banner290

Bakan Çavuşoğlu: Van, İpekyolu’ndaki merkezimiz!

İran ile sınırı olan ve bu manada önemli çalışmaların yapıldığı Van, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla ‘Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, "Van’ın İpekyolu güzergahındaki önemli kentlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Biz de orta koridoru iyi bir İpekyolu’na dönüştürecek adımları ele aldık. Van’da İpekyolu merkezimiz. Dolayısıyla Van, İpekyolu’nun güzergahındaki önemli şehirlerimizden biri olmuştur." Dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Van, İpekyolu’ndaki merkezimiz!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-MEHMET ALİ EKİNCİ

Türkiye son dönemlerde dış işlerde iyi bir aşama kaydedip dünyada ses getirmeyi sürdürürken, İran ile sınırı olan bu anlamda öneme sahip olan Van, ‘Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen programda önemli konulara değinildi. Toplantıda konuşan Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya Savaşından sonra Rusya’dan giden koridorların bir öneminin kalmadığını, bununla birlikte Türkiye üzerinden geçen orta koridorların ilk odağı olduğunu ve Van’ın merkez olduğunu dile getirdi. Van’ın yeniden kurgulanan İpekyolu güzergahında merkez olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Ulaştırma Bakanlığı ile de hazırlanan eylem planında Van’ın aralarında olduğu iller için 56 somut adımı içeren ve ulaşımı kapsayan çalışmalar yapılacağını ifade etti. Bunun hızlıca hayata geçeceğini ifade eden Çavuşoğlu; “Bugün adım atmazsak çok geç kalmış oluruz. Bu önemli fırsatı hayata geçirmeye, ülkenin refahına katkı sağlamaya çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.

ÇAVUŞOĞLU: VAN’DA OLMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUM

Çavuşoğlu, Van’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bugün medeniyetlere beşiklik etmiş, yeryüzünün incisi, gökyüzünün birincisi Van’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere selamlarını ve sevgilerini getirdim. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin 40’ıncı yılını tebrik ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEÇEN ORTA KORİDOR ŞU ANDA DÜNYANIN İLK ODAĞI”

Çavuşoğlu, “Buraya Kazakistan’dan geldim ve Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısında her geçen gün önemi artan lojistik merkezi Akdağ’dan geldik. Ulaştırma Bakanımız Adil Bey ile beraber dün MKYK toplantımızdan sonra çıkıp gittik. Dış İşleri ve Ulaştırma Bakanlığı toplantısına katıldık. Önemli ve stratejik bir toplantıydı. Bu toplantının ilkini Bakü’de gerçekleştirmiştik. Bir sonraki toplantıya biz ev sahipliği yapacağız. Ukrayna Savaşı ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle kuzeyden Rusya’dan giden koridorların bir önemi kalmadı. Alternatif olmaktan çıktı. Kimse bu güzergahtan malını Avrupa’ya ya da Asya’ya göndermiyor, göndermek istemiyor, şartlar da uygun değil. Orta Asya, Kafkaslar ve Türkiye üzerinden geçen orta koridor şu anda dünyanın ilk odağı” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: VAN, İPEKYOLU’NUN GÜZERGAHINDAKİ ÖNEMLİ ŞEHİRLERİMİZDEN BİRİ

Van’ın İpekyolu güzergahındaki önemli kentlerinden biri olduğunu ifade ederek, “Biz de orta koridoru iyi bir İpekyolu’na dönüştürecek adımları ele aldık. Van’da İpekyolu merkezimiz. Dolayısıyla Van, İpekyolu’nun güzergahındaki önemli şehirlerimizden biri olmuştur. Ulaştırma Bakanlığımız tam 56 somut adım içeren bir yol haritası hazırladılar ve önümüzdeki süreçte bu orta koridorda gerçekleştireceğimiz yollar, kara yollar, tren yolları, lojistik, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, taşımacılıkla ilgili yaşanan sorunların giderilmesi gibi çok önemli eylem unsurları var. Bugün adım atmazsak çok geç kalmış oluruz. Bu önemli fırsatı hayata geçirmeye, ülkenin refahına katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye aktardı.

“VAN TERÖRDEN ÇOK ÇEKTİ”

Çavuşoğlu, terörle mücadeleyi sürdürdüklerini dile getirerek, “Bir küresel sorun da terörizm. Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en ciddi sorunlardan bir tanesi. Maalesef başta Van şehrimiz olmak üzere yıllarca terörden, teröristlerden çok çektik. Ve çok kaybımız var. Bugün terörle mücadeleyi hiç ayrım yapmadan kararlılıkla sürdürüyoruz. Hepsiyle mücadelemizi sürdürmemiz lazım ve bu mücadele neticesinde Van şehrimizin ve Doğu ve Güneydoğu’daki şehirlerimizin ne kadar huzur içinde olduğunu, vatandaşlarımızın ne kadar mutlu olduğunu ve buralara Türkiye’den ve dünyadan turistlerin nasıl geldiğini görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: GENÇLERİMİZ BİZİ ÇOK MOTİVE EDİYOR

Çavuşoğlu, vatandaşlarla bir araya gelip onların taleplerini dinlediklerini aktararak, “Vatandaşlarımızla, gençlerimizle bir araya gelmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın beklentilerini, taleplerini doğrudan kendilerinden işitmek ve bunları karşılamak bizim siyaset anlayışımızın en önemli unsurudur. Bu yıl Konya’dan Bingöl’e, Denizli’den Diyarbakır’a bu kapsamda 15 ili ziyaret etmiş bulunuyorum. Özellikle gittiğimiz şehirlerde gençlerle bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Gençlerimiz bizi çok motive ediyor. Her şeyden önce gençlerimizin inancı, enerjisi, vatan ve millet sevgisi bizleri motive ediyor. Gücümüze güç katıyor. Gençlerle ve vatandaşlarımızla bir araya geldiğimiz zaman onların yeni bakış açılarından ve vizyonlarından, eleştirilerinden, önerilerinden faydalanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN BU DENKLEMDEKİ YERİNE BAKMAK LAZIM”

Çavuşoğlu, “Dış politikamızı anlatabilmemiz için küresel sistemin doğasını anlamak lazım. Biz de bunu anlamaya çalışıyoruz. Ardından Türkiye’nin bu denklemdeki yerine bakmak lazım. Buna bakacağız bugün de. Bugünün dünyasında geleneksel tehditlerin birbirlerini besleyip büyüten kısır döngüye dönüştüklerini tüm dünyada görüyoruz. Yakın coğrafyamızda da görüyoruz. Tüm dünyada da bunu görüyoruz, yaşıyoruz. Çatışmalar, enerji ve gıda krizi, terörizm, iklim değişikliği, düzensiz göç. Hepsi birbirinden farklı krizler görünse de birbirini tetikliyor ve adeta bir kısır döngü oluşturuyor. Birbirini besleyen sorunlar olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“BÖLGEDEKİ ULAŞTIRMA PROJELERİNİ DE KENDİSİYLE DEĞERLENDİRDİK”

Çavuşoğlu, “Buraya Ulaştırma Bakanımız ile birlikte geldik. O havalimanından döndü. Gelirken bu bölgedeki ulaştırma projelerini de kendisiyle değerlendirdik ve son derece güzel projelerin hayata geçtiğini ve süreç üzerinde çalıştıklarını da kendisinden dinledik” diye aktardı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER