banner278

Büyükşehir’den çitçi’ye 400 bin TL’lik can suyu

Yakın döneme kadar suyun en bol olduğu ve bolca kullanıldığı kentlerden biri olan Van’da, suyun en az seviyede olduğu dönemlere gelindi. Van gibi tarım ve hayvancılık kentlerinde azalması çiftçiye büyük sıkıntılar yaşatan ve bu yıl ki hasadı yüzde 50’den fazla düşüren su sıkıntısı devam ederken belediyeler konuyla ilgili tedbirler almaya başladı. İlçe belediyelerinin de katıldığı su seferberliği devam ederken Van Büyükşehir Belediyesi bir süredir devam ettirdiği su temini çalışmasına bir yenisini daha ekledi ve Başkale gibi tarım ve hayvancılık ağırlıklı geçinen ilçeye suyu temin edecek sistemler kurup güneş enerji sistemleri ile güçlendirdi.

Büyükşehir’den çitçi’ye 400 bin TL’lik can suyu

Van Büyükşehir Belediyesi’nin 13 ilçede tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çalışmaları devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıl Başkale Büklümdere Mahallesinde başlatılan hayvan içme suyu sondaj çalışması başarı ile sonuçlanırken, Büklümdere mahallesine ait yaylada ise 180 metre derinlikte bulunan su için 5.5 kilowatt gücünde güneş enerjisi panelleri kuruldu. 10 tonluk çelik su deposu ve 70 metre uzunluğunda sıvat kurulan alanda yaklaşık 15 bin hayvanın su ihtiyacı karşılanacak. Yine sıvatların yakınına fazla suyun israf olmaması içinde mesire alanı oluşturuldu. Projeyi inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, “Kırsal alanlarda sulama kanalları, arazi yollarının açılma çalışmaları ve gerekse de hayvan içme suyu çalışmaları konusunda çok ciddi çalışmalarımız var.” Dedi.

BÜYÜKŞEHİR İÇME SUYU KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Büklümdere Mahallesine giderek projeyi inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, yöre halkına hayırlı olmasını temenni ederek, arazide tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara destek verme adına çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. Genel Sekreter Çelikel, ‘‘Kırsal alanlarda sulama kanalları, arazi yollarının açılma çalışmaları ve gerekse de hayvan içme suyu çalışmaları konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Başkale Büklümdere de uyguladığımız projenin 2 örneği daha vardı. Sondajla çıkarttığımız suyu Güneş Enerji sistemiyle aktif hale getirip sıvatlarla hayvanlara içme suyunu temin ediyoruz. Bu yılda Erciş, Muradiye ve Gürpınar ilçelerimizde yapılan HİS projemize burası da ilave oldu.” Cümlelerini kullandı.

“BÖLGEDE HAYVANCILIĞI DAHA DA ARTTIRMAMIZ LAZIM”

Cümlelerini sürdüren Genel Sekreter Çelikel, yapılan projelerde enerjinin önemine değinerek şunları kaydetti: “Buradaki yatırımımız 400 bin liraya mal oldu. Burada geçmiş yatırımlarımızdan edindiğimiz tecrübeyle, en büyük sıkıntının yapılan sondajlarda elektriğin maliyetiydi. Artık bunu da Güneş Enerji Sistemiyle (GES) ile aşmış oluyoruz. Burada yapılan projede sıvatlarda kalan suyu sadece hayvanlarımıza değil, sıvatların yakınına yaptığımız mesire alanlarıyla da ağaçlandırmaya vesile olacağız.”

“HAYVANCILIĞI DAHA DA ARTTIRMAMIZ LAZIM”

Van’ın hayvan varlığındaki önemine değinen Çelikel, “Hayvanlarımız da burada ağaçların gölgesinden istifade edecektir. Bölgede hayvancılığı daha da arttırmamız lazım. Çünkü bölgede hayvancılık ciddi geçim kaynağıdır. Bizde bu geçim kaynağına ciddi anlamda katkı sunmak istiyoruz. Bu yılda 20 projemiz var DAP idaresine sunduğumuz. Burada özellikle desteklerinden ötürü DAP’a teşekkür ediyoruz.” Cümlelerini kullandı.

MUHTAR DELİ: HAYVANLARIMIZ SUSUZ KALIYORDU

Dünya da ve Türkiye’de etkisini sürdüren kuraklık, Van’daki hayvancılığı da büyük oranda etkilerken, Büyükşehir Belediyesi de kentin kırsal kesimlerimde çalışmaları ise devam ediyor. Belediyenin yürüttüğü projelerini değerlendiren Büklümdere Mahalle Muhtarı Cihan Deli ise projenin hayvancılıkta büyük bir önem taşıdığını ifade edip, emeği geçenlere teşekkür etti. Mahallede suyun ciddi sorun olduğunu belirten muhtar Deli, ‘‘Daha önce hayvan içme suyu ihtiyacımızı zor şartlar altında karşılıyorduk. Arazilerimiz, hayvanlarımız susuz kalıyordu. Şuan mutluyuz. Allah razı olsun. Suyu yanı başımıza getirdiler.’’ Şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE