Saadet Partisi Van İl Başkanlığı: Depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Van'ın imar problemi çözülmedi!

Saadet Partisi haftalık olağan toplantısını Özay İlhan Başkanlığında gerçekleştirdi. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, hafta ki gündemine ekonomiyi aldı. Saadet Partisi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı: Depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Van'ın imar problemi çözülmedi!

Saadet Partisi Van İl Başkanlığından yapılan açıklamada, " Bugün 23 Ekim 2021 yaşadığımız büyük depremin üzerinden tam 10 yıl geçti. 600 den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti ve birçok vatandaşımız yaralandı. Binlerce konut hasar gördü.  Van Depremin ardından binlerce konut hasarlı olduğu için yıkıldı ve TOKİ’ler aracılığıyla da binlerce konut yapıldı.

"12 bin konut yıkılmamış ve birçoğu büyük tehlike arz ediyor"

Fakat depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala yıkılması gereken 12 bin konut yıkılmamış ve birçoğu büyük tehlike arz etmektedir. TOKİ tarafından binlerce konut yapılmış, fakat TOKİ’lerin, yönetimi kim ya da kimlerden oluştuğu bilinmemekte ve vatandaşa yüksek miktarlarda aidat ödettirmektedir. Kısa süreli gecikmelerde bile çok yüksek faiz uygulayan bir yönetim anlayışı mevcuttur. Bunun sebebi de TOKİ konutlarında kimlerin yaşadığını bile bilmeyen huzur hakkı adı altında yüksek paralar alan ve isimleri gizli tutulan maaşlı şahıslardır.

"Van'ın imar problemi çözülmedi"

Depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Van'ın imar problemi çözülmemiş ayrıca birçok alanda 18. madde uygulamasıyla sorunlar katlanarak büyümüştür. Son olarak Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetki sahiplerine çağrıda bulunuyoruz;

1-Depremden ağır hasar görmüş ve yıkılması yapılmamış tüm yapılar acilen yıkılmalıdır.

2-Toki konutlarında yönetim huzur hakkı adı altında avanta para alanlardan kurtarılarak TOKİ’lerde yaşayan vatandaşlarımıza devredilmeli yönetim zulmüne son verilmelidir.

3- İlimizin 50-100 yıllık imar planı çıkarılmalı ve imar sorunu uzun vadeli olarak çözülmelidir.

4- 18.madde uygulamasına derhal son verilmelidir.

5- Yeni depremlere il olarak ne kadar hazırlıklıyız bu konuda 10 yılda ne gibi çalışmalar yapılmıştır.

6- Olası bir deprem de toplanma alanları bilinmemektedir. Toplanma alanları konusunda vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir." denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE