Bakan Özer’den Van’a 2,5 Milyar Liralık eğitim yatırımı müjdesi!

Eğitim sıralamasında diğer birçok alanda olduğu gibi çok iç açıcı rakamlara sahip olmayan Van’da, önemli gelişmeler yaşanmaya başladı. Eğitim konusundaki önemli projelerin sahibi Vali Ozan Balcı’nın hareketlendirdiği kentte Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de yatırımların oranını artırarak Van’da eğitim alanında çıtayı yükselteceklerini söyledi. Bakan Özer, katıldığı toplantılar sonrası yaptığı açıklamada kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek 2022 yılında eğitim yatırımları için kullanılacak bütçenin yaklaşık 2,5 milyar liraya çıkarılması kararı aldıkları müjdesini açıkladı.

Bakan Özer’den Van’a 2,5 Milyar Liralık eğitim yatırımı müjdesi!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM- FATMA NUR POLATCAN

Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde eğitim yatırımlarında görkemli yıllar yaşayan ardından da bu ivmesi düşen Van’da yeniden bir eğitim seferberliği başlatılıyor. Kişi başına düşen öğretmen ve derslik sayısının yetersiz olduğu, başarı sırası diplerde olan Van’da, eğitimde yeniden bir yükseliş çalışması yapılıyor. Van’ın eğitim ve kitap çalışmaları noktasındaki ödüllü valisi Dr. Ozan Balcı ile birlikte hareketlenme yaşadığı süreçte dün de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer eliyle yeni bir sürecin başlatıldığı mesajı verildi. Eğitim-öğretimin başlamasına kısa bir süre kala Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bir dizi incelemelerde bulunmak ve yeni eğitim dönemi hazırlık toplantısı için Van'a geldi. Bakan Özer, toplantı sonrası yaptığı açıklamada kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek 2022 yılında eğitim yatırımları için kullanılacak bütçenin yaklaşık 2,5 milyar liraya çıkarılması kararı aldıkları müjdesini açıkladı. Vali Balcı ise gün boyu süren programlarda konuşarak Van’ı kütüphanelerin ve kitapların kenti haline getireceklerini söyleyerek, tüm okulları kitapla dolduracaklarını söyledi.

BAKAN ÖZER’DEN VAN’I ÇIKARMA

Bir dizi programlara katılmak üzere Van’a gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, valilik ziyareti, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı hazırlık toplantısı ve Edremit ilçesindeki Dilkaya Köy Yaşam Merkezi'nin açılışına katılmak üzere Van'a geldi. İlk olarak valiliği ziyaret eden Bakan Özer, Vali Ozan Balcı'dan eğitim ile ilgili brifing aldıktan sonra basına kapalı gerçekleştirilen eğitim değerlendirme toplantısına katıldı. Van’ın eğitim durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Özer, kentte yapılan yatırımları açıkladı. Toplantıya , Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, AK Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahad Arvas, Osman Nuri Gülaçar, ilçe kaymakamları ve İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke'nin katıldı. Bakan Özer, katıldığı toplantılar sonrası yaptığı açıklamada kapsamlı bir değerlendirme yaptıklarını belirterek 2022 yılında eğitim yatırımları için kullanılacak bütçenin yaklaşık 2,5 milyar liraya çıkarılması kararı aldıkları müjdesini açıkladı.

BAKAN VAN’DA YENİ YATIRIMLARIN MÜJDESİNİ VERDİ

Van'da eğitimin geldiği durumu ve yapılanları ayrıntılı bir şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Bakan Özer, şöyle konuştu: "Aynı zamanda Van'ın mevcut eğitim kalitesini daha iyi noktalara taşımak ve kentin eğitimde çok daha güçlü bir yapıya sahip olması için neler yapabiliriz. Onları da birlikte değerlendirme imkanımız oldu. Van ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2022 yılındaki yatırım toplamı 705 milyon. Okul yapımı, güçlendirme çalışmaları, okulların donatımı ile ilgili Van ilimize tahsis edilen yatırım miktarı 705 milyon iken, bugünkü toplantımızda 1 milyar 750 milyon TL'lik ilave yatırımı Van'a vermeyi ve böylece kentteki yatırımları yaklaşık 2,5 milyar TL'ye çıkartmayı kararlaştırdık. Öncelikle bu yatırımların Van’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

“VAN'DA GÜÇLENDİRME İHTİYACI OLAN HİÇBİR OKUL KALMAYACAKTIR”

Bu yatırımların da en öncelik verdiğimiz konulardan birisi güçlendirme çalışmaları. Okullarımızın sağlamlığı için tüm Türkiye'de güçlendirme çalışmaları yapılıyor. Okullarımızı yıkıyoruz, yeni okullar yapıyoruz. Aynı zamanda güçlendirme ihtiyacı olan okullara da güçlendirme ile ilgili destekliyoruz. Van ilimizde güçlendirme ile ilgili okulları bitirmek için yaklaşık 170 milyonluk ilave bir yatırım yapmaya karar verdik. İnşallah bu çalışma ile birlikte Van'da güçlendirme ihtiyacı olan hiçbir okul kalmayacaktır. Yine yıkım-yapım kararları çerçevesinde, yıkıldığı halde yapılmayan 11 okulumuz bulunuyordu ve bu okullarımızı da yatırım programı içerisine aldık. Bu da yaklaşık 380 milyon TL'lik bir yatırıma karşılık gelmekte."

'BAKANLIĞIMIZIN ÖNCELİKLİ POLİTİKASI, OKULLAŞMA ORANINI ARTIRMAK'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncelikli politikaları başında okul öncesindeki okullaşma oranını artırmak olduğunu aktaran Özer, "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 3 bin tane anaokulunu tüm Türkiye'ye kazandıracağız. Şu an itibariyle yani bu proje kapsamında bin 110 adet bağımsız anaokulu hizmete alındı. Süreç çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Biz bu projeyi başlatırken Türkiye'de 2 bin 872 tane bağımsız anaokulu vardı. Biz bir yılda mevcut anaokullarına çok daha fazla anaokulunu Türkiye'ye kazandırmak için yola çıktık ve bunun yaklaşık 3'te 1'lik miktarını bitirdik. Şu anda planlamalar takvimini öncesinde ilerliyor. Bütçe ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok. İnşallah 2022'nin sonuna kadar ülkemize 3 bin tane yeni anaokulu kazandıracağız.”

“KAZANDIRILACAK ANAOKULU SAYISI 101'E ÇIKMIŞ OLDU”

Bu kapsamda Van ilimizde daha önce 35 anaokulu yatırımı vermiştik. Bunlara bugün 66 tane daha bağımsız anaokulu yapma kararı aldık. Dolayısıyla Van'da 2022'nin sonuna kadar kazandırılacak anaokulu sayısı 101'e çıkmış oldu. Burada da yaklaşık 690 milyonluk bir ilave yatırımı Van’ımıza kazandırmış olduk. Bir diğer önceliğimizden bir tanesi de tüm Türkiye'de doğal gaza erişimi olup da dönüşümü yapılmayan hiçbir okul bırakmama kararı aldık. Bu kapsamda Van'daki çalışmalarımız çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Bugün itibarıyla doğal gaz erişimi yeni yapılan ilave okulların dönüşümü ile ilgili yaklaşık 39 okulun tamamını 2022 yılının sonuna kadar öğrencilerimiz çok daha sıcak bir ortama kavuşmuş olacaklar" diye konuştu.

“OKULLARDA SEFERBERLİK BAŞLATTIK”

Okulların büyük onarımlarının kıymetli olduğunu ifade eden Özer, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü okullarımız giderek yaşlanıyor. Çatı onarımlarından farklı onarımlara kadar. Bu kapsamda da valiliğimiz çok yeterli bir program hazırlamış. Merkez ve ilçelerdeki tüm okulların ihtiyaçlarını belirlemişler. Bunun için de 150 milyonluk bir yatırımı Van ilimize kazandırmış olduk. 2022-2023 eğitim-öğretim yılının hazırlıklarını haziranda İstanbul'da başlatmıştık. İlk defa okullar açılmadan, okulların temizlik, kırtasiye ve donatım okullarımıza göndermeye ile ilgili bir seferberlik başlattık.

'VAN'DA İKİLİ EĞİTİM YAPMAYAN HİÇBİR OKUL BIRAKMAYACAĞIZ'

Bu çerçevede 88 milyon okulların ihtiyacı ile ilgili bugün itibarıyla Van ilimize göndermiş bulunuyoruz. Van ilimizde ikili eğitim ile ilgili sayı diğer illere göre nispetten daha yüksek. İnşallah bugün başlangıç olarak 250 milyonluk bir ödenek vererek. Yaklaşık bu ikili eğitimin yüzde 30-40'nı ortadan kaldırmak için bir başlangıç yapıyoruz. Ama bu burada bitmeyecek. İnşallah 2023'ün sonuna kadar Van ilimizde ikili eğitim yapmayan hiçbir okulu bırakmayacağız. Sonuç olarak gerçekten Van ilimize eğitim anlamında çok ciddi bir yatırım kazandırmış bulunuyoruz. Yani 700 milyonluk bir yatırımdan 2,5 milyarlık bir yatırıma, yaklaşık 3 katın üzerine bir yatırımla çok ciddi bir yatırımı Van'ın eğitim kalitesini arttırılması için bugün itibariyle eğitim programına kazandırmış bulunuyoruz."

“1.110 BAĞIMSIZ ANAOKULUNU HİZMETE ALDIK”

Bakan Özer, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını artırmak için yapılacak çalışmaları da şöyle özetledi: "Hepinizin malumu olduğu üzere Millî Eğitim Bakanlığının şu anda öncelikli politikalarının başında okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını artırmak geliyor. Yani 3-5 yaşındaki okullaşma oranlarını OECD ülkelerinin okullaşma oranlarını eriştirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 3 bin yeni anaokulunu tüm Türkiye'ye kazandıracağız. Şu an itibarıyla bu proje kapsamında 1.110 bağımsız anaokulunu hizmete aldık. Yani süreç çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Biz bu projeyi başlattığımız zaman Türkiye'de 2 bin 872 bağımsız anaokulu vardı. Biz bir yılda mevcut anaokullarından çok daha fazlasını Türkiye'ye kazandırmak için yola çıktık ve bunun yaklaşık üçte birlik miktarını bitirdik. Şu anda planlamalar takviminin ötesinde, öncesinde ilerliyor. Bütçeyle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. İnşallah, 2022'nin sonuna kadar ülkemize 3 bin yeni anaokulunu kazandıracağız."

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 09:06
YORUM EKLE