banner290

Abdullah Aras: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van seyahati fırsata çevrilebilir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Van’a gelmesi beklenirken, AK Parti Van Eski İl Başkanı Abdullah Aras da seyahatin kent için fırsat olabileceğini söyledi. 

Abdullah Aras: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van seyahati fırsata çevrilebilir!

ŞEHRİVAN HABER 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Haziran Cumartesi günü çeşitli ziyaretle bulunmak için Van’a gelecek. Van’ın yıllardır birçok sorunu bulunurken, AK Parti Van Eski İl Başkanı Abdullah Aras da yaptığı açıklamada kentteki sorunların atını çizerek, seyahatin kent için fırsat olabileceğinin de altını çizdi. 

ARAS: BÖLGESEL BAZI EKONOMİK ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR

Kentin sorunlarını değerlendiren AK Parti Van Eski İl Başkanı Abdullah Aras, “Genel olarak dünyanın özelde ise ülkemizin pandemiden kaynaklanan ekonomik sıkıntılar bütün vatandaşlarımızın malumudur. Bu ekonomik krizden yara almadan çıkan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Maalesef sanayi az gelişmiş ve işsizliğin had safhada olduğu bölgemiz burada daha fazla etkilenmiş durumdadır. Bu krizden kısa vadede ve köklü bir şekilde çıkmamız an itibariyle mümkün değildir.  Fakat bölgesel bazı ekonomik çalışmalar yapılabilir. Buna binaen bu hafta sonu ilimizi ziyaret edecek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seyahati çok önemli ve bazı ekonomik sıkıntılar için fırsat olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, İranlıların ilimize düzenledikleri seyahatleri turizm açısından önemli olmuştur ve esnafımıza ciddi bir can simidi olmuştur. Bunun devamlılığı gereklidir.” Dedi.  

VAN’IN SORUNU ÇOK! 

1996-2000 yılları arasında Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti arasında sınır ticareti kapsamında ciddi anlamda akaryakıt ithalatı yapıldığını hatırlatan Aras, şöyle devam etti: “Bu ticaretten sadece ilimiz değil bilakis mücavir illerin tümü ciddi şekilde fayda görmüştü. Nihayetinde Türkiye enerjide maalesef dışa bağımlı bir ülke konumundadır. Bunun bir kısmını daha önce yapıldığı gibi sınır ticareti kapsamında bu akaryakıt ithalatı tekrar gerçekleşirse sanırım Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinde ciddi manada bir ekonomi gelişme olacaktır. Elbette bazıları, bazı engelleri öne sürecek. Örneğin yakıta atılan “markır” gibi sıkıntıları öne sürecektir. Ama bunların hiçbirisi bu ithalatın gerçekleşmesine engel değildir. Aynı zamanda İnşaat sektörünün ekonomide çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim yaz aylarının en canlı sektörü elbette ki, inşaat sektörüdür. İnşatta en önemli ve para tutan kalemi inşaat demiridir. Bundan 3 yıl önce İran’da çok kaliteli ve büyük bir oranda demir ithalatı oldu. İthal edilen demir Ankara ve daha uzak illere kadar bile satılıyordu. Fakat Türkiye’de bazı rant çevrelerinin işine gelmediğinden dolayı siyasi baskı uygulayarak daha önce yüzde 10 vergi yüzde 18 katma değer vergisi (KDV) olan ithal demirin vergisi yüzde 30 ile yüzde 18 KDV’li çıkararak bu ticarette engellendi.  Bu verginin düşürülmesiyle bu demir ticareti gerçekleşirse başta ilimiz olmak üzere birçok ilde iyi bir canlılık yaşanacaktır.” 

“BU SEYAHAT VAN İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ”

