banner211

3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı UNESCO yolunda

Van’ın Edremit Belediyesi, tarihi Şamran Kanalı'nın dünya mirası listesine alınması için UNESCO'ya başvuruda bulunmak üzere hazırlıklarını tamamladı.

3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı UNESCO yolunda

Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı, dünya miras listesine girme yolundu. Urartu Kralı Menua tarafından Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 3 bin yıl önce yaptırılan Şamran Kanalı, günümüzde de varlığını koruyan ve halen kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında bulunuyor. Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan "Urartu Gelişim Koridoru" projesinin ardından şimdi de tarihin en eski sulama kanalı olarak bilinen Şamran Kanalı’nın dünya mirası listesine girmesi için UNESCO’ya başvuruyu yapmaya hazırlanıyor.


Tüm hazırlıkları tamamlanan tarihi kanalın başvurusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say; çalışmanın Van’a, Edremit’e ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Tarihi Şamran Kanalı’nın önemine değinen Başkan Say, böylesi harika bir yapının miras listesinde yer almasının gerekliliğini vurguladı. Göreve geldiği günden itibaren Şamran Kanalı’na yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anlatan Başkan Say, “Urartu Gelişim Koridoru projemizi başlatarak tamamladık. Türkiye'deki ilk yürüyüş rotası Likya Yolu’nun ardından tamamladığımız projeyle Türkiye'de ikinci olan yürüyüş yolunu Van'a ve bölgeye kazandırmış olduk. Bölgede her yıl Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bu tarihi kanalın çevresini bisikletlerle pedallıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu hafta ile ilgili çalışmalar yapan tek belediyeyiz. Şimdi de 3 bin yıllık bu tarihi kanalımızın ‘UNESCO Dünya Mirası’ listesine alınması işlemlerini başlattık. Edremit’imize ve bölgemize şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Birde suyu bey arkına aktarılmasa yaz mevsiminde
Birde suyu bey arkına aktarılmasa yaz mevsiminde - 5 ay Önce

İyi

Değerlerimizi korumak hepimizin görevi
Değerlerimizi korumak hepimizin görevi - 5 ay Önce

KRAL MENUA'NIN 2800 YILLIK MÜHENDİSLİK HARİKASI 51 KİLOMETRELİK MUHTEŞEM MİRASI, BETON BİR KANALA DÖNÜŞTÜ. ACI OLANI BETON KANALIMIZIN PEK ÇOK YERİ KIRILMIŞ, ÇÖKMÜŞ VAZİYETTE. DAHA ACI OLANI ŞAMRAN KANALININ MAHALLERDEN GEÇTİĞİ KISIMLAR BOYUNCA KANAL TABANI ÇÖP, ATIK, ÇAMUR, BALÇIK VE PİSLİK İÇİNDE, YOSUN BAĞLAMIŞ. KANALDAKİ SU SİMSİYAH AKIYOR. BAZI EVLERİN GİDERLERİNDEN AKAN SULAR KANALA KARIŞIYOR. KANAL TEMİZLİKTEN, ESTETİKTEN UZAK BİR HALDE. EDREMİT VE İPEKYOLU İLÇELERİMİZİN MAHALLELERİNDEN GEÇEREK VAN GÖLÜNE ULAŞIYOR. SANIRIM BU KANALIN YERLEŞİM YERLERİ İÇİNDE KALAN 25 KİLOMETRELİK KISMININ ADIM ADIM KONTROLE, TESPİTE, TEMİZLİĞE, BAKIMA, ONARIMA İHTİYACI VAR.

Değerlerimizi korumak hepimizin görevi
Değerlerimizi korumak hepimizin görevi - 5 ay Önce

ŞAMRAN KANALINI CAZİBE MERKEZİ YAPMAK İÇİN ŞUNLAR YAPILABİLİR?
BİR: Kanal profesyonel bir şekilde, titiz bir çalışmayla temizlenebilir. İKİ: Kanal bakım, onarım ve yenilemeden geçirilebilir. ÜÇ : Kanalın iki tarafına şehir içinden geçen 20-25 kilometre boyunca zarif ve dayanıklı korkuluklar takılabilir, estetik yaya köprüleri yapılabilir. DÖRT: Bilhassa projelendirmeye müsait olan ve evlerin nisbeten kanaldan uzak olduğu Edremit sınırları içindeki 15 kilometrelik kısmında peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılabilir. BEŞ: Kanalın bir tarafına güzel bir asfalt yol yapılabilir. Bozuk asfaltlar ve mevcut yol elden geçirilebilir. ALTI: Kanalın bir tarafına ise bisiklet yolu, yürüyüş yolu, çim ve çiceklerden oluşan ince bir yeşil şerit oluşturulabilir. YEDİ: Kanalın uygun olan birçok noktasında kamp yerleri, dinlenme alanları, seyir terasları oluşturulabilir, banklar ve gölgelikler yerleştirilebilir. SEKİZ: Kanal zarif, hoş ve göz alıcı bir ışıklandırmayla akşamları insanları mest eden bir görünüme kavuşturulabilir. DOKUZ : Kral Menua'nın Kadem Bastı bölgesinde oluşturduğu yapay teraslar ve bağlar gibi uygun olan yerlerde yeşil alanlar oluşturulabilir. ON: Kanal atık sulardan, çevredeki ahır ve ağıllardan, atıklardan korunup 365 gün berrak ve tertemiz akması sağlanabilir. BUNLAR İÇİN DAP İDARESİ, VBB, EDREMİT VE İPEKYOLU BELEDİYELERİ VE DSİ'NİN ÇALIŞMA BAŞLATMASI GÜZEL OLUR. ZATEN 2005 YILINDA VAN DOĞAL VARLIKLARI KORUMA KURULUNUN KARARIYLA ŞAMRAN KANALI İÇİN KORUMA KARARI ALINMIŞTI. ŞİMDİ DE UNESCO KORUMASINA ALINMAYA ADAY. O HALDE YUKARDAKİ ÇALIŞMALARLA BU KANALA HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERİP HAK ETTİĞİ NİTELİĞE KAVUŞTURMAK FARZ OLMUŞTUR. VATANDAŞLARA GELİNCE, NE OLUR BU KANALI ÇÖPLÜK NİYETİNE KULLANMAYALIM.