banner211

O TAKILAR YENİDEN HAYAT BULDU!

Urartu dönemine ait 3 bin yıllık takılar Van'da usta ellerde yeniden hayat buluyor.

O TAKILAR YENİDEN HAYAT BULDU!

Urartu dönemine ait 3 bin yıllık takılar Van'da usta ellerde yeniden hayat buluyor. Üretilen takıların tümünün arkeolojik kazılarda çıkan eserlerden örnek alınarak yapıldığını söyleyen işletme sahibi Erdal Binici, “Biz yapmış olduğumuz çalışmalar ile arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin idollerini alarak işletmemizde üretiyoruz. Yapmış olduğumuz bu takılar o dönemde kullanılan takılarla aynı figürlere sahip.” Dedi.


Van'da Erdal Binici, açtığı atölyede unutulmaya yüz tutmuş ve Urartulardan kalan gümüş ile bölgede eskiden beri bilinen savat ve işlemeciliğini yeniden canlandırdı. Arkeolojik kazılarda bulunan Urartulara ait takıların örneklerini alarak üretimini yapan Bilici, 3 bin yıllık takılara hayat veriyor. Tamamı el yapımı, göz nuru olan eserler kralların, kraliçelerin kullandığı takıların bire bir örneğini oluşturuyor.
 

“3 BİN YILLIK TAKILAR ÜRETİYORUZ”

Her takının yapımı ve örneklendirilmesi için yıllardır idolleri incelediğini ve bu örnekler üzerinden takıları tasarladığını söyleyen Erdal Binici, “Urartu takıları çok önemli ve çok farklı. Bir kolye üzerinde bile birçok figür bulunabiliyor. Biz yapmış olduğumuz çalışmalar ile arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin idollerini alarak işletmemizde üretiyoruz. Yapmış olduğumuz bu takılar 3 bin yıl önce kullanılan takılarla aynı figürlere sahip. Van müzesinde bulunan Semiramis’in kolyesinin bir benzerini burada ürettik. Semiramis kolyesinin şans getirdiğine inanılıyor. Bu kolyenin üzerinde 5 figür bulunuyor. Bunlar güneşin doğuşu, güneşin batışı, kuş, şans ve özgürlük figürleridir. Amacımız Urartu tarihini canlı tutmak ve turizme katkı sağlamaktır.” İfadelerini kullandı. 


ŞEHRİVAN HABER: ORHAN AŞAN

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 09:16
YORUM EKLE