banner290

Anadolu'nun ilk derbisi! Tam 609 yıllık! İşte bilinmeyen hikayesi

Anadolu tarihinin ilk derbisinin 609 yıl önce oynandığı Amasya’da bu rekabet kıyasıya devam ediyor. Tarihi Osmanlı'nın 5. padişahı Çelebi Mehmet dönemi kadar dayanan derbi, ilk yıllarında cirit müsabakası olarak düzenleniyordu. İşte haberin detayları...

Anadolu'nun ilk derbisi! Tam 609 yıllık! İşte bilinmeyen hikayesi

Amasyalı Bamyacılar ile Merzifonlu Lahanacılar arasında 609 yıl önce cirit meydanında başlayan rekabet yeşil sahada sürüyor. Amasyaspor ile Merzifonspor futbol takımları BAL maçında kozlarını paylaştı. Çekişmeli geçen maç 3-3 sona erdi.

OSMANLI DÖNEMİ DAYANIYOR

Osmanlı’nın 5. padişahı Çelebi Mehmet’in Amasya’da şehzade olarak bulunduğu 1413-1421 yılları arasında Suluova’da biniciler arasında cirit müsabakası düzenlenmekteydi. Şehzade, müsabakaların daha çekişmeli olması için 400 atlıyı bamyasıyla ünlü Amasya’dan ve lahanasıyla ünlü Merzifon’dan seçtiriyordu. Şehzadeler Şehri Amasya’da başlayan bu rekabet fetih sonrası İstanbul’a da taşındı. Cirit meydanlarındaki bu kapışmaya 19. yüzyıla kadar padişahlar da dahil olmak üzere fanatik taraftarlar yoğun ilgi gösterdi.

Bölgesel Amatör Lig (BAL) 5. Bölge 1. Grup 19. hafta mücadelesinde Bamyacılar (Amasyaspor) ile Lahanacılar (Merzifonspor) 12 Haziran Şehir Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. Ligin bitimine 3 hafta kala oynanan karşılaşma 3-3 beraberlikle sona erdi. Takımlar sahadan birer puanla ayrıldığı maç yoğun ilgi gördü. Merzifonspor 42 puanla liderliğini korurken, Amasyaspor ise 41 puanla ikinci sırada takibi sürdürüyor.

600 YILI AŞKIN SÜREDİR DEVAM EDİYOR

Bu çekişmeli rekabetin 600 yılı aşkın süre önce Amasya topraklarında başladığını belirten sporsever Ali Özkan, "İstanbul takımlarından önce olan, Osmanlı döneminden kalan bir derbi maç bu. Bamyacılar ve Lahanacıların rekabetinin daha çok uzun yıllar sürmesini diliyorum" dedi. (İHA)

MYNET

YORUM EKLE