söyledi.

Amaçlarının arkadaşlıklarını, kardeşliklerini daha ileriye taşımak olduğunu belirten Şahedi, "Denizlerimiz maviydi hep mavi kalsın, çevremiz temiz olsun kirlenmesin, çocuklarımıza en güzel şekliyle kalsın istiyoruz." dedi.

Tura katılan İranlılardan Nazila Şokri ise doğa ile denizlerin temiz tutulması konusunda farkındalık oluşturmak için Van Gölü çevresini bisikletle dolaştıklarını aktardı.

Türkiye'de çok iyi karşılandıklarını ifade eden Paria Mousavi de "Bisiklet sürerek geldik. Bizi Van'da ve Tatvan'da çok güzel karşıladılar. Buradaki insanlar sıcak ve çok iyiler. Dostluklar kurduk, iyi kaynaştık. Türk milletine çok teşekkür ediyorum. Biz sizlerle kardeşiz. Buralar çok güzel." diye konuştu.

Vangölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri Maşallah Özel de tur esnasında yaşadıklarını ve gördüklerini sosyal medya hesaplarından paylaştıklarını söyledi.

Özel, "Bugün turun 3'üncü günü ve hedef 5 günde Van Gölü'nün etrafını dolaşmak. Biz de elimizden geldiğince bölgemizi tanıtmak istiyoruz. Doğa ve çevremizin güzelliğine, temizliğine dikkat çekmek için aralıklarla etkinlikler düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.

ANADOLU AJANSI

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2022, 13:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Gölü Sevdalıları
Van Gölü Sevdalıları - 3 ay Önce

Van Gölü Cenab-ı Allah'ın bu memlekete güzel bir armağanıdır. Van Gölüne, kıyılarına, sahillerine, cevresine, dere ve kanallara lütfen çöp atmayalım, kirletmeyelim. Kanalizasyon ve lağımları lütfen göle akıtmayalım. Göle yakın noktalarda ahır ve ağıl yapmayalım. Hayvan dışkılarını ve hafriyatları gole ve çevresine dökmeyelim. Göle ve çevresine uğrayan her insan etrafından bir poşet çöp ve atık toplamadan ve çöp kovasına bırakmadan ayrılmamalıdır. Ziyaretçiler, yüzenler, gezenler, oturanlar, piknikçiler asla göl ve çevresini kirletmemelidir. Herkes bir izmarite varana dek bütün çöpünü beraberinde götürüp çöp kovalarına koymalıdır. İnsanların uğrak noktalarında çöp kovaları ve çöp konteynırları olmalıdır. Göl cevresinde, oturma alanlarında, gezinme alanlarında, yüzme alanlarında, piknik alanlarında, kıyı ve sahillerde, yeşil alanlarda, kıyı ve sahil bantlarında her gün temizlik, süpürme ve çöp toplama hizmetleri olmalıdır. Bu alanlarda temizlii tavsiye eden ve teşvik eden levhalar olmalıdır. Çevre ve doğa temizliği ile ilgili olarak insanlar bilinçlendirilmelidir Kıyafeti üzerinde VAN GÖLÜ KORUMA VE TEMİZLİK EKİBİ yazılan yüzlerce kişilik temizlik ekipleri oluşturulmalıdır. Gevaş, Çicekli, Edremit, Ipekyolu, Tuşba, Ünseli, Erciş, Çelebibağı, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan kıyılarında dip çamurunu ve yüzey kirliliğini temizleyen araçlar, ekskavatörler, kamyonlar, vakumlu su temizlik araçları, fileli yüzey temizleme araçları ve yüzlerce kişilik temizlik ekipleri olmalıdır. Bütün bu ilçe ve beldelerdeki dere ve kanallar mutlaka baştan başa temizlenmelidir. Atık Su Arıtma Tesisleri bütün buralarda olmalı ve tam kapasite çalışmalıdır. Bütün buralarda sahil bandı, yeşil kuşak, peyzaj ve çevre düzenlemeleri ile Van Gölü ve çevresi ıslah ve ihya edilmelidir. Van Gölü olmadan bu ilçe ve beldelerin pek de bir adı, sanı, kıymeti ve güzelliği olmaz. Vatandaşlar bilinçli ve duyarlı olmalıdır. Belediyeler, DSİ, Çevre ve Şehircilik, DAKA, DAP İdaresi ve ilgili bütün kurum ve kuruluşlar yukarıda sıralanan çalışmaları gerçekleştirmek için ve sahada fiilen var olmak için harekete geçmelidir. Van Gölü
ve çevresi yalnızca iki üç gayretle değil, birkaç proje ve çalışmayla değil, birtakım sınırlı hizmetlerle değil, ancak ve ancak yukarıda söylediklerimizin tamamı eşgüdüm halinde, iş birliği ve güç birliği halinde ve eş zamanlı olarak adeta bir seferberlik halinde yapılırsa mevcut durumdan kurtarılıp ihya edilebilir. VAN GÖLÜ MAVİYE DÖNSÜN, VAN GÖLÜ TEMIZLENSİN, ÇEVRESİ TEMİZLENSİN. VAN GÖLÜ KOKMASIN. HER YERDEN VAN GÖLÜNE GİRİLEBİLSİN. VAN GÖLÜ MASMAVİ VE BERRAK OLSUN, ÇEVRESİ YEMYEŞİL, GÜZEL VE BAKIMLI OLSUN.