banner290

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 81 ile yeni talimat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanlarıyla ilgili "Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır." dedi ve 81 ilde yeni bir çalışmanın başlatılması için talimatı verdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 81 ile yeni talimat!

Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan Endenozya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası Kanal7 Genel Yayın Yönetmeni Dr. A. Zahid Akman'ın da bulunduğu gazetecilerle yaptığı söyleşide soruları yanıtladı.

SORU: Sokak köpekleriyle ilgili bir çağrı yapmıştınız belediyelere, ‘Hayvanların yeri barınaklardır, sokaklar değil. Böylece hem hayvanlar korunsun hem de vatandaşların güvenliği sağlansın’ diye. Ancak geçen sürede sokak köpekleri tehlike saçmaya devam ediyor bazı yerlerde. Son olarak Bitlis’te bir çocuk vefat etti. Bu konuda bir çalışma olabilir mi?

Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır.

"TALİMATLARI VERDİM"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı.

"YENİ BİR ÇALIŞMA VAR"

Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı müştereken çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün illere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri mekanlar oluşturmaya çalışıyor. Epey bir ilerleme de kaydedildi.

HABER7

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van gereken tüm adımları atmalıdır.
Van gereken tüm adımları atmalıdır. - 2 hafta Önce

VAN VE İLÇELERİNDE BİNLERCE SOKAK KÖPEĞİ VAR. İÇLERİNDE BACAĞI KOPUK, BACAĞI AKSAYAN, YARALI OLAN, YARA BERESİ OLAN, TÜYLERİ DÖKÜLEN, HASTA OLAN, ZAYIF OLAN, SALDIRGAN OLAN KISACA HER TÜRLÜSÜ VAR. SÜRÜ HALİNDE DOLAŞIP TEHLIKE ARZ EDENLER DE ÇOK. YİYECEK ATIKLARI ÇÖPLERE ATILIYOR. ÇEVREDE YİYECEK BİR ŞEY YOK. BİNLERCE HAYVAN AÇ, HASTA, YARALI, SOĞUKTA KALMAMALI. 13 İLÇENİN MUHTELİF YERLERİNDE BARINAKLAR OLUŞTURULUP BU HAYVANLAR BURALARDA TOPLANMALI, BESLENMELİ, SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILMALI, KISIRLAŞTIRMALARI YAPILMALI. VAN VE 13 İLÇESİ BU KONUDA GERÇEKTEN HAREKETE GEÇMELİ. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BU TALİMATLARI HAKLIDIR , YERİNDEDİR VE DERHAL BÜTÜN KURUMLAR TARAFINDAN YERİNE GETİRİLMESİNDE YARAR VARDIR.