banner211

Akdamar’daki ayin töreni Covid-19 gölgesinde yapıldı

Onlarca yıl kapalı ve sahipsiz kaldıktan sonra restore edilip 2020 yılında ilk kez kapılarını açan Akdamar Kilisesi, açılışının 10’ununcu yılında en sessiz ayinlerden birisine ev sahipliği yaptı. 2020 yılında dünyanın yakından takip ettiği bir ayin töreni ile açılan Akdamar Kilisesi’nde, her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü gerçekleştirilen ayinini bu yıl Covid-19 gölgesinde ve çok sınırlı sayıda katılım ile yapıldı.

Akdamar’daki ayin töreni Covid-19 gölgesinde yapıldı

MERAL YILDIZ – ŞEHRİVAN HABER

Onlarca yıl kapalı ve sahipsiz kaldıktan sonra restore edilip 2020 yılında ilk kez kapılarını açan Akdamar Kilisesi, açılışının 10’ununcu yılında en sessiz ayinlerden birisine ev sahipliği yaptı. 2020 yılında dünyanın yakından takip ettiği bir ayin töreni ile açılan Akdamar Kilisesi’nde, her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü gerçekleştirilen ayinini bu yıl Covid-19 gölgesinde ve çok sınırlı sayıda katılım ile yapıldı.

Sadece Ermeniler için değil, dünyadaki Hıristiyanlar için de önemli merkezlerinden birisi olan Van Gölün’deki Akdamar Adası’nda bulunan Akdamar Kilisesi 2010 yılındaki ilk ayinden sonra ilk kez sessiz bir ayin törenine ev sahipliği yaptı. Yüzlerce yıl önce inşa edilen ve 1950’li yıllarda Vanlı yazar Yaşar Kemal’in yıkılmasına engel olduktan sonra 2010’a kadar açılmayı bekleyen kilise, Covid-19 nedeniyle sınırlı katılımlı Ermeni ayini için bir kez daha kapılarını açtı. Geçtiğimiz 10 yılda sadece törer olaylarının arttığı dönemlerde ibadetin ertelendiği, geriye kalan süreçte ise hep yoğun katılımlı ve görkemli ayinlere sahne olan adada Covid-19’dan dolayı az sayıda ismin katıldığı bir program yapıldı. Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, beraberindeki din adamları Peder Şirvan Mürzyan ve Kıdemli Peder Kırikor Damatyan’ın dışında çok az ismin dahil edildiği ayin töreni sessiz sedasız da olarak gerçekleşirken ayin töreninde konuşan Ayin öncesi gazetecilere açıklama yapan başrahip Tatul Anuşyan, ise sessiz olarak gerçekleştirilmesine rağmen ayinin önemli olduğu vurgusu yaparken, “Bu kilise, bu coğrafyanın bir şaheseri. Dünyanın göz bebeği, Anadolu'muzdaki zenginliklerimizden bir tanesi. Dünya için önemli bir miras. Böyle bir mekanda bulunmak bize gurur veriyor.” Dedi. Her yıl ayin nedeniyle binlerce turistin de kente geldiği ayin töreni sessiz sedasız tamamlanırken, Van görkemli ve kentin ciddi turist aldığı ayin törenleri için umudunu sonraki yıla erteledi.

ERMENİ DİNİ LİDERLER ADADAYDI

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kilise, 8. ayine ev sahipliği yaptı.  Her yıl yüzlerce kişinin katıldığı ayin, bu sene yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda ziyaretçiyle gerçekleştirildi. Ayine katılmak üzere kente gelenler, Gevaş İskelesi'nde gerekli kontrollerin ardından teknelerle adaya ulaştırıldı. Beraberindeki din adamları Peder Şirvan Mürzyan ve Kıdemli Peder Kırikor Damatyan ile adaya gelen Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, ayini yönetti.

1100 YILLIK KİLİSE HALA DİMDİK AYAKTA

Yaklaşık 2 saat süren ayin, Maşanyan'ın dua etmesiyle sona erdi. Ayin sonrası gazetecilere açıklama yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ermeni Patrikhanesi arasında imzalanan protokol gereği her yıl Surp Haç Kilisesi'nde ayin gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yıl sekizincisi yapılan ayinin güven ve huzur içinde gerçekleştirilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Bilmez, şunları kaydetti: “Bugün Ermeni cemaatinin küçük bir grubu burada temsili olarak ayini gerçekleştirdi. Pandemiden dolayı cemaati seyreltmek zorundalardı. Canlı yayın olarak bütün dünyaya bu ayin icra edildi. Tarih boyunca Anadolu medeniyeti bütün inançlara saygı duymuş. 1100 yıllık kilise Van'da hala dimdik ayakta ve içinde ayinlerini, ibadetlerini özgürce icra edebiliyorlar. Anadolu medeniyeti her zaman bütün inançlara ev sahipliği yapmış ve eserlerini kendi eserleri gibi saklayıp bugüne getirmiştir."

ERMENİLER AYİNİN YAPILABİLİYOR OLMASINDAN MEMNUN

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da insanların özgürce ibadetlerini yapabildiği bir ülkede yaşamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. İnanç dünyasının hayatın en önemli değerlerinden biri olduğunu belirten Maşalyan, "Gerçekten dünyada gittikçe sertleşen bir dinsel atmosfer görüyorum. Bazıları da medeniyetler çatışmasını dinler üstünden gerçekleştirmek istiyorlar. Biz ülkemizde inancımızı kiliselerimizde yaşayabiliyoruz. Evlerimizde ve okullarımızda yaşıyoruz. Bu anlamda mutluyuz.” dedi.

“TEHDİT OLMADAN KİLİSELERİMİZDE İBADETLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Ayin yapma imkanı tanındığı için yetkilere teşekkür eden Maşalyan, “Ülke genelinde 36 kilisemiz var. Hepsinde de ibadetlerimizi rahatlıkla yapabiliyoruz. Herhangi bir sorun yok. Zaten bu gibi şeyler sorun olsa gündeme gelir, haber olur. Elbette 82 milyonluk ülkede yaşıyoruz. Bazen münferit olaylar oluyor. Kilise duvarlarına yazı yazanlar oluyor. Geçenlerde biri kilisenin kapısındaki haçı sökmüştü. Ama onlarla ilgili gerekli önlemler derhal alınıyor. Herhangi tehdit olmadan her türlü güvenlik alınmış olarak kiliselerimizde ibadetlerimizi gerçekleştiriyoruz.” İfadelerini kullandı.

“YETER Kİ BU BARIŞI ÇOK ZEDELEMESİN”

Maşalyan, bir gazetecinin "Ayasofya'nın ibadete açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" soruna, “Biz görüşümüzü yazılı olarak belirttik. İbadethaneler elbette ibadethane olmalı. Ayasofya da bir barış sembolü olabilir. Biz demiştik ki aslında o kilise, cami ve müze olan bir anıt yapıdır. Dünya barışı için çok daha güzel bir resim olabilirdi. Eğer orada Hristiyanlara da bir köşe tahsis edilseydi ve onlar da ibadetlerini yapabilselerdi. Ama zaten 600 yıldır cami olmuş olan bir mabedin tekrar cami olarak kullanılmasında herhangi bir sorun görmüyoruz. Yeter ki barış olsun ve yeter ki bu barışı çok zedelemesin.” yanıtını verdi.

“ÖNLEMİMİZİ ALALIM”

Ayinde insanlık için dua ettiklerini aktaran Maşalyan, sözlerini şöyle tamamladı: “Hepimiz pandeminin bitmesi konusunda umutluyuz. Bu beladan insanlık ne kadar çabuk kurtulursa, hepimiz onu arzuluyoruz. Bugün onun için özel dua ettik. Aslında pandemi ortamında buraya gelmemiz, pandemiye tamamen teslim olmamamızın gerektiğidir. Önlemimizi alalım, hayatımızı sürdürelim. İnsanlık yeterli bilgi, beceriye sahiptir bu hastalığın üstesinden gelmek için. Ülkemize, Cumhuriyetimize ve devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Herhangi bir ibadet sorunumuz yok. Bir sorun olduğunda devletimiz en üst makamlarında bizi muhatap alıyor. Dileklerimizi, arzularımızı kolaylıkla iletebiliyoruz. Onun için müteşekkiriz."

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özalplı
Özalplı - 8 ay Önce

Zarı Mala Papaz efendi