Brent petrolde 15 Dolarlık düşüş! Dev indirim, Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?

Brent petrol fiyatları 18 Nisan'da son bir ayın en yüksek seviyesi olan 115 doları test etmesinin ardından 9 günde sert çakılarak 100 doların altını gördü. Brent petrol varil fiyatındaki bu düşüşün akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıması beklenirken benzin ve motorinin pompa fiyatlarına herhangi bir indirim yansımadı.

Brent petrolde 15 Dolarlık düşüş! Dev indirim, Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?

Brent petrol fiyatlarında dalgalanma devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Mart ayında son 14 yılın rekorunu kırarak 140 dolara dayanan Brent petrol fiyatları inişli çıkışlı grafiğini Nisan ayında da sürdürüyor. Geçtiğimiz haftanın açılış günü 18 Nisan’da 28 Mart’tan bu yana en yüksek seviye olan 115 doları test eden Brent petrol fiyatları haftayı yüzde 5 değer kaybederek 105,6 dolardan kapattı. Bu haftanın açılış günü 25 Nisan’da da düşüşünü sürdüren Brent petrol varil fiyatı, gün içinde 100 doların altını görerek kapanışı 102,16 dolar seviyesinde yaptı.

BRENT PETROLDE SON DURUM

Bugünkü seyrinde de dalgalanma olan Brent petrolün varil fiyatı, gün içinde en düşük 100,93 en yüksek ise 103,66 doları gördü. Saat 13.00 itibariyle dünkü kapanışın altına düşen Brent petrol 101,60 dolardan işlem görüyor. Gün içinde en yüksek 100 doları gören ABD tipi ham petrolün varil fiyatı ise aynı dakikalarda 97,73 dolar seviyesinden işlem görüyor.

15 DOLAR DÜŞTÜ

Rusya-Ukrayna savaşının etkisi, Çin’in enerji talebinde düşüş beklentisi ve dolar endeksinin gücünü koruması küresel çapta petrol fiyatlarında satış baskısını beraberinde getirirken fiyatlamalar son 18 Nisan’dan bu yana 15 dolar düşerek 115 dolar seviyesinden 100 dolar seviyesine kadar geriledi.

PETROLDEKİ DÜŞÜŞ POMPAYA YANSIMADI

Uluslarası piyasada Brent petrol fiyatlarındaki oynaklık Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına zam veya indirim olarak yansıyor. 18 Nisan’da 28 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 15 dolardan 9 gün içinde sert çakılan Brent petrolün dün 100 doların altını görmesi yurtiçi piyasada indirim beklentisi oluşturdu.

SON İKİ GÜNDE 5 DOLAR DÜŞTÜ

Geçen haftanın kapanışını 105,60 dolardan yapan Brent petrol fiyatları sadece 25 Nisan Pazartesi günü yüzde 3’ün üzerinde azalışla yaklaşık 3 dolar düşerek günü 102,16 dolardan tamamladı. Bugün ise gün içinde en yüksek 104 seviyelerine kadar çıkan Brent petrol yeniden düşüşe geçti ve dünkü kapanış olan 102 dolar bandının altında seyrediyor.

Brent petrol fiyatlarının önceki gün sert düşüşle 100 doların altını gördü. Akaryakıt fiyatlarını yakından ilgilendiren Brent petrol fiyatları, son günlerdeki büyük düşüşünün ardından kan kaybetmeye devam ederken bu düşüş akaryakıt fiyatlarına yansımadı. Brent petrolün varil fiyatı son 9 günde yaklaşık 15 dolar son iki günde ise 3 dolar düşmesine rağmen yurt içi piyasada indirim beklentisi oluşan benzin ve motorin gurubunda herhangi bir fiyat değişikliği yaşanmadı. Motorinin litresi ortalama 22 liradan satılırken benzinin litresi ise ortalama 19 liradan satılıyor.

26 GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Türkiye Petrollerinin internet sitesindeki verilere göre 26 Nisan 2022 güncel akaryakıt pompa fiyatları ise şöyle;

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE