banner211

Bakan Albayrak: Biz dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk Lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kayıpları için "Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" dedi.

Bakan Albayrak: Biz dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

Hafta başında AK Partili Milletvekilleriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" üzerine bir sunum yaptı.

"BİZ DOLARLA UĞRAŞMIYORUZ"

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun aktardığına göre; Bakan Albayrak, AK Partili vekillere yaptığı sunum sırasında yaptığı değerlendirmede "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" ifadelerini kullandı.

"AMACIMIZ İTHALATI AZALTMAK, ÜRETİMİ ARTIRMAK"

Açıklamalarının devamında "Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var" diyen Bakan Albayrak şöyle devam etti: "Faiz yükselirse üretim düşer, istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz."

SON DAKİKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
vanli
vanli - 6 ay Önce

siz yonetemiyorsun ben zorluklarla gunluk yuvmiye kazancimdan kesilen vergiyle aldinğin maaşini helal etmem

ibrahim kamiş
ibrahim kamiş - 6 ay Önce

o indirmek istemediğiniz dolar dan dolayı suya, sabuna, ekmeye, elektiriğe,vs, milli üretilen herşey dahil hepsine zamm geldi bakan beyyyy, acep haberin varmı.

Takki Takki
Takki Takki - 6 ay Önce

Senin tek isteğin oturduğun koltuktan kalkmaman malı götürüyorsun resmen TC vatandaşlarıyla alay ediyorsun çünkü arkan sağlam

Ensarcan
Ensarcan - 6 ay Önce

Ar damarı çatlamış ne konuştuğunun farkında değil

Teşuba Li
Teşuba Li - 6 ay Önce

De git yaw yeter zırt atma

Takki Takki
Takki Takki - 6 ay Önce

Resmen milletle dalga geçiyorsun sen çoban bile olamazsın