banner290

Başvurular başladı! Doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılıyor? İşte e-devlet başvuru ekranı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında ihtiyaç sahibi ailelere yönelik başlatılan doğalgaz tüketim desteği 2022-2023 yıllarında da geçerliliğini sürdürecek. Bir önceki gün Beştepe'de düzenlenen Kabine Toplantısı'nda bu konuya da değinilirken, başvuru tarihlerine de yer verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev sahibi veya kiracı fark etmeksizin başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden alınacağını açıkladı. Peki, doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılıyor? İşte, e-Devlet doğalgaz tüketim desteği başvuru ekranı!

Başvurular başladı! Doğalgaz tüketim desteği başvurusu nasıl yapılıyor? İşte e-devlet başvuru ekranı

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği'nde kış dönemine ilişkin başvuruların başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kiracıların da artık destekten faydalanabileceğini açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, 3 milyar TL bütçe ile hayata geçirilen 'Doğal Gaz Tüketim Desteği'ne ilişkin açıklamada bulundu. Yanık, mart-nisan aylarını kapsayan 1'inci dönemiyle ilgili ödemelerin yapıldığını belirterek, 331 bini aşkın haneye toplam 114,2 milyon TL destek verdiklerini hatırlattı.

"BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN"

Bakan Yanık, 'Doğal Gaz Tüketim Desteği' kapsamında başvuruların e-Devlet üzerinden sürdüğünü belirterek, "Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden bakanlığımızca sunulan 'Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti' ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabilecek. Bu kapsamda hali hazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu desteğimizi sunacağız" dedi.

E-DEVLET BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

YARDIM TUTARI

Bir önceki yıl ihtiyaç sahibi ailelere 450 TL ile 1150 TL aralığında ödeme yapılmıştı. Bu rakam belirlenirken ısı haritası göz önünde bulunduruluyor ve tutar PTT şubeleri aracılığıyla teslim ediliyor. Diğer taraftan kronik rahatsızlığı bulunan kimseler bu ödemenin yüzde 5 fazlasını almaktadır. Temmuz ayında 831 bin vatandaşa 431 milyon lira, Ağustos ayında da 1.6 milyar lira ödeme yapıldı. Fakat bu yıl ne kadar tutarda bir ödeme yapılacağına ilişkin açıklama gelmedi.

"KİRACILAR DA DESTEKTEN YARARLANABİLECEK"

Doğal gaz desteğinden daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, "İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği'nde kış dönemine ilişkin başvurular başladı. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek" açıklamasında bulundu.

KRONİK HASTALARA YÜZDE 5 EK ÖDEME YAPILACAK

'Doğal Gaz Tüketim Desteği'nin ısıl harita baz alınarak 2 dönemlik belirlendiğini ve tutarın yıllık 450 ile 1150 TL arasında değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, "Doğal Gaz Tüketim Desteği'ni hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet'ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT'ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yansıtılacak" dedi. Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacağını da belirtti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE