banner254

Berge: Akaryakıt Yeniden İran İle Ticarete Konu Edilsin!

90 yılların sonunda Van ekonomisine can veren, hatta coşturan bir adım olan akaryakıt ürünlerinin ticarete konu edildiği günlerle ilgili çağrılar yapılmaya devam ediyor. ABD’nin İran’a yönelik ambargoları, Türkiye’nin ambargonun uygulanmadığı 8 ülkeden biri olması ve Van’ın İran ile olan 300 kilometrelik sınırını avantaja çevirmek isteyen Vanlılar, o ekonomik canlılığın yeniden yakalanmasını istiyor.

Berge: Akaryakıt Yeniden İran İle Ticarete Konu Edilsin!

90 yılların sonunda Van ekonomisine can veren, hatta coşturan bir adım olan akaryakıt ürünlerinin ticarete konu edildiği günlerle ilgili çağrılar yapılmaya devam ediyor. ABD’nin İran’a yönelik ambargoları, Türkiye’nin ambargonun uygulanmadığı 8 ülkeden biri olması ve Van’ın İran ile olan 300 kilometrelik sınırını avantaja çevirmek isteyen Vanlılar, o ekonomik canlılığın yeniden yakalanmasını istiyor. Son dönemlerde sık sık çağrısı yapılan ve İran ile özel bir ticaret hamlesi yapılması talebi Van Ticaret Sanayi Odası gibi bir çok kuruluştan sonra bu kez de Van Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği’nin çağrı konusu oldu. Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde Ticaretin Kolaylaştırılması İşbirliği ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan başkan İsa Berge, böyle bir adımın atılması ile Van’ın yeniden büyük bir canlanma yakalayacağını söyledi.

 

 

Van ESOB Başkanı İsa Berge, akaryakıtın sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınması istedi. İran dünya üklereninin bir çoğu ile yaşadığı olumsuzluk, Türkiye ile yaşadığı yakınlaşmanın fırsatı dönüşmesi çağrısı gelmeye devam ederken, Berge bu noktada 90’lı yıllardaki ivmenin yeniden yakalanabileceğini söyledi.

 

 

BERGE O TOPLANTIDA ÇAĞRISINI YAPTI!

 

Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde Ticaretin Kolaylaştırılması İşbirliği ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı. İran ile sınır ticaretinin değerlendirildiği toplantıda ithalat ve ihracat rakamları da verildi. Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım başkanlığında yapılan toplantıya meslek odası başkanları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıya katılan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, dış ticaret kapsamına alınan petrol ve petrol ürünlerinin sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmasını istedi.

 

 

OLURSA VAN’I UÇURUR!

 

Akaryakıtın sınır ticaretine konu edildiği 1997 ve 1999 yılları arasında Van’da adeta bir kalkınma yaşandığına dikkat çeken Berge, “Halk arasında mazot ticareti olarak geçen petrol ve petrol ürünlerinin yeniden sınır ticaretine konu edilen ürünler arasına alınmalıdır. Böylece akaryakıt Van’ın ekonomik can damarı olacaktır. O dönem herkes bu sektörden faydalandı. Daha sonra herkes bu ticaretten mahrum oldu. Şu anda sınır ticaretine konu olan ürünlerin tamamından daha fazla etkili olan akaryakıttır.” şeklinde konuştu.

 

 

KONU BİR KEZ DAHA BAKANLIĞA İLETİLECEK

 

İlgili kurumların konuyu bakanlığa ileteceğini söyleyen Berge, “Sayın bölge müdürümüz ve ilgili kurumlar bu konuyu Ticaret Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlığın bu yöndeki taleplere olumsuz cevap verdiğini de biliyoruz ama yine de biz üzerimize düşeni yapmalıyız.” dedi. İran’dan getirilen mazotun Van dışına çıkarılması ve kalitesinin de bozulması nedeniyle sınır ticaretine konu edilen ürünler arasından çıkarılıp, dış ticaret kapsamına alındığını bildiğini anlatan Berge, “Van’ın akaryakıt potansiyeli göz önünde bulundurularak ve belirli kotalar konularak yeniden o döneme dönülebilir. Bu imkanın verilmesi durumunda Van’da müthiş bir ekonomik canlanma olur.” ifadelerini kullandı.   

 

 

GEÇTİĞİMİZ AYLARDA DA KONU OLMUŞTU!

 

Bilindiği gibi aynı konu geçtiğimiz aylarda ABD’nin uyguladığı ambargo sonrası Van TSO’nun da gündemi olmuştu. Van TSO yaptığı bir açıklama ile Cumhurbaşkanına ve ilgili bakanlara seslenmiş ve Van ile İran arasında böyle bir ticaretin başlatılması gerektiğini söylemişti. Yine geçtiğimiz haftalarda Van’ı gelen AK Parti’nin önemli isimlerinden Numan Kurtulmuş da, kenti ziyaret ettiğinde bu anlamda bir çalışmanın sürdüğünü belirterek ileriki süreçte bu noktada hamleler olacağının ipuçlarını vermişti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 05:30
YORUM EKLE