banner211

Çevre yolunda çalışmalar aralıksız sürüyor

Geçtiğimiz ay yıllar sonra çalışmaları yeniden başlayan, birkaç gün önce Edremit etabındaki tabu dağıtımı yapılan Van Çevre Yolu’nda çalışmalar sürüyor. Van’ın yıllardır bir türlü bitmeyen ve bitmesini beklediği en büyük yatırım olan Çevre Yolu’nda iş makineleri çalışmaya devam ederken yüklenici firma son durumu paylaştı.

Çevre yolunda çalışmalar aralıksız sürüyor

Geçtiğimiz ay yıllar sonra çalışmaları yeniden başlayan, birkaç gün önce Edremit etabındaki tabu dağıtımı yapılan Van Çevre Yolu’nda çalışmalar sürüyor. Van’ın yıllardır bir türlü bitmeyen ve bitmesini beklediği en büyük yatırım olan Çevre Yolu’nda iş makineleri çalışmaya devam ederken yüklenici firma son durumu paylaştı.

2009 yılında projelendirilerek çalışmaları start alan fakat başladıktan kısa bir süre sonra imar sorunları, kamulaştırma, 18’inci madde gibi nedenlerden dolayı duran Çevre Yolu 10 yılı aşkın zaman sonra yeniden başladı. Yıllardır yapımı beklenen ve son dönemlerde kent adına tam bir yılan hikayesine dönen Çevre Yolu’nda çalışmalar yıllar sonra çalışmalar hızlandı. O çalışmaları 18’inci madde ile yapılan yolla ilgili tapu süreci izledi. Geçtiğimiz hafta yapılan tapu dağıtımı sonrası kentim tüm kurumlarının yer aldığı toplantıda yol kentin birinci önceliği olarak öne çıkarken, o toplantıda tüm imkanlarla yolun bitmesi için çaba sarf edileceği de belirtildi. Tüm Van halkının beklediği yol ile ilgili çalışmalar sürdürürken, Van'ın trafik yoğunluğunu büyük ölçüde rahatlatacak çevreyolu çalışmalarını yürüten iş adamı Gökçenay Grup adına konuyan yönetim kurulu başkanı Yunus Gökçenay, çevreyolunun Van'da yaşamı da ulaşımı da çok farklı bir mecraya taşıyacağını söyledi. Gökçenay yolda hava koşullarının elverdiği müddetçe çalışmaların aralıksız süreceğini söyledi.

10 yılı aşkındır bir süredir Van’ın gündeminden bir türlü çıkmayan Van Çevre Yolu’nda yıllardır yapılan “Bitsin artık” çağrılarından ve son birkaç yıldaki yoğun girişimlerden sonra yoldaki çalışmalar ikinci kez kısmi bir alanda tekrar başlamıştı. Kronikleşen yolda çalışmalar, 8 yılın ardından çalışmalarını hızlandırdı. 8 yıl aradan sonra yeniden yapımına başlanan çevreyolu projesinin kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

“BU YOLUN TAMAMLANMASI TÜM HERKESİN ORTAK İSTEĞİDİR”

Çevreyolunun bitmesi halinde yıllardır beklenen birçok yatırımın Van’a geleceğini söyleyen Gökçenay, “Yıllardır belli birkaç caddede sıkışıp kalan Van merkezinin geniş alanlara yayılması, kentin kabuğunu kırıp gerçek bir büyükşehir olması tamamıyla Van çevreyoluna bağlıdır. Van çevreyolu hem şehirler arası hem uluslararası yol güzergahları bağlantısı konumundadır. Çevreyolunun trafiğe açılması hem ülkemize hem ilimize hem de bu yolla bağlanan diğer çevre illere ticari, sosyolojik ve ekonomik çok büyük katkı sağlayacaktır. İşte bu nedenledir ki bu yolun tamamlanması tüm herkesin ortak talebi, ortak isteğidir. Bu anlamda çevreyolu, Van için oldukça elzem, oldukça hayati bir yoldur. Van için hayati olan bu yolun bir an önce yapılıp, şehrin o tarafa doğru taşınmasını sağlamak gerekiyor” diye konuştu.

VAN’IN EN BÜYÜK HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Kamulaştırma sebebinden dolayı çalışmalara geç başlanıldığını dile getiren Gökçenay, “Onun da önemli bir kısmı çözüldü. Bu projenin kalan kesimlerinin de bir an önce çözülmesinde fayda vardır. Şu anda mevki olarak Van’ın Edremit ilçesine bağlı Elmalı kısmındayız. Burası Edremit’in sıfır noktasında başladığımız yerdir. Edremit girişinden başlayıp Erciş yolundan çıkıyoruz. Yaklaşık 41 kilometre olan bu yolun Erciş tarafında olan 16 kilometresi, yüklenici firma olarak bütün imkanlarımızı ve öz kaynaklarımızı seferber ettik.”

EDREMİT’TEKİ ÇALIŞMA YÜZDE 65 ORANINDA TAMAMLANDI

“Ayrıca çalışmalar esnasında bir kısım vatandaşımızın sorunlarını ve taleplerini çözdük. Çevreyolunun ilk projesi 2 şeritli olacak şekilde projelendirilmiş daha sonra 3 şeritli olacak şekilde proje çalışması yapılmıştır. Edremit ilçesinde olan kısmın da yaklaşık yüzde 65 civarındaki sanat yapıları bitmiş vaziyettedir. Şimdi bin 700 metrelik toprak işlerini yapıyoruz. Hava şartları bize imkan verdiği sürece çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

GÖKÇENAY: SAĞLIN CUMHURBAŞKANIMIZIN DA HASSASİYETİ VAR

Havanın elverişsiz olması halinde mart ayına kadar ara vereceklerini belirten Gökçenay, “Mart ayı başında en hızlı şekilde teknik ekibimiz ve araçlarımızla başlayacağız. Temennimiz, önümüzdeki yıl bahar ayıyla birlikte bu işin diğer kısmındaki ikmal ihalelerinin de bir an önce yapılmasıdır. Böylece bu yolun 2 sezon gibi kısa bir dönemde biteceğini umut ediyorum. Bu konuda gerek Karayolları, gerek Valilik gerek Bakanlık ve gerekse Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri var.”

ÇEVREYOLU İLE VAN, ŞIRNAK İLE BERABER HABUR’A BAĞLANACAK

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Van çevreyolunun önemini biliyor. Bu konuda destek vereceğini söyledi. Bizler bu anlamda tüm kamuoyunun desteğini bekliyoruz. Çünkü burası Van için oldukça önemli bir projedir. Bu proje çerçevesinde Van, Şırnak ile beraber Habur’a bağlanıyor. İnşallah Van-Şırnak yolu da bir an önce yapılıp, İran bağlantısıyla beraber Irak bağlantısı da sağlanır. Böylece 2 yıl gibi kısa bir sürede Van’dan Habur’a olan bu yolu iki saatlik gibi kısa bir mesafe haline getiririz.” (İHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
davut yıldırım
davut yıldırım - 6 ay Önce

çevreyolu,adı üstünde şehrin çevresinden geçmesi gerek,şehrin içinden değil,Van ın en güzel villalık parsellerinden geçiyor ve herkes seyirci kalıyor.Türkiye de tapolu arısalardan geçen tüm yolların paraları verildi ve istimlak çalışması yapıldı maalesef Van dan yapılan yollara 18.madde uygulandı....Yapın bize çevreyolunu

çile yolu
çile yolu - 6 ay Önce

zülüm yoluna çevirdiniz. onlarca insan faydalanacak iller faydalanacak bir avuç insanın üzerine yüklediniz. mallarını haksız yere gasp edip çarçur ettiniz yetmez gibi bir birine ortak ederek te yep yeni bir çıkmaz sorun vanlının kucağına attınız. Allah kabul etmesin ben hakkımı helal etmiyorum.

Turgut
Turgut - 6 ay Önce

Bir kepçe üç kamyon bir işçi birde kepçe operatörü günde bir saat çalışarak 40 km lik yolu kaç yüz yılda yapar bilin bakalım vanlılar

VANLI 65
VANLI 65 @Turgut - 6 ay Önce

Turgut sen bu matematikle fırından ekmek bile alma evdekilere yazık. klavye başında yazmak yerine git bir bak bakalım bir Vanlı olarak ziyaret et bir çaylarını iç nasıl bir çalışma var yerinde öğren. boşuna yanlış matematik hesabı yaparak oksijenini tüketme.