banner211

21 bölge "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi… İŞTE VAN’DA KESİN KORUNACAK ALANLAR

 Van’da Özalp ilçesindeki Akgöl, Başkale ilçesindeki İspiriz Dağı, Saray ilçesindeki Kazlıgöl, Tuz Gölü ve Değirmigöl, Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

21 bölge "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi… İŞTE VAN’DA KESİN KORUNACAK ALANLAR

ŞEHRİVAN HABER MERKEZİ:  Van’da Özalp ilçesindeki Akgöl, Başkale ilçesindeki İspiriz Dağı, Saray ilçesindeki Kazlıgöl, Tuz Gölü ve Değirmigöl, Cumhurbaşkanlığı Kararıyla 'kesin korunacak hassas alan' ilan edildi.

Ankara, Samsun, Konya, Mersin, Antalya, Muğla, Van, Bitlis, Muş, Kayseri'deki 21 bölgenin "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilanına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Ankara'nın Kahramankazan ilçesindeki Örencik Fosil Yatakları, Güdül ilçesindeki Kirmir Çayı Kenarı ile Mağaraları, Kayseri'nin Bünyan ve Sarıoğlan ilçeleri sınırında yer alan Tuzla- Palas Gölü doğal sit alanları kesin korunacak hassas alan ilan edildi. Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Hacıosman Ormanı ile 19 Mayıs, Alaçam ve Bafra ilçeleri sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası, Konya'nın Kulu ilçesindeki Samsam Gölü ile Kömüşini Gölü doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi.

VAN’DA ÇOK SAYIDA ALAN İLAN EDİLDİ

Antalya'nın Döşemealtı ilçesindeki Düzlerçamı Ormanı, Güver Uçurumu, Termessos Antik Kenti, Demre ilçesindeki Taşdibi Yarımadası, Konyaaltı ilçesindeki Olbia-Aktalia Antik Kentleri arasındaki doğal sit alanı, Muğla'nın Datça ilçesindeki Emecik Mahallesi (Alavara mevkisi) ve Mersin'in Akdeniz ilçesindeki Adanalıoğlu doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi. Van'ın Özalp ilçesindeki Akgöl, Başkale ilçesindeki İspiriz Dağı, Saray ilçesindeki Kazlıgöl, Tuz Gölü ve Değirmigöl, Muş'un Bulanık ilçesindeki Şor Gölü-Bulanık Ovası, Bitlis'in, Adilcevaz ilçesi ile Van'ın Erciş ilçesi sınırlarında bulunan Heybeli Gölü ve Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü potansiyel doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi.

GÜLAÇAR, SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

AK Parti MKYK Üyesi Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 21 bölgenin "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilanına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığını duyurdu. Gülaçar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilimiz Saray ilçesi Değirmigöl mevkisinde 351 nokta 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil ve ilan edilmiştir. Hayırlı olsun” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alakoy
Alakoy - 1 yıl Önce

Atma Recep din kardesiyiz yaptığınız tek şey sizden olan olmayanları ayristirp kutuplastirip insanları bir bitine düşman etmekk ayıptır gunahtir

vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

sen yaşıyor muydun! sayın vekil....