Doğaseverler Van Gölü sahilinde çöp topladı

Vangölü Aktivistleri Derneği öncülüğünde bir araya gelen doğaseverler, Van Gölü sahilinde temizlik yaptı.

Doğaseverler Van Gölü sahilinde çöp topladı

Van'da düzenlenecek "1. Van Denizi Yüzme Festivali"ne katılmak üzere İstanbul'dan Bitlis'e gelen 20 kişilik grubun katılımıyla Van Gölü'ne dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak için temizlik etkinliği düzenlendi. Doğaseverler Tatvan ilçesi sahilinde çöp topladı.

Derneğin genel sekreteri Maşallah Özel, İstanbul'dan gelen misafirlerle Tatvan sahilinde bir farkındalığa bir imza attıklarını söyledi.

Misafirlerine teşekkür eden Özel, "Amacımız aslında çöp toplamak değil, farkındalık oluşturmaktır. Halka, insanlara 'lütfen etrafımızı, çevremizi, gölümüzü kirletmeyelim çünkü, en iyi temizlik kirletmemekten başlıyor.' demek istiyoruz. Bu konuda herkesten duyarlılık bekliyoruz." dedi.

İstanbul'dan gelen Sahra Seven de amaçlarının çevre temizliğine dikkat çekmek olduğunu belirterek, "Çocuklarımıza güzel ve sağlıklı bir gelecek hazırlamak, bu bilinci yaşatmak için buraya geldik. Buradaki ekibe katılarak, göl kıyısında küçük bir mıntıka temizliği yaptık. İnşallah istediğimiz farkındalığı oluşturabiliriz." diye konuştu.

Doğaseverler, etkinliğin ardından Bitlis ve ilçelerindeki tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerleri gezdi.

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÖLÜ TEMİZ KALSIN
VAN GÖLÜ TEMİZ KALSIN - 1 ay Önce

Belediyeler günlük olarak buralarda rutin temizlik yapsın. Ayrıca on beş günde bir de "temizlik kampanyaları" yapılsın. Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan, Gevaş ve Çiçekli belediyelerinin temizlik ekipleri kendi sınırlarındaki temizlikleri yeterli şekilde yapsınlar. Göl kıyılarını, kumsalları, parkları, dereleri temizlesinler. Alanya Belediyesi gelip buraları temizlemeyecek. Kirlilik gerçekten çok fazla. Neden bu gölü ihmal ediyoruz.