banner278

Değişen zaman, değişmeyen ihtişam Ayanıs sergisi açıldı

Uzun süredir hazırlığı yapılan ve dün itibariyle açılışı yapılan Değişen Zaman, Değişmeyen İhtişam Ayanıs adlı fotoğraf sergisi ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Kentin en önemli tarihi yapılarından birisi olan Urartular’dan kalma Ayanıs’taki 30 yıllık hafızayı yeniden canlandıran sergi ile 30 yıllık kazı ve bulguların dokümanları ve belgeleri sergileniyor. Van’daki arkeolojik kazılar noktasında çok önemli bir sergi olarak görülen ve önem atfedilen sergi bir ay boyunca açık kalacak ve misafirlerini ağırlayacak.

Değişen zaman, değişmeyen ihtişam Ayanıs sergisi açıldı

Van'da bulunan ve Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü'ne hakim bir tepede kurulan Ayanis Kalesi'nde 30 yıldır kazı çalışmaları devam ederken “Değişen zaman, değişmeyen ihtişam Ayanis” fotoğraf sergisi açıldı. Van Müze Müdürlüğü ve Kazı Başkanı Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı’nın gerçekleştirdiği etkinlik kentteki önemli isimlerin katılımıyla açıldı. Van Müzesi öncülüğünde hazırlanan lansmana, Urartu arkeolojisinin önemli isimlerinden olan ve aynı zamanda Ayanis kazılarına başkanlık da yapmış Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu anısına açılan fotoğraf sergisine ve kitap tanıtım etkinliğine çok sayıda davetli katıldı.

VALİ BİLMEZ: BU TOPRAKLARDA YAŞAYAN BÜTÜN UYGARLIKLARINI İZİNİ MUHAFAZA ETMEMİZ LAZIM

Ayanis Kalesi'nde 1989'dan itibaren yürütülen kazılardan şu ana kadar gün yüzüne çıkarılan eserlerin arşivlenen fotoğrafları, görüntüleri ve tanıtım kitabı Van Müzesi'nde davetlilere izletildi. Açılışta bir konuşma yapan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kazı ekibi ve hocaların 33 yıldır kaledeki tarihi gün yüzüne çıkarmak için çok zor şartlar altında çalıştığını vurguladı. Vali Bilmez, "Bu topraklarda yaşamış bütün uygarlıkların izlerini muhafaza etmemiz, yaşatmamız lazım. Altan Hocanın bıraktığı bayrağı arkadaşları, öğrencileri olduğu gibi devir alıp, devam ettireceklerdir. Kentimizin tarihi zenginliğine sahip çıkmamız lazım. Bu konudaki bilinç gittikçe artıyor ve inşallah bundan sonra daha da artarak devam edecektir. Allah tarafından doğasıyla bize bahşedilen bu coğrafyayı da muhafaza etmemiz gerekiyor. Müzemiz inşallah bundan sonra bu tür etkinliklere daha çok ev sahipliği yapacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

KAZI ÇALIŞMALARININ EMEKTARLARI DA ANILDI

Programda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Van Müzesi Müdürü Erol Uslu, Kazı Başkanı Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı ve Çilingiroğlu'nun kızı Çiler Çilingiroğlu da birer konuşma yaptı. Serginin açılışına Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, İl Kültür Turizm Müdürü Abdurrahman Şahin, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve akademisyenler de katıldı. Konuşmaların ardından konferans salonunda devam eden programda, "Tanrı Eiduru'nun Gölgesinde Bir Urartu Kenti Ayanis" adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 09:18
YORUM EKLE