banner290

e-Devlet’ten başvurana 2 bin 300 TL destek yapılacak!

Son dakika… Okula başlayacak milyonlarca öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak için devletten ailelere 2 bin 300 lira destek ödemesi yapılacak. Peki, başvuru şartları neler? Kimler yararlanabilir? İşte ayrıntılar…

e-Devlet’ten başvurana 2 bin 300 TL destek yapılacak!

Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında vatandaşlara 2300 TL'lik ödeme yapılacak. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar e-Devlet aracılığı ile elektronik ortamdan işlemlerini tamamlayabildiği gibi başvurmak için belirli şartları da karşılaması gerekiyor. Son yapılan açıklamada bu yardımdan faydalanan şuan için 140 bin civarında aile olduğunu ifade eden Bakan Yanık; Ağustos ödemesi olarak toplamda 328 milyon 311 bin 460 TL yatırıldığının altını çizdi.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemelerinin ne zaman yapılacağı ile başvuruların nereden gerçekleştirileceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocukların temel ihtiyaçlarının ve okul masraflarının karşılanması amacıyla ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre çocukların okul masrafları ve ihtiyaçlarının giderilmesi için başvuru şartlarını karşılayabilen ailelere destek ödemesi yapılacak. Sosyal ve Ekonomi Destek hizmeti kapsamına giren destek ödemelerinin yapılacağı Bakan Derya Yanık tarafından açıklandı. Bakan Yanık yaptığı açıklamada , “SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık” dedi. Yanık, bu yardımdan faydalanan toplam 140 bin civarı aile olduğunu ve ortalama yardım miktarının 2 Bin 337 TL olduğunu belirtti.

SOSYAL VE EKONOMİ DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

-Dilekçe

-T.C. Kimlik Numarası beyanı,

-Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi

-İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

Memur maaş zammının artışına bağlı olarak verilen ekonomik destek miktarında da artış sağlanmaktadır. Bakan Yanık yaptığı son açıklamada, "SED'den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık" dedi. Yanık, bu yardımdan faydalanan toplam 140 bin civarı aile olduğunu ve ortalama yardım miktarının 2 Bin 337 TL olduğunu belirtti.

SED yardımına ilişkin detaylar için tıklayınız

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022, 16:10
YORUM EKLE