banner211

Bilmez: Verimli bir yıl geçirdik, güzel işler yaptık

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Van Valisi iken aynı zamanda Kayyum Belediye Başkan olarak görevlendirilen Mehmet Emin Bilmez, son 1 yılda belediye eliyle yapılan çalışmaları değerlendirdi. Kentte daha önce başlayan bazı çalışmalar başta olmak üzere geçen 1 yılı aşkın süredir önemli ve kent adına zaruri işlerin hayata geçtiğini belirtirken arıtma tesisinin gün saydığını, kentin çöp sorunun artık kalmadığını, bu yıl yüzlerce yeni yol ile kentin ulaşım ağının genişlediğini duyurdu. Kentin yeni turizm gözdesi Mollakasım’daki imar çalışmalarını, Van Gölü sahilleride başlayan ahırların kaldırılma sürecini ve daha birçok konuyu ele alan Bilmez, açıklamasında belediyenin özellikle vatandaşın en büyük talebi olan şeffaflık ilkesini yerine getirdiğini belirtirken, bu anlamda vatandaşla verdikleri sözü de tuttuklarını belirtti.

Bilmez: Verimli bir yıl geçirdik, güzel işler yaptık

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Van Valisi iken aynı zamanda Kayyum Belediye Başkan olarak görevlendirilen Mehmet Emin Bilmez, son 1 yılda belediye eliyle yapılan çalışmaları değerlendirdi. Kentte daha önce başlayan bazı çalışmalar başta olmak üzere geçen 1 yılı aşkın süredir önemli ve kent adına zaruri işlerin hayata geçtiğini belirtirken arıtma tesisinin gün saydığını, kentin çöp sorunun artık kalmadığını, bu yıl yüzlerce yeni yol ile kentin ulaşım ağının genişlediğini duyurdu. Kentin yeni turizm gözdesi Mollakasım’daki imar çalışmalarını, Van Gölü sahilleride başlayan ahırların kaldırılma sürecini ve daha birçok konuyu ele alan Bilmez, açıklamasında belediyenin özellikle vatandaşın en büyük talebi olan şeffaflık ilkesini yerine getirdiğini belirtirken, bu anlamda vatandaşla verdikleri sözü de tuttuklarını belirtti.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Van Büyükşehir Belediyesi, kentteki vatandaşları özlenen hizmetlerle buluşturuyor. Yıllardır ihmal edilen belediyecilik hizmetleriyle vatandaşları buluşturan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların gelir seviyesini artıran, yaşam kalitesini yükselten ve kentin değerlerini ön plana çıkaran hizmetlere ağırlık verdi. Canlı yayınlanan ihaleler, yapılan anketlerde en çok dile getirilen sorunları önceleyen hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren belediye, Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, vahşi depolamaya son veren Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi, 130 kilometre sıcak asfalt, prestij caddeler, tarımsal sulama kanalları, turizm imar planı ve daha birçok projeyle kentin kalkınmasına öncülük etti.

VALİ BİLMEZ: “İŞİMİZİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE YAPTIK”

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, planladıkları projelerle ilgili ihalelerin belediyenin internet sayfasından canlı yayınlandığını ve böylece isteyen herkesin ihaleyi takip edebildiğini söyledi. Kentin son zamanlarda çok önemli yatırım ve hizmetlere kavuştuğunu aktaran Bilmez, şunları kaydetti: “Göreve geldiğimiz günden itibaren üzerinde durduğumuz en önemli şey belediyede kurumsal yapıya gitmek, belediye kaynaklarını en verimli kullanmak ve her işimizi şeffaf bir şekilde yapmaktı. Bu sözü vatandaşımıza verdik ve yerine getirdik. Açık ihale ve elektronik ihale sistemine geçtik. Bütün ihalelerimiz ve meclis kararlarımız web sayfamızda canlı olarak yayınlanmakta. Her ihalemizin sonucunu da hangi firmada yüzde kaç kırımla kaldığı kamuoyuyla paylaşılmakta. Vatandaşların bizden ciddi anlamda bir şeffaflık talebi var. Bunu yerine getirmeye ve kaynaklarımızı verimli kullanmaya çalıştık.”

