banner211

CAMİLER GÜL SUYUYLA TEMİZLENDİ

İpekyolu Belediyesince, ramazan boyunca camiler bir ton gül suyuyla yıkandı.

CAMİLER GÜL SUYUYLA TEMİZLENDİ

İpekyolu Belediyesince, ramazan boyunca camiler bir ton gül suyuyla yıkandı. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ercan Çiplak, “Bu mekanların temizliği hem halk sağlığı hem de dinimizin gereği olduğu için önemli.” Dedi. Şabaniye Merkez Camisi İmamı Bahattin Bulut ise, “Gül suyuyla yapılan temizlik Peygamberimizin güle verdiği önemin camilerde hissedilmesini sağladı. Dedi.

 

İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirme yapılan Van'ın İpekyolu Belediyesince, ramazan ayı boyunca ilçe sınırlarındaki camiler yaklaşık bir ton gül suyuyla yıkandı. İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ercan Çiplak, ramazan ayında vatandaşların temiz ve ferah bir ortamda ibadetlerini yerine getirmelerini amaçladıklarını söyledi.

 

GÜL SUYU İLE DEZENFEKTE EDİLDİ

Bu çalışmayla temizlik ibadetini de yerine getirdiklerini vurgulayan Çiplak, “Biz bu projeye başlarken ramazan ayında camilerin yoğun kullanıldığını düşündük. Camilerin temiz olması ve güzel kokması için gül suyuyla dezenfekte ettik. Camilerde yer alan bütün ahşap ve cam zeminleri temizledik. Tuvalet gibi ıslak zeminlerin olduğu yerleri yıkadık. Cami bahçelerini temizleyip ağaçları suladık. Bütün bu temizlik işleri bittikten sonra gül suyuyla dezenfekte ettik.” diye konuştu. Çiplak, uzman personelce yapılan camilerdeki temizlik çalışmalarında yaklaşık bir ton gül suyu kullanıldığını bildirdi. 

 

TEMİZLİK İBADETİ DE GÜZELLEŞTİRDİ

Şabaniye Merkez Camisi İmamı Bahattin Bulut ise temizliğin ibadeti güzelleştirdiğini, İslam'ın temizlik dini olduğunu, Müslümanların cami ve mescitlerin temizliğine önem verdiğini anlattı. Bulut, “Belediyemiz de bu hizmeti yaparak camilere ve ümmet bilincine verdiği önemi gösterdi. Cami cemaati nezih bir ortamda ibadetini gerçekleştirdi. Gül suyuyla yapılan temizlik Peygamberimizin güle verdiği önemin camilerde hissedilmesini sağladı. Bu temizliği düşünüp yapanlardan Allah razı olsun. Bu tür hizmetlerin devam etmesi istiyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 09:08
YORUM EKLE