banner211

Kılıçdaroğlu'nun fezlekesinin detayları ortaya çıktı: CHP MYK'dan 17 isme soruşturma açılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun içinde bulunduğu Meclis'e gönderilen fezlekelerin ayrıntıları ortaya çıktı. CHP’nin hazırladığı ve hakkında toplatılma kararı verilen “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” broşürü gerekçe gösterilerek hazırlanan fezlekeye göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP üst yönetiminin tamamı hakkında soruşturma açtı. Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan 12 Şubat 2021 tarihli fezlekede 27. dönemde milletvekili görevinde olan 17 MYK üyesinin isminin yer almasına rağmen TBMM’ye dün itibariyle sadece 8’i hakkında fezleke ulaştı.

Kılıçdaroğlu'nun fezlekesinin detayları ortaya çıktı: CHP MYK'dan 17 isme soruşturma açılmış

Kılıçdaroğlu, TBMM'ye ulaşan fezlekelere ilişkin; Ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin. Yiğide savaş bayramdır, hodri meydan.” demişti.

TIKLAYIN: Fezlekesi TBMM’ye gelen Kılıçdaroğlu: Yiğide savaş bayramdır, hodri meydan

ANKA'dan Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, fezlekede Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’nin hazırladığı ve hükümetin geçmişte FETÖ ile işbirliği yaptığı iddiasını ortaya koyan “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” broşürünü sayfa sayfa inceleyerek soruşturmaya konu edildi.

Bu kapsamda “eser sahibi belli değil” denilerek Siyasi Partiler Kanunu ve CHP Tüzüğü işaret edilerek; CHP Genel Başkanı, Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcılarından oluşan Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) sorumlu olduğuna karar verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu doğrultuda Kılıçdaroğlu ve 27. dönem milletvekili olan kitapçığın basıldığı dönemdeki 17 MYK üyesi hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ekrem Aydıner'in hazırladığı 7 sayfalık fezlekede, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve dönemin CHP MYK’sı hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığına alenen tahrik ve aşağılama”, “İftira”, “Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlarından takibat yapılabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

Meclis'in internet sitesinden dosyaya konuldu

Kılıçdaroğlu adına hazırlanan fezlekeye göre; savcılığın Kılıçdaroğlu’nun milletvekili olduğu kanaatine TBMM internet sitesinden ulaşması dikkat çekti. Fezlekede, “Hakkında inceleme yapılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 27. Dönem Milletvekili olduğuna ilişkin belge Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden temin edilerek dosyasına konulmuştur” denildi.

Kılıçdaroğlu ve CHP MYK üyelerinin tamamına yönelik soruşturma kapsamında Adalet Bakanlığı ile yazışmalar gerçekleştirildiği de fezleke ekindeki dosyadan ortaya çıktı. Fezlekeye göre, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “her bir milletvekili hakkında ayrı ayrı soruşturma ve karar tanzimi gerektiğine dair” görüş bildirdi. Bunun üzerine CHP Lideri ve dönemin 17 CHP MYK üyesi hakkında tek tek fezleke hazırlanmasına karar verildi.

Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan 12 Şubat 2021 tarihli fezlekede 27. dönemde milletvekili görevinde olan 17 MYK üyesinin isminin yer almasına karşın TBMM’ye dün itibariyle sadece 8’i hakkında fezleke ulaştı.

Fezlekede ismi geçenler

Fezlekede Kılıçdaroğlu ile birlikte bir kısmı halen bugün de Genel Başkan Yardımcısı olan önceki MYK üyeleri Oğuz Kaan Salıcı, Bülent Kuşoğlu, Muharrem Erkek, Faik Öztrak, Gülizar Biçer Karaca, Gamze Akkuş İlgezdi, Seyit Torun, Veli Ağbaba, Aykut Erdoğdu, Ahmet Ünal Çeviköz, Onursal Adıgüzel, Ahmet Tuncay Özkan, Yıldırım Kaya, Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Yunus Emre ve Fethi Açıkel hakkında da soruşturma açıldığı görüldü.

"Mağdur" sıfatıyla fezlekeye dahil olanlar

Fezlekede; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Bakanlar Kurulu üyelerinden Abdülkadir Aksu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Numan Kurtulmuş, Suat Kılıç ve Süleyman Soylu “mağdur” sıfatıyla yer aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nun iddianamesi, soruşturmaya konu olan kitapçık örnekleri ile kolluk tutanakları delil olarak gösterildi.

Savcılık: Yeterli delil var; dokunulmazlık kaldırılmalı

Fezlekenin “Sonuç” başlıklı bölümünde de CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması talep edilerek, “27. Dönem Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama, iftira, sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçlarını işlediğine dair hakkında fezleke tanzimini gerektirir. Yeterli ve kanuni delilin mevcut olduğu, bu nedenle adı geçen milletvekili hakkında Anayasanın 83. maddesine istinaden dokunulmazlığın kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği” ifade edildi.

T24

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 22:39
YORUM EKLE

banner246