banner211

Başkan Akman’dan bölgenin en büyük ‘millet bahçesi’ müjdesi

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, 717 bin 212 metrekare alan üzerine kurulacak ve bölgenin en büyük ‘Tuşba Millet Bahçesi’ olan projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandığının müjdesini verdi.

Başkan Akman’dan bölgenin en büyük ‘millet bahçesi’ müjdesi

Başkan yardımcıları ve birim müdürleri ile birlikte ‘millet bahçesi’nin kurulacağı alanda incelemelerde bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan hükümetin ilk ‘100 Günlük İcraat Programı’ çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sundukları ‘Tuşba Millet Bahçesi’ projesinin onaylandığının müjdesini verdi. Şemsibey, İskele ve Bardakçı mahallelerinin sınırlarında yer alan projenin yakın bir tarihte startının verileceğini söyleyen Başkan Akman, yeşil dokusu ve sosyal donatıları ile Vanlıların yaşam kalitesini yükseltecek olan projenin yaklaşık 717 bin 212 metrekarelik bir alanı kapsadığını söyleyerek, “Tuşba Millet Bahçesi projesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapacağımız protokol çerçevesinde TOKİ Başkanlığı tarafından ve belediyemiz koordinasyonunda yürütülecek” dedi


Halkın hizmetine sunulan 15 Temmuz Şehitler Parkı ve onun devamı niteliğinde olan İskele Sahil Bandı 2. Etap projesinden sonra gerçekleştirilecek Tuşba Millet Bahçesi projesi de tamamlandığında Tuşba’ya dolayısıyla Van’a büyük bir değer katacağını vurgulayan Başkan Akman, Tuşba Millet Bahçesi projesi ile birlikte geçmişte yıllarca hafriyatın döküldüğü ve adeta bir çöplük alanını andıran İskele ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) arasının yeşil bir koridora dönüştürülmüş olacağını dile getirdi.


Projenin tamamlanmasıyla Feribot İskelesi’nden Van YYÜ ve devamından Halkalı Mahallesi’ne kadar olan yaklaşık 68 kilometrelik sahil yolu ulaşımının da kolaylaşacağını dile getiren Belediye Başkanı Salih Akman, “Yapılacak olan Tuşba Millet Bahçesi projesinde; millet kıraathanesi, ibadethane, kütüphane, sergi alanları, el sanatları merkezi, çay bahçesi, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, her yaş ve yetenekte bireyler için spor alanları, meydanlar, deprem toplanma alanı, doğal göl, çeşmeler, gösteri alanları, açık oto park, açık havuzlar ile seyir iskeleleri olacağı büyük piknik ve dinleme alanını kapsamaktadır” diye konuştu.


Projenin aynı zamanda bölgede kurulacak olan millet bahçeleri içerisinde alan olarak en büyük olma özelliğine sahip olduğunu ifade eden Başkan Akman, “Projenin bir an önce hayata geçirilmesi için başta onay makamı olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve tüm bakanlık çalışanlarına, TOKİ Başkanlığına, Van Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet Emin Bilmez’e, Van YYÜ Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye, MTA Bölge Müdürlüğüne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne, AFAD ve Türk Kızılay Derneği başkanlıklarına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tebrikler...
Tebrikler... - 1 yıl Önce

Salih bey bu proje için en kalbî duygularımla tebrik ederim. Umarım mart sonunda çalışmalar başlar ve en kısa zamanda faaliyete geçer. Darısı EDREMİT- KAMPÜS ARASI SAHİL BANDI'nın başına. Yine darısı diğer iki belediyemizin benzer çalışmalarının başına. Bütün belediyelerimiz Mart- Kasım ayları arasındaki dokuz ay boyunca şehrimizi şantiyeye geçirsinler. Projeler, hizmetler, yatırımlar, çalışmalarla Van bambaşka bir kent olsun. Doğunun Antalyası olsun. Burdaki yüzbinlerce insan, çoluk çocuk ve gelecek nesillerimiz bunu hak etmiyor mu?

Tebrikler ve çağrı...
Tebrikler ve çağrı... - 1 yıl Önce

Bu büyük proje için son derece uygun bir yer tercih edilmiş. Atıl durumda olan bu 717 dönümlük bu devasa alanda yapılacak millet bahçesi, hem şehrin bu kısmını değerlendirecek, hem sehrin tamamına nefes aldıracak, hem de göle bir yeşil kolye olacak. Salih beyi ve emeği geçen herkesi tebrik ederim . Lütfen mart ayıyla beraber çalışmalar fiilen başlasın. Edremit Belediyesi de bunun benzerini Merit Otelden Hava alanına kadar olan bölgede gerçekleştirsin. İpekyolu Belediyesi de böyle bir dev proje başlatsın lütfen. Vanda yeşil miktarını arttıralım. Her yer beton oldu. Yeşil ve mavinin buluştuğu düzenli, bakımlı, tertemiz, gelişmiş, modern ve yaşanabilir marka bir Van istiyoruz.

ibrahim kamis
ibrahim kamis - 1 yıl Önce

O mevki ne alaka insanlar nasıl gidecek büyük bir haksızlık