banner211

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN SULAMA SUYU ÇALIŞMASI

Van Büyükşehir Belediyesi, sulama suyu olmayan köyleri su ile buluşturuyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN SULAMA SUYU ÇALIŞMASI

Van Büyükşehir Belediyesi, sulama suyu olmayan köyleri su ile buluşturuyor. 


Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, köylünün çiftçilik ve hayvancılık faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu suyu sondaj çalışması yaparak sunuyor. Bitkisel ve Hayvansal Üretimi Geliştirme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler; Başkale’de 2, Gürpınar’da 4, İpekyolu’nda 1 ve Çaldıran’da 2 köyde sondaj çalışmasını büyük oranda tamamladı. Bazı alanlarda 156 metre derinliğe ulaşan ekipler, sondaj çalışmaları sonrası her alana ortalama 25 adet hayvan sulama sıvatı da yerleştiriyor. Ekipler, elektrik sıkıntısı yaşanan sondaj kuyularına da güneş panelleri kurarak enerji sıkıntısını gideriyor. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu çalışmaların yanı sıra Edremit, Erciş, Gevaş, Saray ve Özalp’ta ise zemin-etüt çalışmalarını da tamamladı. İlerleyen dönemlerde bu ilçelerde de sondaj çalışmalarına başlanılacağı belirtildi.


Kent kırsalda yeşil alanları çoğaltmak ve köylülerde de bu anlamda farkındalık oluşturmak içinde çalışmalar sürüyor. Bu anlamda ekipler, sondajların tamamlanması ile birlikte ağaçlandırma çalışması da yapıyor. Büyükşehir Belediyesi, oluşturulan ağaçlandırma alanlarının bakım işlerini de 2 yıl boyunca yapacak.


Sondaj çalışması ile bazı yerleşim yerlerinde hayvancılık faaliyetlerinde artış gözlendiğini ifade eden yetkililer, bu şekilde hem çiftçilerin hem de kent ekonomisinin hareketleneceğini belirtti. Yetkililer, ayrıca kuraklık nedeniyle yaşadıkları yeri terk ederek kente yerleşmek zorunda kalan çiftçilerin sondaj çalışmalarının tamamlanması ile köylerine geri döndüğünü, bazılarının ise geri dönüş için gün saydığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 11:34
YORUM EKLE