banner290

AK Parti Van İl Başkanı Türkmenoğlu: Malazgirt’e tüm Van halkı davetlidir!

Malazgirt Zaferi'nin 951. yıl dönümü kutlamaları kapsamında binlerce kişiye ev sahipliği yapması planlanan Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkında hazırlıklar sona ererken, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu da Malazgirt Zaferi’yle ilgili basın açıklaması yaparak, tüm Van halkını davet ettiklerini söyledi.

AK Parti Van İl Başkanı Türkmenoğlu: Malazgirt’e tüm Van halkı davetlidir!

ŞEHRİVAN HABER

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Malazgirt Meydan Muharebesi'nin 951. yıldönümü hazırlıkları tamamlandı. Binlerce kişiye ev sahipliği yapması planlanan "Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı'nda geri sayım başlarken, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu da Malazgirt Zaferi’yle ilgili basın açıklaması yaptı. Türkmenoğlu, “Bu tarihi buluşmaya bu manevi duyguyu yaşamaya, birlik, kardeşlik ve dayanışma ruhunu yaşamaya ve yaşatmaya tüm Van halkımızı davet ediyoruz. Malazgirt etkinliklerini de ayrıca çok önemsiyoruz.” dedi.


TÜRKMENOĞLU’NDAN MALAZGİRT ÇIKARMASI
AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, “Malazgirt Zaferinin 951. Yıl dönümü Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı tarihi milli parkta Sn. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kutlanacaktır. 25 Ağustos 1071 tarihinde Ahlat’ta otağını kurarak ordusunu toparlayan Alpaslan 26 Ağustos Cuma günü Muş Malazgirt ovasında karargah kurmuştur. Cuma Namazı sonrası 50 bin kişilik ordusuyla Bizans üzerine yürüyen Alpaslan 200 bin kişilik orduyu yenilgiye uğratarak Anadolu’yu Müslüman yurdu yapmıştır. 42 yaşında Anadolu coğrafyasına İslam Sancağını dikmiştir.” İfadelerini kullandı.


“DÜNDEN BUGÜNE TARİHİMİZ YAŞATILACAKTIR”
Türkmenoğlu, “26 Ağustos 2022 Cuma günü Muş Malazgit’te Muharabe’nin yapıldığı Milli parktaki etkinlik alanında yapılacaktır. 1071 adımlık fetih yolu, merasim ve hitabet alanı, 12 adet helikopter pisti, namazgâh, yürüyüş yolu, dinlenme alanı, 1000 kişilik hipodrom, okçuluk, cirit alanı, 500 kişilik güreş saha tribünü, bungalov ve konaklama evleri, eğitim atölyesi, futbol, voleybol, basketbol sahaları bulunmaktadır. 24 – 26 Ağustos tarihleri arasında Ahlat ve Malazgirt’te 7’den 77’ye her kesimin ilgisini çekecek etkinlikler düzenlenmektedir. Ok atışları ve at yarışlarına kadar birçok gösteri ile dünden bugüne tarihimiz yaşatılacaktır.”


CUMA GÜNÜ MALAZGİRT’TE YOLCULUK BAŞLIYOR 
“Ayrıca bu yıl kutlayacağımız Malazgirt Fethinin bir özelliği de 26 Ağustos 1071 Cuma günü yapılmış olması, bu yılda Cuma gününe denk gelmesi önemli bir özellik kazanarak bu manevi atmosferde Cuma namazı kılınacaktır. 26 Ağustos 2022 Cuma günü sabah saat 8:00’da tüm ilçe başkanlıklarımızın önünden araçlarımız kalkacaktır. Bu tarihi buluşmaya bu manevi duyguyu yaşamaya, birlik, kardeşlik ve dayanışma ruhunu yaşamaya ve yaşatmaya tüm Van halkımızı davet ediyoruz. Malazgirt etkinliklerini de çok önemsiyoruz.” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE