banner211

Arvas, Van için 5 proje ile Bakan Varank’a çıktı

Son birkaç haftalık süreçte birçok bakanı ziyaret ederek Van’a dair birbirinden önemli sorunları iletip önemli projeleri sunan Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın bakanlıklardaki mesaisi sürüyor. Önemli konuları, sorunları ve projeleri çalışarak bakanlıklara götüren Arvas, şimdiye kadarki görüşmelerin hepsinden olumlu ayrıldı. Arvas son olarak da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret edip 5 önemli projeyi iletti.

Arvas, Van için 5 proje ile Bakan Varank’a çıktı

ŞEHRİVAN HABERSon birkaç haftalık süreçte birçok bakanı ziyaret ederek Van’a dair birbirinden önemli sorunları iletip önemli projeleri sunan Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın bakanlıklardaki mesaisi sürüyor. Önemli konuları, sorunları ve projeleri çalışarak bakanlıklara götüren Arvas, şimdiye kadarki görüşmelerin hepsinden olumlu ayrıldı. Arvas son olarak da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret edip 5 önemli projeyi iletti.

AK Parti’nin Van’daki üç milletvekilinden birisi olan Abdulahat Arvas, kentin önemli konularının çözümü ve yeni projelerinin hayata geçmesi için büyük çaba sarfetmeye devam ediyor. Seçildiği günden bu yana tıkanıp kalan önemli sorunların çözümü başta olmak üzere somut ve kenti yakından ilgilendiren projeleri öne çıkarması ile de dikkat çeken Arvas, son haftalarda ise tüm mesaisini bakanlıklarda harcıyor. Kentin önemli sorun ve yatırımlarını birebir bakanlıklara taşıyarak destek isteyen Arvas, detaylı dosyalarla da geri çevrilemez önerilerde bulunurken son birkaç haftada neredeyse kabinenin tamamı ile Van özelinde görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan ve bakan yardımcılarına çıkarak gerek güncel konular, gerek çözüm bekleyen sorunları anlatan Arvas, bir çok bakandan konuyla ilgili ilgilenme sözü alarak ayrılırken bu ziyaretlerden birisini de geçtiğimiz günlerde , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile hayata geçirdi. Arvas, Kenti yakından ilgilendiren tam 5 projeyle ilgili olarak kapısını çaldığı Varank’a ekonomi, üretim, istihdama dair kapsamlı projeler sundu.

Ak Parti Milletvekili Abdulahat Arvas, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir araya gelerek Van’a yönelik yatırımlar ile ilgili talep ve istişarelerde bulundu.

Yapılan toplantıda ekonomik kalkınmada kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmeyi destekleyecek yatırımlar ile ilgili en büyük problem olan istihdama çözüm olacak yatırımlar ve Van’ın sanayi altyapısı geliştirilmesi, gibi konular ele alındı.

İLK KONU VAN TEKSTİL VE HAZIR GİYİM OSB PROJESİ OLDU

İlk olarak Van Tekstil Kent’e dair projenin detaylarını Bakan Varank ile paylaşan Arvas, bakanlığa ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede o projeye dair şu paylaşımları yaptığını belirtti: “Cazibe Merkezleri destekleme Programı kapsamında Van Organize Sanayi Bölgesi içinde 100 hektarlık bir alanda Tekstil Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları devam ediyor. Mevcut Tekstil Kent’in tamamının dolması ile gelen taleplere karşılık vermek amacıyla Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan "Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB" projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından onaylanmış ve 16 milyon TL kaynak aktarılmıştı. Devam eden imar çalışmalarında karşılaştığımız bazı problemleri EPDK ve DSİ ile görüşerek hızlıca çöz dük. Son olarak geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanımızla görüşerek yer devrini gerçekleştirdik.”

“İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK PROJE İÇİN DESTEK İSTEDİK”

“Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB Projesi, DAKA genel sekreterimizin özverili çalışmalarıyla inşallah yakın zamanda ihale edilecektir. 6. bölge teşvikleri ile yatırımcılar için cazip olan bölgemizde, tekstil gibi emek yoğun sektör yatırımları ekonomik canlanma ve işsizlik için büyük bir şanstır. Konuyu tekrar Sayın Bakanımızla etraflıca görüşerek istihdam sağlayacak bu gibi projeler konusunda desteklerini istedik.”

LOJİSTİK MERKEZ PROJESİNİ YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

Van’ın yıllardır gündeminde olan Lojistik Merkez Projesi’ni de Bakan Varank’a sunan Arvas, bu konuda gelinen durumu da şu sözlerle özetledi: “Van ili, Türkiye’nin ve Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı konumundadır. Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın kesiştiği bölgede yer almaktadır. Sahip olduğu stratejik konumu itibariyle İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan ülkeleri ile olan ticarette önemli bir üs konumundadır. 500 km’lik mesafede İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkeler bulunmaktadır. Bu önemli avantajı ekonomik katma değere dönüştürmek ve sanayimiz balta olmak üzere iç ve dış ticaretimizin gelişmesi noktasında Lojistik Merkezi önemli bir faktördür. Lokasyon ve coğrafi konum açısından Türkiye’nin en avantajlı illeri arasında yer ilimiz de kalkınmanın önemli bir adımı olacak lojistik sektörü bölgesel ekonomiye büyük bir ivme kazandıracaktır. DAKA Genel Sekreterliği tarafından çok detaylı bir şekilde hazırlanmış fizibilite raporu Sayın Bakanımız ile paylaştık.”

ERCİŞ’E ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Erciş’te önemli sorunların çözümünde ön ayak olan Arvas, yeni yatırımların da öncüsü olmaya devam ederken bu kez de ilçe için Organize Sanayi Bölgesi önerisini bakana sundu. Arvas konu ile ilgili olarak; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından 13 milyon TL ödenek aktarılarak 55 hektar alan üzerine iki etap olarak projelendirilen Erciş Organize Sanayi Bölgesinin ihalesi süreci tamamlandı. OSB’ler kuruldukları bölge ve çevresinde ekonomik yapılarının gelişmesinde önemli görevler üstelenirler. Organize Sanayi Bölgeleri kurulmuş oldukları bölgelerin sadece ekonomik yapılarına olumlu katkı sunmazlar. Aynı zamanda sosyal yapının da gelişmesine katkı sunarlar. Bu nedenle Erciş ilçemizde kuracağımız OSB çok yönlü olarak hem istihdamın artırılması hem de tamamlayıcı mesleki eğitimlerin yapılmasına imkân sağlayacaktır. Erciş Organize Sanayi Bölgesi ile hedeflenen sanayi yatırımlarını buraya çekmek ve bu bölgenin kalkınmasını teşvik etmektir.”

“ERCİS OSB İLÇE İÇİN BÜYÜK SİNERJİ OLUŞTURACAKTIR”

“Bir gelişme aracı olarak kurgulanan Organize Sanayi bölgeleri, sanayinin azgelişmiş bölgelere yönlendirilmesi ya da gelişme potansiyeli taşıyan bölgelerde bu potansiyelin aktive edilmesidir. Gelişmeye açık ve beşeri sermayesinin güçlü olduğu Erciş ilçemiz 185 bin nüfusu ve coğrafi konumu itibariyle önemli bir yerleşim merkezidir. Sanayileşme açısından değerlendirildiğinde de Erciş Organize Sanayi Bölgesi hem rekabet oluşturma hem de sinerji oluşturma açısından oldukça önemli olacaktır. Ekonomik yapının gelişmesi de ancak planlı bir ekonominin hayata geçirilmesi ile mümkündür. OSB’ler de daha düzenli bir ekonomik yapının, sanayileşme ve üretim sürecinin oluşturulması açısından oldukça uygun alanlardır. Bu önemli yatırımın Erciş’e kazandırılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sanayi ve teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

İKİ İLÇE İÇİN DAHA TEKSTİL KENT VE ATÖLYE PROJESİ ÖNERDİ

Arvas, kente büyük hareketlilik getiren tekstil merkezlerinin yayılması noktasında da öneride bulunurken Muradiye ve Gürpınar ilçeleri için bu anlamda özel olarak talepte bulundu. Arvas, konuyla ilgili olarak talebini şu sözlerle iletti: “Coğrafi açıdan ülkemizin en büyük ilçesi olan Gürpınar ilçemiz işsizliğin yoğun olduğu bir bölgedir. Genç nüfusun fazla olduğu ilçede, Gürpınar Belediye Başkanlığımız tarafından projelendirilen “Tekstil Atölyeleri” ile istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Fizibilitesi yapılan ve çalışmaları başlatılan proje ile ilgili dosyayı Sayın Bakanımıza elden teslim ederek projenin amacını ve önemini kendisi ile paylaşarak desteklenmesini talep ettik.”

DERDİMİZİ ANLATACAĞIZ, GENÇLERE İŞ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ

“Yine il merkezine 82 km mesafede bulunan ve toplam nüfusu 50.206 olan Muradiye ilçemizde Belediye tarafından istihdam amaçlı planlanmış tekstil kent projesini Sayın Bakanımızla paylaşarak yardım ve desteklerini talep ettik. Gençlerin sorunlarını dert edinmiş Belediye Başkanlarımızın bu projeleri Belediye imkânları ile gerçekleştirilmeleri mümkün değildir. Onlarla birlikte sesimizi devlet büyüklerimize duyuracağız. Üretim ve istihdam merkezli hazırlanmış bu projelere kaynak bulmak amacıyla yılmadan bütün Bakanlıklarla görüşeceğiz. Derdimizi anlatacağız gençlerimize iş imkânı sağlayacağız.”

GÜNEŞ ENERJİSİ KONUSU DA BAKANDA

‘Güneşten Toprağa Sera Projesi’ ile de bakan Varank’a taleplerini sunan Arvas, daha önce girişimlerini yaptığı ve olumlu sonuç aldığı güneş enerjisi üretimi konusundaki yeni projesi ile ilgili olarak şu sözlere yer verdi: “Van ve ilçeleri, güneşli gün sayısı ve güneş enerjisi verimliliği bakımından Türkiye'nin en önemli merkezlerinden birisidir. Yıllık 3 bin 68 saatlik güneşlenme süresi ve iklim parametreleri temel alındığında, elektrik enerjisi üretim verimliliği açısından Van’ımız, Türkiye'de birinci sırada yer almaktadır. Bölgemizin sahip olduğu bu zengin potansiyeli değerlendirip yatırıma dönüştürmek amacıyla Erciş Belediye Başkanlığımız tarafından “Güneşten Toprağa Sera Projesi” yapılarak Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulmuştur. Konumu ve iklim koşulları nedeniyle sebze, meyve ve süs bitkisi üretiminin kısa olduğu bölgede, projenin Erciş ve çevre ilçelere katma değeri oldukça yüksek olacaktır. Projenin desteklenmesi konusunda Sayın Bakanımızın himayelerini ve desteklerini talep ettik.”

BİR TALEP DE KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ İÇİN

Yatırım programında olan Küçük Sanayi Sitesi Projelerine kaynak aktarılması konusunda da bakan Varank’a proje ile giden Arvas, konuyla ilgili olarak; “S.S Tuşba Küçük Sanayi Sitesi (pvc cam, marangoz ve mobilyacıları) depremde zarar görmüş ve yapılan imar çalışmalarında kentin gelişim planı içerisinde kaldığından yer değişikliği konusunda çalışmalar başlatılmıştı. Yine S.S Van Gölü Orta Ölçekli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yaşanan depremlerden sonra esnaf ve sanatkârlarımızın talebi üzerine kurulmuş ve bu yönde çalışmalar başlatılmıştı. Aynı şekilde Mermerciler tarafından kuruluş çalışmaları tamamlanmış olan Mermer, Mermerit, Sünni Mermer ve Taş Süslemeciliği Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili izin, imar, ruhsat, proje ve arsa tahsis işlemlerinin tamamlanmış bunlar 2020 yatırım programına dahil edilmiştir. Esnaflarımız ve ilimiz ekonomisi için büyük önem arz eden söz konusu projelere bu yıl için bütçe ayrılarak ihale edilmesi konusunda Sayın Bakanımıza talepte bulunduk.” Dedi.

“GÖRÜŞMELER OLUMLU GEÇİYOR”

Son olarak bakanlar ile yaptığı ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak bu anlamdaki çalışmaların aralıksız süreceğini söyledi; “Talep ettiğimiz konuların takipçisi olacağız. İlimizin kalkınması, istihdamın arttırılması ve vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltecek bütün projelere destek olmayı gönülden istiyorum. Toplumsal menfaati önceleyen, ekonomik kalkınmayı destekleyen ve özellikle istihdam odaklı projelerde Bakanlar ile yaptığımız görüşmeler olumlu geçiyor. Bu gayretlerin karşılık bulduğuna da inanıyorum. Çalışmalarımızı bu istikamette samimiyetle devam ettireceğiz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
SAYIN MİLLETVEKİLLERİMİZ VAN'A BUNLARI NE ZAMAN KAZANDIRACAKSINIZ?
SAYIN MİLLETVEKİLLERİMİZ VAN'A BUNLARI NE ZAMAN KAZANDIRACAKSINIZ? - 1 yıl Önce

Ailesi, çevresi, yakınları burada yaşayan ve kendileri de Vanlı olan milletvekillerimize dostane seslenmek istiyorum. Van bir milyon nüfuslu dinamik bir kent. 300 bin öğrencisi, binlerce öğretmeni, 30 bin üniversite öğrencisi olan, çevre il ve ilçelerin ticaret, turizm, sağlık ve eğitim başkenti gibidir. İran'a ve Orta Asyaya açılan bir sınır kentimiz. Kara, hava ve demiryolu ulaşımı var. Genç nüfusu çok fazla. Türkiyenin en büyük gölüne sahibiz. Nice tarihi yapımız var. Bu şartlar altında AŞAĞIDAKİ HİZMET VE YATIRIMLARIN 2020 YILINDA BİLE HÂLÂ VAN GİBİ BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDEKİ BİR ŞEHİRDE OLMAMASI HEPİMİZ IÇİN EKSİKLİK DEĞİL Mİ? ŞEHRİMİZ, İNSANIMIZ, ÇOCUKLARIMIZ, ÖĞRENCİLERİMİZ, TÜCCARIMIZ, HEPİMİZ AŞAĞIDAKİ HİZMETLERİ HAK ETMİYOR MUYUZ? MERKEZİ İDAREMİZ, BELEDIYELERİMİZ VE BÜTÜN KURUMLARIMIZ, SİZ MİLLETVEKİLLERİMİZ BU ŞEHRE 2020 YILINDAN BAŞLAYARAK BU HİZMETLERİ KAZANDIRACAK MISINIZ?


### EDREMİT İLÇEMİZDEN ÜNİVERSİTEYE KADAR MODERN BİR SAHİL KORDONU.

####Şehrimizin elli yılına cevap verecek büyük ve modern bir OTOGAR VE MEYDANI.

### Şehrimize on yıllarca hizmet verecek devasa büyüklükte modern bir SEBZE VE MEYVE HALİ.

### Şehrimizin çarşılarında ve ortalık yerlerde balık satan onlarca balıkçı esnafı ve seyyar satıcısı için modern bir BALIKÇILAR HALİ

### 300 bin öğrencisi, 30 bin üniversite talebesi ve on binlerce öğretmen ve akademisyeni bulunan şehrimize modern ve büyük bir KİTAPÇILAR VE SAHAFLAR ÇARŞISI.

### Büyük ve modern bir ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

### Trafiği ve çarşıları Afganistan çarşıları gibi tıkanmış olan şehrimize üç dört tane ÇOK KATLI OTOPARK.

### Şehrin farklı noktalarına birkaç tane geniş ve modern açık otopark alanı.

### Üç merkez ilçemizin her birine( İpekyolu, Tuşba , Edremit) büyük MİLLET BAHÇESİ.

### Şehrimize ve göle hakim bir konumda olan TOPRAKKALE TEPESİNİN TAMAMINA MESİRE ALANI, AĞAÇLANDIRMA, YEŞILLENDİRME, GEZİNTİ YOLLARI, DİNLENME VE PİKNİK ALANLARI İLE SEYİR TERASI YAPILMASI.

### Şehir içindeki mahalle yollarının bu çağda kapatılıp pazar yeri yapılması doğru değil. HER MAHALLEMİZE birer tane BÜYÜK VE KAPALI SEMT PAZAR YERİ YAPILMASI.

### Şehrimizin çarşılarındaki elektrik direkleri ve panolarının yer altına indirilmesi; çarşılara, yol ve kaldırımlara estetik, düzen, temizlik ve ferahlık getirilmesi.

### Metruk yapıların ve hasarlı bütün yapıların yıkılması.

### Şehir içindeki bütün kanalların, derelerin arkların haftalar hatta aylar süren özenli çalışmalarla tıpkı Haliç Körfezinin zamanında temizlendiği gibi pırıl pırıl yapılması ve ıslah edilmesi.

### Van Kalesinin dört tarafında temizlik, peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılması.

### Şehrimizin her mahallesine yeni park ve yeşil alanlar, spor alanları yapılması.

### Bütün okul bahçelerinde modern ve göz alıcı peyzaj, çevre düzenlemesi, yeşillendirme yapılması.

### Tuşba ve Edremit ilcemize çarşı ve kent merkezi oluşturulması.

#### Toplu Taşımaya 50 yıllık bir çözüm bulunması.

### Katı Atık Bertaraf Tesisinin Yapılması ve Bitirilmesi

### Atık Su Arıtma Tesisinin Yapılması ve Bitirilmesi

### Van Gölümüze Van ve diğer çevre ilçelerden dökülen tüm nehir, dere ve kanalların temizlenmesi, gölün mavisinin ve canlı yaşamının korunması.

### Ön binlerce insanın yaşadığı her bir Toki Sitemize büyük bir park, yeşil alan, spor ve dinlenme alanları, cocuk oyun alanları yapılması.

### Şehir içindeki ahır ve ağılların şehir dışına taşınması.
### Şehir içinde alternatif yollar, yeni güzergahlar, yeni kavşaklar, yeni alt ve üst geçitler, yeni köprülü kavşaklar, yeni bulvarlar yapılması. Şehrin elli yıllık ulaşım ağının oluşturulması.

Abdulkadir Karataş
Abdulkadir Karataş - 1 yıl Önce

Bu yorumdakiler, ne kadar haklı ve güzel tespitler. Vanda bunlar yoksa bu nasıl şehirdir, hatta nasıl büyükşehir yapılmış.