Son olarak Aras, cümlelerini şöyle tamamladı: “Yanı başımızda olan İran’da tarım reformundan sonra tarım ürünleri özellikle sebze ve meyve hem kış hem yaz aylarında da çok ucuzdur. İlimiz ve bölgemiz bu ticaretten ciddi anlamda istifade edebilir. Bunlar ve bunlara benzer nice kalemlerde İran’la Sınır bir İl olduğumuzdan dolayı büyük olmayan bazı engeller kaldırılarak hem ilimizde hem de mücavir illerde ekonomik sıkıntılar az olsa bile giderilebilir. Bunu gerçekleştirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın bu seyahatini fırsata çevirebiliriz. Eski bir siyasetçi ve eski bir ekonomi STK (MÜSİAD) Başkanı olarak bunun Ticaret odası yetkilileriyle ve iktidar partisinin yetkilileri ile ortaklaşarak yapacağı bir toplantıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şifaen veya yazılı bir raporla sunulabilir. Hatta ilimizde bulunan başta VAN TSO ve diğer ekonomik STK’larla, iktidar partisi olan AK Parti olmakla birlikte, memleket derdi olan diğer siyasi partilerle bir araya gelerek, böyle bir çalışmayı yapmak, ilimiz ve bölgemiz için faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum.  Hani her platformda Diyarbakır’da ki birlik beraberliği örnek gösteriyoruz ya, işte bu seyahat Van ilimiz için önemli. Van’ı düşünenlerin birlik ve beraberliği için çok önemlidir. İstenirse bu yapılabilir. Duyarlı ve Van’ı sevenleri göreve davet ediyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vizyon ve aşk olmayınca
Vizyon ve aşk olmayınca - 3 hafta Önce

Başkan bu dediklerinizi şifaen ve yazıyla şimdi mi sunacaksınız. Sayın cumhurbaşkanı geçen hafta seçilmedi. 20 yıl önce seçildi ve 20 yıldır bu iktidar var. Birçok il birçok açıdan şu yirmi yılda çağ atladı. Oysa siz de, herkes de dile getiriyorsunuz ki Van'ın sorunları çok. Şu 20 yılda bütün kurumlar, bütün yöneticiler gerektiği kadar çalışsaydı Van bugün bambaşka bir noktada olurdu. Suç Cumhurbaşkanında değil, çalışmayan Van'daki kurumlarındır. Seçime aylar var ve hâlâ gereken hizmet, ilgi ve atılım yok. Van'ın da emsallerini geride bırakması gerekir ama bu saatten sonra mı? Dostça bir uyarıdır, bu şekilde olmamalı, bu şekilde olmaz.

Ensarcan
Ensarcan - 3 hafta Önce

Bir çuval dolusu yalanla geliyor

Deniz Ufku
Deniz Ufku - 3 hafta Önce

Geçti borun pazarı.Bu ilde Van kimsenin umrunda değil,olsa olsa şahsi çıkarlar peşinde birçok insan.Yarın öbür gün LGBT ile ilgili bir parti başa geçse yine aynı isimler gökkuşağı fuları takar ben de LGBT’liyim derler.Cemil Meriç ne güzel söylemiş zamanında; bu ülkede sağcı solcu yoktur,ahlaklı insanlar ve ahlaksız insanlar vardır diye! Kıssadan hisse!!!

İnşaAllah gelişleri hayırlı olacaktır.
İnşaAllah gelişleri hayırlı olacaktır. - 3 hafta Önce

Sayın cumhurbaşkanı İstanbul'da nasıl bir yöneticilik yaptı. İşte onun gibi belediye başkanlarımız olsaydı Van şu anda Eskişehir, Bursa, Mersin, Kayseri, Samsun gibi illerle aşık atardı. Fakat TÜİK'in bu yıl açıklanan birçok verisinde Van hiç iyi noktada değil.

Vanlı
Vanlı - 3 hafta Önce

Çevre yolu icin yüzde 45 kesilen arsalarin daha az kesilmesi büyük önem arz eder, inşAllah bunun içinde bir müjde bekliyoruz

Şikayetler ters tepmeden hizmetler artmalı
Şikayetler ters tepmeden hizmetler artmalı - 3 hafta Önce

Kurumlarımız ne vatandaşı ciddiye alıyor, ne sayın cumhurbaşkanının ziyaretini önemsiyor. Geçiş güzergahları olan çevre yolu ve bir iki caddede kenar taşları boyanıp yol çizgileri çekiliyor o kadar. Oysa Şehrivan, diğer yerel medya ve Vanlılar uzun zamandır temizlik istiyor, bakım onarım istiyor, düzgün yollar istiyor, yeşillendirme istiyor, nice nice hizmet istiyor fakat kurumlar tınlamıyor bile. Dediğim dedik caldığım düdük, ben böyle götüreceğim havasındalar.

Cift maaş
Cift maaş - 3 hafta Önce

Gelip ne yapacak mazot' benzin' yag 'seker 'cay 'on hayat pahaliligi bitecekmi hadi ordan akbabalar düşün bu halkin yakasindan

Serkan
Serkan - 3 hafta Önce

Bir dizi açılış diyor fabrikalar kurulmuş galiba biz bihaberiz