150 sporcu Van Gölü için kulaç attı

Van’ın Gevaş ilçesinde Vangölü Aktivistleri tarafından 2. Akdamar Yüzme Festivali düzenlendi.

150 sporcu Van Gölü için kulaç attı

Vangölü Aktivistleri öncülüğünde bir araya gelen 150 sporcu, Van Gölü’nün temiz bir şekilde sonraki nesillere aktarılması amacıyla Gevaş sahilinden Akdamar Adası’na kadar kulaç attı. Gevaş Akdamar Tesisindeki sahilde başlayan etkinliğe Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ve dernek üyeleri, AKEM, polis ekipleri ile sporcular katıldı. Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Gölü’nün korunmasına yönelik son yıllarda önemli kararlar alındığını ifade ederek, “Van Gölü’nü baz alan etkinlikleri konu edinen bir program düzenledik. Çok iyi bir organizasyon olacağına eminim. İnşallah buradan Akdamar Adası’na çok sayıda arkadaşımız bu etkinliği başarılı bir şekilde temsil edecekler. Doğayı, Van Gölü’nü korumamız gerekiyor. Haziran ayında Van Gölü’nü koruma adına bir start verdik. Sonrasında da halk arasında Van Gölü’nün temizliğine sahip çıkmak, güvenliğini ileriye taşıyacağımız güzel bir Van Gölü ile alakalı bir farkındalık oluşturmak adına konuştuk. Bütün STK’larımız destek vereceklerini söylediler. Bu da onlardan biri. Daha öncede resim ve müzik yarışmalarının yanında bisiklet turları da düzenlendi. Halkımızın doğayı koruması lazım. Piknik alanlarına giden vatandaşlarımızın çöplerini yanlarında götürmeleri gerekiyor. Kurumlarımızın yine çok dikkat etmesi gerekiyor. Bir dip temizliği gerçekleştirdik. Şu anda Van Gölü’nün en büyük kirlilik kaynağı olan arıtma tesisimiz, Van’a temiz su akıtıyor. Bundan sonra inşallah hepimiz gözümüz gibi Van Gölü’ne bakacak ve sonraki nesle çok güzel bir Van Gölü bırakacağız” dedi.

AKDAMAR ADASI’NA YÜZME YARIŞI PANDEMİDEN DOLAYI ERTELENDİ

Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer ise Akdamar Adası’nı her sene yaklaşık 700 bin insanın ziyaret ettiğine dikkat çekerek, “İlkini 2 yıl önce yapmış olduğumuz Gevaş’tan Akdamar Adası’na yüzme yarışmasını maalesef korona virüs pandemisi nedeniyle ötelemek zorunda kaldık. Bu sene tekrarını yaptık. Yoğun bir ilgi, yoğun bir katılım var. Buradaki amacımız Van Gölü’ne ilişkin bir algı oluşturmak, daha temiz tutulmasına ilişkin bir algı oluşturmaktır. En son Cumhurbaşkanımızın eşlerinin nezaretinde bir sempozyum yapıldı. Oradaki sempozyumun ana gündem maddesi Van Gölü’nü nasıl temiz tutabiliriz, Van Gölü’nün kirlenmemesine ilişkin nasıl tedbirler alabiliriz diye çok faydalı bir toplantı olmuştu. Bu toplantıda alınan kararlar neticesinde bazı çalışmalar yapılacak ve Van Gölümüz geçmişe nazaran daha temiz tutulmaya çalışılacak. Buradan tüm Türkiye’de yaşayan insanlara sesleniyorum. Gevaş’ımızın Akdamar Adası’nın yanında İn, Ağin ve Altınsaç koylarını görmeden dünyayı terk etmemek lazım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

VAN GÖLÜ’NDE BULUNAN ADALARDA YÜZME ETKİNLİKLERİ DÜZENLEYECEĞİZ

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de, Gevaş Akdamar Adası’na Yüzme Yarışması’nın ilkini 2019 yılında 70 sporcuyla yaptıklarını hatırlatarak, “2020 yılında pandemi nedeniyle erteledik. Halkımız dışarı çıkmaya susamış. Şu an yoğun bir katılım var. 2019 yılına göre üç katlık bir artış söz konusu. Amacımız Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekmektir. İçerisinde muazzam bir tarih var. Bin yıllık tarihi eserler var. Van Gölümüzün içinde 4 büyük adamız var. Bu adalardan biri olan Akdamar Adası’na ikinci kez, Çarpanak Adası’na üçüncü kez yüzeceğiz. Yine Adır ve Kuzu adalarımıza da bu tarz yüzme etkinlikleri düzenleyeceğiz. Bu tarz yüzme etkinliklerimizle hem tarihimize hem doğamıza hem de Van Gölü’nün güzelliğine dikkat çekeceğiz. Amacımız Van Gölü’nden olabildiğince faydalanmak ve onu korumaktır. Çünkü burası bize emanettir. Kirletmememiz gerekiyor. Kirlilikle ilgili halkımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Özellikle Van Gölü etrafında yaşayan Vanlılar ve Bitlisliler olmak üzere burayı ziyaret eden herkesten isteğimiz bu gölü korumalarıdır. Ayrıca ülkemizin bütün insanlarının bu güzelliği görmelerini tavsiye ediyoruz. Şu anda ciddi bir kuraklık var. Sularımızı kaybetmememiz için el birliğiyle duyarlı davranmamız ve bu emaneti torunlarımıza taşımamız gerekiyor. Onun için 4 kilometrelik bir mesafemiz var. Yaklaşık 150 sporcumuzla inşallah başarılı bir şekilde bitireceğiz. Ben bu anlamda destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HER SENE DAHA GÜZEL VE DAHA İYİ ORGANİZASYONLAR YAPACAĞIZ”

AKEM Sualtı Arama Kurtarma Derneğinden Mehmet Akcan da “Bugün burada Van Gölü’nün güzelliklerine dikkat çekmek için bulunmaktayız. Her sene daha güzel ve daha iyi organizasyonlar yapacağız. Bu tür etkinliklere bütün STK’ların destek vermelerini bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafını çeken yaklaşık 100 sporcu, çalınan düdükle birlikte kendilerini Van Gölü’ne attı. Akdamar Adası’na kadar kulaç atan sporcular polis botları nezaretinde Akdamar Adasına kadar yüzdüler. Kulaç atarken yorulan sporcular polis ve sahil güvenliğin yardımıyla teknelere alındılar.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2021, 16:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
DUYARLILIK VE ÇALIŞMA
DUYARLILIK VE ÇALIŞMA - 3 ay Önce

Şamran niye temizlenmiyor? Akköprü niye temizlenmiyor? Kurubaş niye temizlenmiyor? Dereler, kanallar, arklar niye temizlenmiyor? Bu kurak mevsim tam da bir fırsat değil mi? Van Gölü lağım çukuruna dönüyor. Kocaeli Dostluk Parkından Üniversiteye kadar göle yaklaşmak mümkün değil. Yüzmek ise hiç hiç mümkün değil. Buralarda göle karışan en az 10 tane kanal, dere, ark ve su akıntısı var. Hepsi de kamyonlar dolusu çöp, evsel atık, balçık, kirli çamur, yosun, ot ve pislikle dolu. Dere ve kanallar, ark ve oluklar simsiyah akıyor ve gölü yok ediyor. Göl sahillerinde ve tabanında on binlerce kamyon yükü çöp, kirli çamur ve dip birikintisi oluşmuş. 5O kez kirlenen bir yerde 5 kez temizlik gölü kurtarmaz. Bu kirliliğe, bu kirli akıntılara zamana bırakmadan dört koldan el atılıp çözüm bulunmalı. Yüzlerce personel ve onlarca araçla bir ay boyunca bütün dereler, kanallar, arklar ve oluklar temizlenmeli. Yüzlerce personel ve onlarca araç ağustos- kasım ayları boyunca sahillerde, kıyılarda yüzey temizliği, çevre temizliği, dip temizliğine başlamalı. DAKA, DAP İdaresi, DSİ, VBB, Edremit, İpekyolu, Tuşba belediyeleri artık seferber olmalı. Yüzlerce personel, onlarca iş makinası, onlarca kamyon ve her gün yapılan ciddi çalışmalarla dört ayda Van Gölü kıyı ve sahillerinde büyük oranda temizlik yapılır. Dere ve kanallar zaten bir ayda pırıl pırıl olabilir. Yeter ki söz ve toplantılar yerine tüm bu yerlerde bu çalışmalar görülsün. Lütfen başlayalım artık. Bakın Marmara'da bile müsilaj temizliği bir hayli yol aldı. Bizde şu kıyılar, şu dereler, şu kanallar, şu arklar ve şu oluklar, şu çevre temizlikleri bu kadar zor değil.

MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 3 ay Önce

AĞAÇ DİKİN DOĞAYA CAN VERİN.ANIZ YAKMAK TOPRAĞI YOKETMEKTİR.