banner290

Dünyanın en çok kazandıran meslekleri belli oldu! İşte o meslekler

US News & World Report 2023'ün en iyi mesleklerini ve en çok kazandıran meslekleri açıkladı.

Dünyanın en çok kazandıran meslekleri belli oldu! İşte o meslekler

Yapılan çalışmaya göre en iyi 100 kişiden ilk 40'ı sağlık alanında çalışıyor. En iyi meslekler sıralamasında ilk beşte sırasıyla Yazılım geliştirici, Pratisyen hemşire,Medikal ve Sağlık Hizmetleri Müdürü, Asistan doktor ve Bilgi Güvenliği Analisti yer aldı. 

Öte yandan en çok kazandıran meslekler de şu şekilde sıralandı.

Anestezist 

Ağız Diş ve Çene Cerrahı

Kadın Doğum Uzmanı

Cerrah

Ortodontist

Çocuk Doktoru

Psikiyatrist

Anestezi hemşiresi

Pilot

Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Finans müdürü

Pazarlama müdürü

Avukat

Petrol mühendisi

Satış müdürü

Yazılım geliştirici

Bilgisayar ağı mimarı

Siyaset Bilimci

Doğa Bilimleri Yöneticisi

Hava Trafik Kontrolorü

CEO

İstatistik Uzmanı

Ergoterapist

İnşaat Mühendisi

Kiropraktör

2023 YILININ ÖNE ÇIKAN MESLEKLERİ

Son beş yılın en fazla talep gören meslekleri açıklandı. Zirvedeki meslek gelişen oyun sektörünün etkisiyle Game Designer olurken ikinci sırada ise büyüyen kripto para piyasasının etkisiyle Blockchain Developer yer buldu. 

Game Designer (Oyun Geliştiricisi)

Oyun tasarımcıları, oyun konsolları, bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi dijital ortamlarda oynanan oyunlarda olay örgüsü, karakterler ve görsel tasarımlar gibi çeşitli unsurları oluşturmaktan sorumludur.

Blockchain Developer (Blokzincir Geliştiricisi)

Blokzincir geliştiricileri; kripto para birimleri, akıllı sözleşmeler ve daha birçok araç geliştirmek amacıyla çeşitli programlama dillerini kullanarak blokzincir teknolojisine dayalı yazılımlar oluştururlar.

Growth Specialist (Büyüme Uzmanı)

Büyüme uzmanları, hizmet verdikleri şirketin büyümesine ve gelirini artırmasına yardımcı olmak için pazarlama ve ürün geliştirme ekipleriyle işbirliği yaparak yeni pazar ve müşteri fırsatlarını belirler.

Customer Succes Specialist (Müşteri Başarı Uzmanı)

Müşteri Başarı Uzmanları, bir müşterinin satın aldığı ürün veya hizmetten eksiksiz olarak faydalandığından ve mümkün olan en iyi deneyimi yaşadığından emin olmak adına çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla ona destek ve yardım sağlar.

Game Artist (Oyun Tasarımcısı)

Oyun sanatçıları, 3 boyutlu modelleme ve illüstrasyon kullanarak dijital oyunlarda mekan ve karakter gibi sanatsal unsurlar oluşturmak için oyun tasarımcıları ve oyun geliştiricileriyle birlikte çalışır.

Artificial Intelligence Engineer (Yapay Zeka Mühendisi)

Yapay zeka mühendisleri; makine öğrenme algoritmaları tasarlayarak, makineleri tıpkı bir insan beyni gibi mantıklı ve verimli çalışacak şekilde programlanmasından sorumludur. Ayrıca bu programların işletilmesinden de sorumludurlar.

Game Developer (Oyuncu Geliştiricisi)

Oyun Geliştiriciler, dijital ortamda oynanan bir oyunu teknik gereksinimler ve oyunun hangi platformda olduğuna bağlı olarak farklı türde kodlama dilleri ile sıfırdan oluşturan yazılım uzmanlarıdır.

Patient Coordinator (Hasta İlişkileri Sorumlusu)

Hasta koordinatörleri, hastanın sağlık ve tedavi ihtiyaçlarını yönetmeye yardımcı olurken aynı zamanda hasta ile sağlık kuruluşu arasında yaşanan problemlerin çözümüne aracı olmak ve müşteri memnuniyetini sağlamakla sorumludur.

Concept Artist (Konsept Sanatçısı)

Konsept sanatçıları, bir oyun veya animasyonun temel tarzını belirleyen ve projede yer alacak tasarım fikirlerinin nasıl görüneceğini genellikle 2 boyutlu olacak şekilde oluşturan görsel sanatçılardır.

Software Quality Assurance Engineer (Yazılım Kalite Güvence Mühendisi)

Yazılım kalite güvence mühendisleri, yazılım ürünlerinin istenen kaliteyi ve geliştirici şirket tarafından belirlenen standartları karşılamasını sağlamak için yazılım geliştirme sürecinin her adımını izler.

Robotics Engineer (Robotik Mühendisi)

Robotik mühendisleri, imalat başta olmak üzere birçok endüstride kullanılan robotların ve robotik sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve yapılandırılmasından sorumludur. Ayrıca bu sistemleri test etmek için yazılım sistemleri de oluştururlar.

Data Enginer (Veri Mühendisi)

Veri mühendisleri, bir organizasyon içindeki çeşitli kaynaklardan gelen verileri tasarlayarak, inşa ederek, entegre ederek ve yöneterek veri altyapısını hazırlayan yazılım mühendisleridir.

Back-End Developer

Back End Developerler, yazılım projelerinin arka planda çalışarak son kullanıcılara görünmeyen sistemleri inşa eder ve kodlar. Ayrıca sorumlu oldukları proje ve programların sorunsuz çalışmasını sağlamaktan da sorumludurlar.

3D Artist (3D Modelleme Uzmanı)

3D modelleme uzmanları, bilgisayar destekli tasarım programlarının yardımıyla üç boyutlu model tasarımları veya nesne görselleri oluşturan multimedya sanatçılarıdır.

Product Owner (Ürün Sahibi)

Ürün sahipleri, bir ürünün değerini en üst düzeye çıkarmak için ürünün tasarlanması, geliştirilmesi, kullanıma sunulması, takip edilmesi ve ürüne hizmet edecek yeni çözümlerin araştırılması dahil bir dizi görevden sorumludur.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER