banner290

Asgari ücreti belirleyecek 3’üncü toplantının tarihi belli oldu!

Son dakika! Türkiye'de milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği asgari ücret belirleme süreci devam ediyor. İlk iki toplantıda herhangi bir rakam çıkmamasının ardından 3. toplantının tarihi 20 Aralık olarak belirlendi.

Asgari ücreti belirleyecek 3’üncü toplantının tarihi belli oldu!

Türkiye'de milyonlarca vatandaşar, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin miktarını merak ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu da rakamı belirlemek adına toplantılarına devam ediyor. İlki 7 Aralık'ta gerçekleştirilen toplantının ikinci ayağı ise 14 Aralık'ta yapıldı.

ÇEŞİTLİ VERİLER İSTENDİ

İkinci toplantının ardından kamera karşısına geçen TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, herhangi bir rakam konuşmadıklarını ve başta asgari geçim verileri olmak üzere bazı verileri beklediklerini söyledi.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTININ TARİHİ DE BELLİ OLDU

İkinci toplantıda da herhangi bir sonuç çıkmamasının ardından gözler üçüncü toplantıya çevrildi. 20 Aralık'ta gerçekleştirilmesi kararlaştırılan üçüncü toplantıda rakamın konuşulması bekleniyor. Açıklamanın son toplantıya kalıp kalmayacağı da üçüncü toplantıdaki gidişata göre belli olacak.

3 SENARYO GÜNDEMDE

Milyonlarca işçinin merak içerisinde takip ettiği asgari ücret toplantılarının ikincisi bugün yapılacak. Masada 3 senaryo öne çıkıyor. Asgari ücrette 8 bin lira psikolojik sınır olarak görülürken, ortaya çıkan üç senaryo ve işverene maliyeti şöyle: Net asgari ücret 8 bin liraya çıkarsa brüt asgari ücret 9bin 412 lira, işverene maliyeti de 11 bin 59 lira olacak. Net asgari ücretin 8 bin 250 lira olması halinde brüt ücret 9 bin 705 lira, işverene maliyeti de 11 bin 404 lira, 8 bin 500 lira olması durumunda brüt ücret 10 bin lira maliyeti de 11 bin 750 lira olacak.

HABERLER

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2022, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER