banner290

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Van’a elimiz boş gelmedik!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzün üzerinde yeni yatırımın toplu açılışını yapmak üzere geldiği Van’da, Beşyol meydanında Vanlılar’a hitap etti. Son 20 yılın öne çıkan çalışmalarından söz eden Erdoğan, 20 yılda 38 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. Kentin önemli sorunlarının çözümünü kendilerinin yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Van'ın tüm mücadelesinde hep yanında olduk. Bu şehrin asırlık ihmallerinin telafisinde, ihtiyaçlarının giderilmesinde, insanımızın layık olduğu demokrasi ve kalkınma adımlarının atılmasında hep Van ile omuz omuzaydık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Van’a elimiz boş gelmedik!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-NECMETTİN DURSUN

Uzun bir aradan sonra toplu açılış ve mitinge katılmak üzere Van'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ferit Melen Havalimanı'nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, milletvekilleri ve partililer tarafından karşılandı. Havaalanından, toplu açılışın yapılacağı kent merkezindeki Beşyol Meydanı'na kadar otobüsle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol boyunca kendisini karşılamaya gelenleri selamladı. Burada kendisini bekleyen kalabalığa konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1,5 yıl aradan sonra tekrar Van'a geldiğin belirterek yaptıkları hizmetleri anlattı. Van’ı merkezine alan Erdoğan, birçok güzelliğinden söz ederek, kentte yapılan hizmetlerinde açılışını gerçekleştirdi.

ERDOĞAN VAN’DA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki yardımcıları, bakanlar ve siyasiler ile birlikte Cumartesi günü Van’a çıkarma yaptı. Aralarında Van Çevre Yolu’nun da olduğu 154 yatırımın toplu açılışı için kente gelen Erdoğan, beşyolda hazırlanan meydanda hem toplu açılışı gerçekleştirip hem de Vanlılar’a seslendi. Beşyol’da yoğun bir kalabalığa seslenen Erdoğan, son 20 yılda yapılan önemli yatırımlardan, Kürt meselesinden, kentin önemli sorunlarından söz etti. Konuşmasında sıkça en önemli hizmetlerde AK Parti hükümetinin imzası olduğunu hatırlatan Erdoğan; “Van'ın tüm mücadelesinde yanında olduk. İhtiyaçlarının giderilmesinde Van'la hep omuz omuzaydık. Son gelişimizde gönül dünyadan geçer ama Van'dan geçmez. Böyle dedik bu şehre ve sizlere olan muhabbetimizi kalbimizin derinliklerinden kopup gelen hissiyatı ifade etmiştik. Aklı, vicdanı, ahlakı olan herkes aradaki farkın, 20 yıllık değil, asırlık olduğunu kabul edecektir. Biz hep somut icraatla konuşuruz. Son 20 yılda Van'a 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bunlar kamu yatırımı. Van depreminin gecesinde de Erdoğan buradaydı. HADEP neredeydi, ben Kürdüm diyenler neredeydi. Benim için Kürt ve Türk kardeşlerim arasında fark yok. Ayrım yapmayız. Bugün, dün yapmadık, yarın da yapmayız.” Dedi.

“VAN İLE HEP OMUZ OMUZAYDIK”

1,5 yıl aradan sonra tekrar Van’da olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu'nun yükselen yıldızı, bölgesinin lokomotifi, tarih ve medeniyet şehri Van'a her gelişinde sevgiyle, coşkuyla karşılandığını belirterek şöyle konuştu: “Van bizi bilir, biz de Van'ı biliriz. Hamdolsun havalimanından buraya kadar caddenin kenarında on binlerin bizi bağırlarına bastığını görmek bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Ben inanıyorum ki Van bu gidişiyle o birilerini işte yolda bırakacaktır. Buna inanıyor muyuz? Öyleyse mesele yok. Deprem yaralarının sarılmasından terör belasının define kadar Van'ın tüm mücadelesinde hep yanında olduk. Bu şehrin asırlık ihmallerinin telafisinde, ihtiyaçlarının giderilmesinde, insanımızın layık olduğu demokrasi ve kalkınma adımlarının atılmasında hep Van ile omuz omuzaydık.”

ERDOĞAN’DAN VAN’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

1,5 yıl aradan sonra tekrar Van’da konuşan Erdoğan, şunları anlattı: “Son gelişimizde 'gönül dünyadan geçer amma Van'dan geçmez.' Böyle dedik ve bu şehre ve sizlere olan muhabbetimizi kalbimizin derinliklerinden kopup gelen bir hissiyatla ifade etmiştim. Yıllarca Vanlıların tertemiz duygularını istismar edenlerin bu şehre sadece zarar verdiklerini, en küçük bir faydalarının dokunmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Kardeşlerim, soruyorum, Van'ı susuz bıraktılar mı? Suyunu kestiler. Kimin su sorununu çözmesi gerekirdi? Van Büyükşehir Belediyesi. Ama bunu yapmadılar. Peki, Erdoğan Devlet Su İşlerini görevlendirmek suretiyle Van'ın su sorununu çözdü mü? Niye? Ben şuna inanıyorum. Benim burada Kürt kardeşlerimi kimsenin susuz bırakmaya hakkı yok diyorduk ve su sorununu da Türk, Kürt ayrı etmeksizin çözdük.”

“SON 20 YILDA VAN'A 38 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümete geldikleri günden bu yana Van'a yeni projelerle, yeni yatırımlarla, hizmetlerle kalkındırmak için çalıştıklarını belirterek, “Bunu da önce Allah rızası için sonra ülkeye ve millete hizmet gayesiyle yaptık. Geçmişte nice hükümetler gelip geçti. Hangisi Van'ı bu seviyede eser ve hizmetlerle kalkındırdı. Hiçbiri. Yaşı yeterler bizzat kendileri, yetmeyenler büyüklerinden sorup öğrenerek, şu canım şehri 25, 30 ve 40 yıl önceki haliyle bugünü karşılaştırsınlar. Aklı, vicdanı, ahlakı olan herkes bu mukayesenin aradaki farkın asırlık olduğunu kabul edecektir. Bizim kuru lafla, istismarla, yalanla, iftira ile işimiz olmaz. Biz hep somut icraatla konuşuruz. Bugün de öyle yapacağız. Son 20 yılda Van'a 38 milyar liralık yatırım yaptık” dedi.

“VAN’DA DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Van’da depreme hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, “Bütün bu adımları atarken Van depreminin gecesinde Erdoğan buradaydı. HDP neredeydi? 'Ben Kürdüm diyenler neredeydi?' Benim için Türk kardeşlerimle Kürt kardeşlerimin arasında herhangi bir fark yok. Çünkü biz Yaradan'ı yaratandan ötürü seviyoruz. Ayrım yapamayız. Dün yapmadık, bugün yapmıyoruz, yarın da yapmayacağız. Çünkü Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'inde 'biz sizi kavimlere ayırdık, bir birinizle iyi anlaşsanız' diye. Türkmüş, Kürtmüş, Çerkezmiş, Arapmış, Lazmış asla, böyle bir ayrım yok. Biz herkesi Allah için seviyoruz. Yola böyle yürüyeceğiz. Bizim ölçümüzde ne var? Allah yine ne buyuruyor. 'Muhakkak inanlar kardeştir', dolayısıyla biz tüm inananlarla kardeşiz, ayrım yoktur. Bütün bu hizmetlerimizi bu anlayışla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

VAN GÖLÜ İÇİN YENİ TESİSLER HATAYA GEÇİYOR!

Van Gölü'ne ‘Van Denizi’ diyen ve bu denizi kirlilikten kurtarmak için projeler hayata geçirdiklerini de belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Van Gölümüz, adaları, koyları, sahilleri mavi ve turkuaz rengiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Van Gölü demiyoruz, Van Denizi. Bu güzelliği, Van Denizi'ni koruyarak daha da geliştirmek için çok daha kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Program kapsamında Van ve Bitlis'te atıksu arıtma tesislerini iyileştiriyoruz, yeni tesisler yapıyoruz. Merkezi ileri biyolojik arıtma tesisini hizmete aldık. Van Gölü dip tarama çalışmalarını da sürdürüyor. Kirlilik kaynaklarından biri olan göl kıyısındaki ahırların tamamını yıktık, sahil bandında olmayan ancak Van Gölü'nü kirleten ahırları da yıkıyoruz. Bu ahırları, kuracağımız tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesine taşıyacağız. Böylelikle hem gölü koruyacağız hem de bölgede hayvancılığın gelişimine hem de şehrimizin kalkınmasına katkı sunacağız. Yine Van Gölü etrafında taşkın kodu altında kalan bölgeler için rehabilitasyon çalışmaları başlatıyoruz. Amacımız gölün etrafındaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktır. Van ve Bitlis belediyelerimizin, çevre temizlik araçları, kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve içme suyu gibi alt yapı yatırımlarına 419 milyon lira finansman desteğinde bulunduk.”

ERDOĞAN’DAN TUŞBA VE EDREMİT BELEDİYELERİNE TEŞEKKÜR!

Tuşba ve Edremit Belediyelerinin yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapılan çalışmaların artarak devam edeceğini diliyorum. Edremit adeta bir yalı kent. Denize nazır bir ilçemiz. Geçmişte Edremit neydi şimdi ne? Buralara millet bahçelerinin yanı sıra birçok proje kazandırdık” diye ekledi.

VAN ÇEVRE YOLU SONUNDA TAMAMLANIYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temelini attıkları çevre yolunu en kısa zamanda bitireceklerini söyledi. Yolun 41 kilometre olduğunu belirten Erdoğan, “Van çevre yolunun temelini de atıyoruz. Çok önceden hayata geçirecektik, önümüze çıkan sorunlardan dolayı kaldı. Tüm sorunları çözdük, en kısa sürede 41 kilometrelik Van çevre yolunu hizmete açacağız. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca kentteki bütün çığ tünellerini seneye tamamlıyoruz. Diğer birçok yol ayrımlarını 2024 ve 25 yılları arasında bitiyoruz” ifadelerini kullandı.

“VAN’A DESTEK SAĞLADIK”

Van-Kapıköy arasındaki demiryolunu da yenileyerek modernize ettiklerini belirten Erdoğan, “Ferit Melen Havalimanını tamamen yeniledik. Gemi inşaat tesisinde inşa ettiğimiz feribotları işletmeye aldık. Tatvan ve Van feribot iskelelerinin yenilenmesi ve bağlantı yollarının yapımı çalışmalarına başladık. Yine tarım anlamında 4 baraj 5 gölet yaptık. Barajlarımızın yapımı sürüyor. Van'ı bir başka gördüm. Van’ın coşkusu bir başka on binler bu meydanda, Rabbim bu coşkunuzu, güzelliğinizi eksik etmesin. Son 20 yılda Vanlı çiftçilerimize 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide bir OSB ve bir teknokenti faaliyete geçirdik. Vanlı işverenlerimize 1,3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Önümüzdeki dönemde Van'ı daha büyük eser ve hizmetlerle kavuşturmayı sağlayacağız. Toplam 4 milyar 175 milyon lirayı bulan eserleri resmen hizmete açıyoruz. Elimiz boş gelmedik. Van bunlara layık” diye aktardı.

ERDOĞAN: DURMAK YOK

Van’a hastane ve üniversite kazandırdığını ifade eden Erdoğan, Vanlılara aşık olduğunu söyledi. Neşet Ertaş’ın aşkına koşan yolmaz sözünü hatırlatan Erdoğan, “Biz de aşk ile koşuyoruz ve yorulmuyoruz. Sizin için biz Ferhat olduk Ferhat. Bizde dağları deldik ve bu hizmetleri yaptık. Çeşitli hastaneler ve kamu kuruşlarına ait hizmet binaları da yer alıyor. Belediyelerimize ait tamamlanan çalışmalar var. Durmak yok. Bu yatırımlar arasında özel sektörlere ait fabrikalarda yer alıyor. Van'ı her alanda daha ileriye taşıyacak, iyi hizmetler verilmesini sağlayacak eserleri burada açıyoruz. Bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“DÜNYADA VAN, AHİRETTE İMAN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Van'ın önemine değinip, “Dünyada Van ahirette iman. O kadar. bu söz boşuna söylenmedi. Allah bu dünyada bizi Vansız, öteki dünyada da imansız bırakmasın. Gayemiz ışık doğudan yükselir anlayışıyla, aramızdaki kardeşlik hukukunu yerine getirmektir. Daha adil, daha huzurlu, daha güvenli bir ülkeye sahip olmak istiyor, bu uğurda mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

DOĞU’NUN İNCİSİ VAN’A 4 MİLYAR 175 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından, Van Çevre Yolu Temel Atma Töreni için İpekyolu ilçesi Sıhke Gölü Özalp Kavşağı’ndaki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile telekonferansla bağlandı. Erdoğan, daha sonra protokol üyeleriyle Van Çevre Yolu ve Van’da yapımı tamamlanan tesislerin toplu açılışını ayrı ayrı kurdele keserek gerçekleştirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN VAN VALİLİĞİNE ZİYARET

Kamu yatırımlarının toplu açılışı ve çevre yolunun temel atma töreni için kente gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşyol Meydanı'ndaki törenin ardından Valilik binasına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı burada polis tören mangası selamladı. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı ve protokol tarafından karşılanan Erdoğan, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Daha sonra Vali ve Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’dan Van’daki proje ve çalışmalar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da eşlik etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE