banner211

DSİ İnci Kefali için kolları sıvadı!

Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü, üreme döneminde tatlı su yataklarına göç eden inci kefali balığı için Van’daki derelerde rüsubat temizliği çalışması başlattı. Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü tarafından derelerde ıslah çalışmaları başlatılırken, Nisan ayında göç edecek olan İnci Kefalinin rahat bir şekilde göç edebilmesi için önemli bir çalışma olduğu kaydedildi.

DSİ İnci Kefali için kolları sıvadı!

ŞEHRİVAN HABER - MERAL YILDIZ: Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü, üreme döneminde tatlı su yataklarına göç eden inci kefali balığı için Van’daki derelerde rüsubat temizliği çalışması başlattı. Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü tarafından derelerde ıslah çalışmaları başlatılırken, Nisan ayında göç edecek olan İnci Kefalinin rahat bir şekilde göç edebilmesi için önemli bir çalışma olduğu kaydedildi.

DSİ 17. Bölge Müdürlüğü Van merkez ilçelerinde derelerin rüsubat temizliği çalışmalarının startını verdi. Akköprü Deresinde başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 17. Bölge Müdürü Yunis Şenol, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Şenol, amaçlarının oluşabilecek taşkınları önlemek olduğunu ifade ederek, “Bu temizliğin gayesi Van’ın drenajını sağlayan Akköprü, Kurubaş, Kirman ve yan kollarında oluşabilecek taşkınları önlemek amaçlı iş makinalarımız çalışmalarına devam ediyor. Yeterince iş makinalarımız var. İnşallah yağış mevsiminden önce bu çalışmalarımızı bitireceğiz” dedi.

“ŞAMRAN KANALIMIZDAN GEREKLİ TAKVİYEYİ YAPACAĞIZ”

Geçen sene Akköprü Deresinde yapılan temizlik neticesinde inci kefallerin göç sırasında şehir merkezine kadar ulaştıklarını dile getiren Şenol, “Bu sene inşallah yağış durumuna göre inci kefallerini şehir merkezine bekliyoruz. Geçen sene haziran ayına denk gelmesi nedeniyle su borularında biraz sıkıntılar olmuştu. Ancak bu sene hem Sıhke Gölünden hem de Şamran kanalımızdan gerekli takviyeyi yapacağız. İnşallah balıklar daha üst noktalara ulaşacaklar” ifadelerini kullandı.

“DERELERİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM”

İnci Kefalinin Van için büyük bir değer olduğuna dikkat çeken Şenol, “İnci kefallerin şehirle, şehir merkezindeki insanlarla beraber olmaları Van’a daha bir özellik katıyor. Ben bütün vatandaşlarımızı balıklarımızı, derelerimizi korumaya ve derelerimizi kirletmemeye davet ediyorum. Çünkü kirlilik doğanın düşmanı. Derelerimize sahip çıkmamız lazım. Biz sahip çıkıyoruz, vatandaşlarımızdan da bunu bekliyoruz” diye konuştu.

“BÖLGEMİZE BAĞLI DİĞER İLLERDE DE ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Gevaş ilçesinde adeta bir kangrene dönüşen sulama kanalının 2020 yılı sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını da sözlerine ekleyen Şenol, “Gevaş ilçesinde mahalli sulaması dediğimiz eski arkın yenilenmesi işi firmadan kaynaklı olarak bitirilemedi. Geçen sene sonunda biz bu işi fes ettik. Bu sene yatırım programında olan bu işi sezon başında ihale edeceğiz ve bu sene içinde o kısmı bitirmeyi düşünüyoruz. İhalesi yapıldıktan sonra eski arkın alt kısmında olan mahallelerde bu sıkıntıyı halledeceğiz. Bunun yanında gerekli ilçelerde ve bölgemize bağlı diğer illerde de çalışmalarımız olacak” dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
İnsana verilen değer neyi gerektirir sizce.
İnsana verilen değer neyi gerektirir sizce. - 1 yıl Önce

Sayın müdür bana göre Van'ın en beceriksiz, en ilgisiz, en vurdumduymaz kurumu DSİ'dir. Urartuların binlerce yıllık mirası olan ŞAMRAN KANALI, Edremit ilçesinden Köyiçi, Süphan, Eminpaşa mahalleleri boyunca adeta kömür gibi. Aracınıza binip kanal boyunca 20 kilometre gidin rezaleti göreceksiniz. Balıkları bırakın kurbağalar bile yaşamıyor. Ben bunun böyle olduğunu daha bugün bile görmüşümdür. Güzergahım bu kanaldadır. İnsan sağlığını hiçe sayan DSİ yıllardır ŞAMRAN KANALINI, AKKÖPRÜ DERESİNİ ve MAHALLELERDEKİ DİĞER KÜÇÜK DERE VE KANALLARI NEDEN ISLAH EDIP TEMİZLEMEDİ? Her yıl basına konu oluyor ama bazı yerlerinde göstermelik temizlikler yapıl basında reklam yapılıyor. Evleri bu kanalların civarında olan bütün hane sakinleri DSİ ile ilgili olarak harekete geçmez mi? Bundan sonra toplum sağlığını tehdit eden bu ilgisizlik devam ederse, temizlik ve ıslah çalışmaları ciddiyetle ve kapsamlı olarak yapılmazsa ilgililer ve sorumlular hakkında " görevi ihmal, halk sağlığını riske atmak" suçlarından yargıya suç duyurusunda bulunulacak. Bir zahmet medeni ülkelerdeki temizlik, hijyen, ciddiyet, özen bizim şehrimizin sokaklarında, mahallelerinde, kanal ve derelerinde de olsun artık.

Asuman
Asuman - 1 yıl Önce

Kanal ve derelerimiz lağım akıyor ve pislik içinde. Gölümüz de kirleniyor. Sanayi kenti olsaydık halimiz ne olurdu. Kurumlar bunları temiz tutmak için bir şey yapsın.

K.K.
K.K. - 1 yıl Önce

İnci kefali değil Van balığı!

Avukat
Avukat - 1 yıl Önce

Hemen her mahallede küçük veya büyük bir kanal, dere veya ark var. Bunların hepsinin tabanlarındaki çamur, balçık, toprak, taş, çöp, atık ve yosunlar tamamen temizlensin. Hepsinin tabanları betonlansın. Kenarlarına boylu boyunca demir korkuluklar takılsın. Temiz ve güvenli hale getirilsin.

Batuhan
Batuhan - 1 yıl Önce

Beş on personel ve üç dört araçla ancak birkaç yüz metre temizleyebilirsiniz. Vandaki BÜTÜN kent içi kanal ve derelerin uzunluğu 30 kilometreden fazladır. Önemli olan hepsini berrak hale getirmemiştir.

Tasın
Tasın - 1 yıl Önce

DİYARBAKIR dan bismil ilçesisinede size ihtiyacı var Dicle ıslahı on senedir süzde yapıyorlar ilçenin merkezinde gecer

Umut
Umut - 1 yıl Önce

26yildir vanda değilim bizim zamanımızda bütün derelerde yüzülürdü. Desene memleket geri gitmiş