Akdamar Adası, ziyaretçi sayısıyla Van turizmine umut oluyor!

Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan ve inanç turizminin önemli değerlerinden olan Akdamar Adası ve Anıt Müzesini 4 ayda 26 bin 380 kişi ziyaret etti.

Akdamar Adası, ziyaretçi sayısıyla Van turizmine umut oluyor!

Son yıllarda gerek yapılan yatırım ve tanıtımlarla gerekse gerçekleşen turist sirkülasyonu ile turizm kenti olma yolunda iddialı bir noktada olan Van’da, en fazla turist çeken mekânlardan biri Van Gölü’ndeki Akdamar Adası ve Anıt Müzesi. Pandemi nedeniyle uygulanan yurtiçi seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve İran’a açılan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte turizmde durgunluğun sona erdiği Van’da, 2022 yılının ilk dört ayında gelen yerli ve yabancı turistler, turizm sektörü başta olmak üzere herkesi sevindiriyor.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, Akdamar Adası’nın ilk 4 aylık istatistiki verilerine bakıldığında, 2022 yılının Van turizmi açısından umut verici olduğunu ifade ederek, “Ocak ayından düne kadar 26 bin 380 kişi Akdamar Adası’nı ziyaret etmiş. Ada üzerinde sadece Akdamar Kilisesi değil, adanın doğal güzelliklerinin de ön plana alınarak farklı görsellerle, farklı kesimlerin ziyaretçilerini bekleyecek konuma getirerek, adanın her ayının güzelliğini yansıtacak şekilde gerekli çalışmaları yürütmekteyiz. Akdamar Adası, Van için önemli bir destinasyon merkezi. Bunun farklılaştırılması çok önemlidir. Turizmi hizmetle büyüyüp; sevgiyle, saygıyla, insanların hoşgörüsüyle yeşeren bir ağaç gibi düşünmek lazım. Akdamar Adası üzerinde yapacağımız tüm hizmetler, tüm çalışmalar, daha çok insanın, daha çok ziyaretçinin adaya gelmesine sebep olacaktır” dedi.


Turizmin çeşitli kollarının olduğunu ve farklı yönlerle turizmin şekillendirilebildiğinin altını çizen Uslu, “Van’ın kendini turizm anlamında ispatlayabilmesi için, kentte etkinlik turizmini ön plana çıkarmamız lazım. Bizler 2022 yılında farklı etkinliklerle, etkinlik turizmini ön plana çıkararak, ilin görünürlüğünü ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu anlamda elimizdeki eserlerin, tarih mekanlarımızın ve doğal güzelliklerimizin pazarlanması noktasında bu etkinlik turizmi çok önemli. Bu çerçevede biz Akdamar Adası’nda bu yıl ‘Badem Çiçeği Festivali’ düzenleyerek, ada üzerinde sadece bir kilisenin değil farklı doğal güzelliklerinin de olduğunu bütün dünyaya ilan etmek istiyoruz. Ramazan ayı olması nedeniyle bir güne sığdırdık ama önümüzdeki yıllarda bu festival daha kurumsal bir kimliğe bürünecek ve 2-3 güne sarkacak bir program olacak. Yarın itibariyle gerçekleştireceğimiz festivalde; hem Van’a bir festival kazandırmanın mutluluğunu yaşayacağız hem de ilk defa Akdamar Adası’nda ‘Badem Çiçeği Festivali’ni yaparak Akdamar’ın farklı güzelliklerinin olduğunu dünyaya tanıtacağız. Ben bu çerçevede herkesi Akdamar Adası’nda birincisi yapılacak olan ‘Badem Çiçeği Festivali’ne davet ediyorum” diye konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu vizyonu arıyoruz
Bu vizyonu arıyoruz - 2 ay Önce

♤ Akdamar Adası'na 300 adet badem ağacı dilkilsin. Mevcut ağaçlara ve yeni dikilecek agaçlara damlama sistemi kurulsun. ♤ Akdamar Adası'na farklı renkte binlerce çiçek dikilsin. ♤ Akdamar Adası'nın birçok noktasına çim ekilsin. ♤ Akdamar Adasının tarihi dokusuna uygun taşlarla örülmüş yürüyüş yolları, oturma alanları, birkaç çeşme ve WC- LAVABO yapılsın. ♤ Akdamar Adası'na mükemmel bir peyzaj, çevre düzenlemesi ve enfes bir ışıklandırma yapılsın.♤ Akdamar Adası'na Edremit, İpekyolu ve Tuşba'dan feribot ve deniz otobüsü seferleri konulsun. Ücretler yüksek olmasın. ♤ Akdamar Adası'na giriş ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılsın. ♤ Akdamar Adası bu şekilde düzenlendikten sonra tanıtımları yapılsın. Bunlar yapılırsa yılda yüz binlerce ziyaretçi ağırlar.

AYRICA Çicekli'den başlayarak Edremit kıyı ve sahillerinin tamamında, Havaalanından başlayarak İskele'ye kadar bütün İpekyolu kıyı ve sahilleri boyunca, 15 Temmuz Parkı'ndan başlayarak Üniversiteye kadar Tuşba kıyı ve sahilleri boyunca rekreasyon alanları, park ve yeşil alanlar, sahil şeridi, bisiklet ve yürüyüş yolları, seyir terasları ve sosyal donatılar yapılsın .

BUNLARA İLAVE OLARAK millet bahçeleri, onlarca yeni park ve yeşil alan yapılsın. Van Kalesi çevresi ihya edilsin, Adır ve Çarpanak Adaları ıslah edilsin,oralardaki kiliseler restore edilsin ve bu adalar da turizme kazandırılsın, Hoşap her şeyiyle yenilenip turizme kazandırılsın, Van'a muhteşem bir yeni otogar yapılsın, demiryolu ağı ve trenler modernleştirilsin, şehir merkezi yenilenip her şeyiyle güzelleştirilsin, yeni yüzme alanları, yeni mesire alanları oluşturulsun.Siz asıl o zaman Van'a her yıl 1 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin geldiğini göreceksiniz. Van zengin bir kent olur. Gelişme ve kalkınma peşinden gelir, iş ve aş peşinden gelir, ticaret ve kazanç peşinden gelir.