banner278

Çiftçiler yağış nedeniyle şeker pancarlarının sökümünü erteledi

Muş'ta birkaç gündür aralıklarla etkili olan sağanak, traktörlerini tarlaya götüremeyen çiftçilerin şeker pancarlarını sökmelerini engelledi.

Çiftçiler yağış nedeniyle şeker pancarlarının sökümünü erteledi

Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, gazetecilere, yaklaşık 7 ay sonra Muş Ovası'na yağmurun yağdığını söyledi. Bunun sevindirici oludğunu ancak pancar çiftçisinin işini zorlaştığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Pancar sökümü başlamıştı ancak yağış nedeniyle tarlaya traktör giremediği için birçok çiftçinin pancarı tarlada kaldı. Meteorolojinin verdiği bilgiye göre, yağış birkaç gün daha devem edecek. Bu yıl ilk yağmurun yağması özellikle ekilmeyen buğday ve arpa tarlaları ile hayvanların otlatıldığı meralar için sevindirici. Toprak kuruduğu için çiftçi güzlük ekimini yapamıyordu. Çiftçilerimiz birkaç gün gecikmeyle pancarını fabrikaya teslim edecek."

Pancar çiftçilerinden Maşallah Polat ise bu yıl ilk kez yağmurun yağdığını ifade ederek, "Yılın kurak geçmesinden dolayı büyük sıkıntı yaşadık. Tarlalarımız kuruduğu için güzlük buğdayımızı ekemedik. Fabrikada alım kampanyasının başlamasıyla pancar sökümüne başladık fakat birkaç gündür etkili olan yağış nedeniyle traktörle tarlaya girmek mümkün değil. Yağmurun yağması çiftçileri sevindirdi. Önümüzdeki günlerde havaların güneşli geçmesiyle pancar sökümüne yeniden başlayacağız." diye konuştu.

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE