banner211

ÇOCUKLAR İÇİN SAÇLARINI KAZITTI

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Aylin Özel, uzun yıllar özenle baktığı, beline kadar uzanan saçlarını, lösemili çocukları anlayabilmek, onlara destek olmak için kazıttı...

ÇOCUKLAR İÇİN SAÇLARINI KAZITTI

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Aylin Özel, uzun yıllar özenle baktığı, beline kadar uzanan saçlarını, lösemili çocukları anlayabilmek, onlara destek olmak için kazıttı.

 

Basında yer alan haberlerden öykülerini takip ettiği lösemi hastası çocuklardan etkilenen ve onlara kendini daha yakın hissedebilmek, onların hislerini yaşamak isteyen isteyen Özel, uzun yıllar özenle baktığı, beline kadar olan saçlarını kazıtmak için soluğu kuaförde aldı. Saçlarını kazıttıktan sonra Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi'ne giden Özel, aldığı izinle lösemi hastası çocuklarla buluşma fırsatı buldu. Çocuklara "ben de sizden biriyim" diyerek onların sevgisini kazanan Özel, kısa sürede servisteki lösemili çocuklarla arkadaş oldu.

 

Özel, yaptığı açıklamada, gazete ve dergilerde, televizyonlarda yer alan lösemili çocukların hikayelerinden her zaman çok etkilendiğini ifade etti. Giderek lösemili çocukların yaşamını içselleştirmeye başladığını ve oturup bu konuyu sorgulamaya başladığını dile getiren Özel, şunları kaydetti: "Dışarıdan izleyenler olarak 'acaba bizler onlar için ne yapıyoruz, bir şeyler yapmalı mıyız?' diye oturup bunları sorgulamaya başladım, daha sonra ben de bir şey yapmak istedim. Öncelikle lösemili çocukları kendime yakın hissetmek için saçlarımı kazıtmaya karar verdim. Onlar gibi hissetmek için onların duygularını daha iyi anlayabilmek, paylaşabilmek için saçlarımı kazıttım ve onları ziyaret edip bir nebze de olsa onların acılarını paylaşan biri olduğunu gösterip onları mutlu etme hayali taşıdım."

 

"PERUĞUMU ÇIKARINCA KAHKAHA ATTILAR"

Özel, saçlarını kazıtmasının ardından lösemili çocukların sıkıntılarına ortak olmak, onlarla birlikte olmak için dışarı çıkarken kullanmaya başladığı perukla hastaneye gittiğini anlatarak, şunları söyledi: "Onlarla tanıştım, yakınlık kurdum ve beni çok sevdiler. Ben de onları çok sevdim. Benim saçlarımı kazıttığımı gördüklerinde kahkahalar atmaya başladılar. Hilal Akarsu diye bir çocuk vardı. Benim peruğumu gördüğünde çok beğendi. Onun peruğu kısaydı ve benimkisi uzundu. Ben de ona 'bir daha ki ziyaretimde sana peruk getireceğim' diye söz verdim ve son ziyaretimde peruk sözümü yerine getirdim. Çok mutlu olduğunu görünce ben de çok keyif aldım. Sonrasında annesiyle konuşma fırsatı buldum ve annesi benim ilk ziyaretimden sonra Hilal'in ateşinin eskisi gibi sık olmadığını, daha keyifli ve mutlu olduğunu söyledi. Ben de bunları görünce bir nebze de olsa küçük bir şey yaptığımı düşünüyordum fakat büyük bir mutluluğa sebep olduğumu görünce büyük keyif aldım."

 

"ONLARIN YAKINLIĞINI HİSSEDİNCE GÜLÜMSEYEREK MUTLU UYUDUM"

Her kadın gibi saçlarına çok önem verdiğini ancak bu çok özen gösterdiği saçlarını kazıtmasının kendisine sıkıntı değil huzur verdiğini ifade eden Özel, şöyle konuştu: "Ben de zamanında saçları için çok uğraşan masraflar harcayan bir insandım. Her gün dışarıya çıkarken saçım için büyük bir vakit harcayıp çoğu yere geç kaldığım olmuştur. Tabii ki böyle önem verdiğim bir şeyden vazgeçtikten sonra, bunun sebebi bana manevi bir huzur verdi. Ben kendimi o çocuklara yakın hissetmek istiyordum. Ziyaretimden sonra onların da bana yakınlığını hissedince günlerce gülümseyerek uyudum. Özellikle onların her gece gülüşleri aklıma geliyor. Zihnimden hiç gitmiyor. Bu huzur ve mutluluk dünyalara bedel benim için." 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 09:32
YORUM EKLE