“ARITMA TESİSİ, ARALIK SONUNDA HAYATA GEÇECEK”

Çevre konusunda duyarlılık göstererek Van Gölü'nü kirletmekten kurtaracak İleri Biyolojik Arıtma Tesisini hayata geçirdiklerini belirten Bilmez, "Aralık ayı sonunda bu projemizi devreye alacağız. Bunun bize maliyeti 170 milyon liranın üzerinde. Van Gölü'ndeki sahil bandında 300'ün üzerinde ahır var. Bu ahırları yıkmaya başladık. Tuşba, Edremit ve İpekyolu Belediyelerimiz de ellerini taşın altına koydular. Vanlılar da ilk kez ahırların yıkılması konusunda ciddi destek verdi. Bu çalışmalarla inşallah daha temiz kıyılara kavuşacağız. Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Mahallesi'nde turizmin imar planı hazırladıklarını ve çalışmanın tamamlanmasıyla kentte önemli tesislerinin inşa edileceğini ve konaklama anlamındaki sıkıntıların çözülmesi için bu tür çalışmalar değerlidir.”

“ARTIK VAN'IN ÇÖPÜNDEN GELİR ELDE EDİYORUZ”

Bilmez, önceki senelerde 30 büyükşehir arasında çöpünü ‘Vahşi depolamA’ yöntemiyle toplayan tek ilin Van olduğunu dile getirerek, “Kent merkezine çok yakın bir yerde 3 milyon metreküp vahşi depolama alanı vardı. Geçen yıl bir firmayla anlaşıp iki etaplı bir proje başlattık. Mevcut yerin ıslah edilmesini sağladık. İkinci aşama ise kentin tüm çöpünü bu merkezde ayrıştırıp ekonomiye kazandırmayı planladık. Projemizin birinci kısmı tamamlandı. Artık Van'ın çöpünden gelir elde ediyoruz.” şeklinde konuştu.

"130 KİLOMETRE SICAK ASFALT"

Artık sathi kaplama yapmadıklarını, kaynakları sıcak asfalt için kullandıklarını aktaran Bilmez, şunları anlattı: “Kırsal mahallelerin yollarında yıllardır devam eden sorunların çözülmesi konusunda ciddi bir çalışma yürüttüklerini anlatan Bilmez, bu yıl içinde ilçelerdeki grup yollarına yaklaşık 130 kilometre sıcak asfalt döktüklerini bildirdi. Kent merkezinde de birçok yolu prestij caddelere dönüştürdük. Bu yollarımızda kaldırım, asfalt ve ışıklandırma işlemleri bitti. Milli Egemenlik Caddesi'nde yol, kaldırım ve ışıklandırma sistemi yapıldı ayrıca Hacıbekir yolunu Kazım Karabekir yoluyla birleşip Soydan Kavşağı'na kadar olan kısmını da aynı şekilde tamamlandık. Kışın tahrip olan Cumhuriyet ve Kazım Karabekir caddeleri de yenilendi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde tarımsal alana önem verdik. 102 kilometre beton sulama kanalı yaptık. 483 kilometre sulama kanalını ve 61 sulama göletini temizledik."

“VATANDAŞLARI ÜRETİME TEŞVİK ETTİK”

Son olarak Vali Bilmez, “Yöredeki yetiştiricilerin hayvanlarının su ihtiyacının çözümü için çalışmalar yaptıklarını, bu kapsamda güneş enerjili hayvan sulama projelerini hayata geçirdiklerini anlatan Bilmez, "Güneş enerjisiyle çalışan 7 sondaj kuyusunu devreye aldık. 1650 kilometre arazi ve yayla yolu açtık. Vatandaşlarımızı üretime teşvik ettik. Çok verimli bir yıl geçirdik. Yine yaşlılarımız, kadınlarımız ve çocuklarımız için sosyal alanlarda birçok projeyi hayata geçirdik." diye konuştu. (AA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
şaka gibi
şaka gibi - 6 ay Önce

vana ne yapıldı. stadyum, çevre yolu, otogar, havaalanı, fabrika her yere yapıldı vana yapılan ise cezaevi,emniyet binası,iki tane alt geçit, 3 yol çalışması şehrin göbeğinde arıtma tesisi.karadenize onlarca otoban viyadük hastane köprü stadyum havaalanı vs. yani hal böyleyken diyecek söz kalmıyor

Gelişen bir Van'ın yanında temiz bir Van istiyoruz.
Gelişen bir Van'ın yanında temiz bir Van istiyoruz. - 6 ay Önce

Saygıdeğer valim sizin iyi niyetinize, gayretinize, bir şeyler yapma arzunuza yürekten inanıyoruz ve sizi seviyoruz.Nice güzel projeye imza atıyorsunuz. Bütün güzel işler hepimizi mutlu ediyor. Fakat VBB, İpekyolu, Tuşba, Edremit belediyelerinin Çevre Temizlik Müdürlüklerine talimat vermenizi istirham ediyoruz. İşiniz ve yükünüz çok, muhtemelen sizlere yansıtılmıyor ama bu sene temizlik konusunda Van çarşıları, Van cadde ve sokakları, Van mahalle ve semtleri en kötü dönemini yaşıyor. VAllahi eleştiri olsun diye değil, bir gerçek ve yaygın şikayetler olarak size iyi niyetle arz etmek istiyorum. Geçen yaz da dahil her zaman caddelerin ve sokakların her birinde, mahalleler de bile cadde ve sokaklar gün boyunca süpürülürdü. Bu yıl bütün çarşı ve mahalleleri komtrol etseniz yirmi tane yeşil kıyafetliyi çevrede göremiyorsunuz. Çarşıdaki her caddede, her sokakta, her parkta, her mahallede birkaç tane temizlikçi olmalı. Bu şehir ancak 400- 500 personelin gün boyu temizlik ve süpürmesiyle ancak temizlenebilir. Ana caddeler, ara sokaklar, Akköprü parkı ve çevresi, mahalle yolları ve ara sokakları, birçok park yapraklarla, naylon, poşet, kağıt, izmarit, çöp ve atıklarla berbat halde. Birkaç caddede üç beş temizlikçinin olması yetmiyor. Şehir temizliği gerçekten kontrolden çıkmış. Sizlerden istirham ediyoruz, yaptığınız pekçok güzel hizmete gölge düşüren birim ve personellerin bu ihmallerine, bu düzensizlik ve kirliliğe kesin talimatlarınızla sizler son veriniz. Birimler ve personellerin girmediği cadde, sokak ve mahalle kalmasın efendim. Geçen yıl ve önceki yıllar gibi şehir temizlensin hatta sizin döneminizde sizin gayretlerinize denk düşecek şekilde bütün senelerden daha iyi temizlensin istiyoruz.
Saygılarımı sunuyorum.

öz vanlı
öz vanlı - 6 ay Önce

sayın belediye vekilini candan tebrik ediyorum yıllardır kışla yolu yapılmıyordu şimdi ise muazam olmuş bu çalışmaları görmek lazım yiyidin hakkını yememek lazım

m.emin
m.emin - 6 ay Önce

ellerine emeklerine sağlık

Çalışmalarınızda başarılar
Çalışmalarınızda başarılar - 6 ay Önce

DEĞERLİ VALİMİZ, sizin 2021 bahar aylarıyla birlikte Vanımıza büyük ve modern bir otogar, büyük bir çok katlı otopark, birkaç tane büyük otopark sahası, üç tane millet bahçesi, çevre yolu, şehir kütüphanesi, dört tane köprülü kavşak, edremit halk plajından üniversiteye uzanan sahil bandı ve yeşil kuşak, yeni yol ve güzergahlar ile birçok yolda asfaltlamalar, mahallelerde kapalı semt pazar yerlerinin yapımını istirham ediyoruz. İnanıyoruz ki Vanımız sizin gayretlerinizle bu hizmetlere de kavuşacaktır.