banner211

DEPREMLER 2 YIL DAHA SÜRECEK!

Jeoloji Mühendisleri Odası Van Temsilcisi Murat Yaşar...

DEPREMLER 2 YIL DAHA SÜRECEK!

Önceki gece yarısı meydana gelen ve korkuya neden olan 4.6 büyüklüğündeki depremin 2011 yılında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğu belirtildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Van Temsilcisi Murat Yaşar, Van'da 2 yıl daha 4 ile 5.5 büyüklüğünde artçılar beklediklerini söyledi.

 

Van'da 23 Eylül 2011'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntıları hala devam ediyor. Önceki gün saat 01.35'te merkez üssü Mollakasım Mahallesi olan Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğündeki depremin de 7.2 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğu belirtildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Van Temsilcisi Murat Yaşar, korkulacak bir durumun olmadığını, ancak tedbirlerin de elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

 

ARTÇILAR SÜRECEK

Van bölgesinde 10 tane aktif fayın bulunduğuna dikkat çeken Yaşar, son depremlerin Van'ın Çaldıran İlçesi'nde 1976 yılın da kırılan ve 7.5 büyüklüğünde deprem üreten fayın biriken enerjisini aldığını söyledi. 7.2 büyüklüğündeki depremin artçılarının 2 yıl daha süreceğini ifade eden Yaşar, "Şu anda korkulacak bir durum yok. Bu depremler beklediğimiz depremler. Bundan sonra da 4 ile 5.5 arasındaki büyüklükte depremler bekliyoruz. Bu depremler risk olabilir. Çünkü Van'da hala ağır hasarlı ve içinde yaşam olan evler var. Bunlar biran önce yıkılmalıdır. Ayrıca hala 2'nci derece deprem bölgesi konumunda olan Van'ın en kısa sürede 1'nci derece olması gerekiyor" dedi. (ŞEHRİVAN HABER)

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 06:32
YORUM EKLE