Bebeklere covid-19 aşısı yapılıyor iddalarına yalanlama!

Bebeklik döneminde uygulanan kızamık ve hepatit aşısı yerine yanlışlıkla Covid aşısı uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl'e Aile Hekimleri Federasyonu'ndan yalanlama geldi.

Bebeklere covid-19 aşısı yapılıyor iddalarına yalanlama!

Katıldığı bir televizyon yayınında 6 aylık veya 1 aylık bebeklere yanlışlıkla korona virüsü aşısı yapıldığını, aşının onlara hiçbir yan etkisi olmadığını ve sonuçların ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacağını söyleyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ü Aile Hekimleri Federasyonu yalanladı.

'YANLIŞLIKLA BEBEKLERE KORONAVİRÜS AŞISI YAPILDI' DEMİŞTİ

Prof. Dr. Kurugöl katıldığı yayında, "Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık gibi başka bir aşıyla karıştırabiliyorlar. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla da karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde ve son derece de iyi antikor oldu. 6 aylık veya 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları yayınlayacağız zaten. Ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacak. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor" dedi.

AİLE HEKİMLERİ: BARKOT OKUTARAK YAPILIYOR

Yanlışlıkla 6 aylık veya 1 aylık bebeklere korona virüsü aşısı yapıldığını söyleyen Prof. Kurugöl'e sosyal medyada tepki yağarken Aile Hekimleri Federasyonu'ndan da konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Aile Sağlığı Merkezlerinde "yanlışlıkla" aşı sırası gelmemiş kişilere uygulama yapıldığı iddiası gereği yansıtmamaktadır. Aşılar barkod okutarak, sistemle eşleşme yapılarak vatandaşlara uygulanmaktadır" denildi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı da, "Konu hakkında inceleme başlattık. Ancak böyle bir durum mümkün görünmüyor" dedi.

Türkiye'de halen 12 yaş ve üstüne velisinin izni ile korona aşısı yapılabiliyor. 

HABER7

YORUM EKLE