banner211

Edremit ahırlardan temizleniyor

Van’ın Edremit Belediyesi; doğaya, insan sağlığına ve Van Gölü’ne zarar veren ahırların yıkımına başladı.

Edremit ahırlardan temizleniyor

Edremit Belediyesi, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında yapılan toplantıda alınan karar gereği ilçe merkezindeki ahırların yıkımına başladı. Alınan karar doğrultusunda ahırların bulunduğu mahalleye giden belediye ekipleri, gerekli önlemleri aldıktan sonra ahırları yıktı. Ahırların yıkımı ile ilgili açıklamada bulunan Edremit Belediye Başkan Vekili Kerem Baynal, kentteki ahırların Van Gölü’nü en çok tehdit eden unsurların başında geldiğini ifade ederek, bu anlamda çalışma başlatıldığını söyledi. Van genelinde 2 bin 700’ün üzerinde irili ufaklı ahırın olduğuna dikkat çeken Baynal, “Bu ahırlardaki hayvan atıklarının yağmur suları ile çoğu zaman Van Gölü’nü kirlettiği tespit edildi. 2014 yılında Van, büyükşehir statüsüne girdikten sonra nüfusun artması ile birlikte daha önce kenar mahallelerde kurulan ahırlar, yerleşim alanlarının tam ortasında kaldı. Bu da hem koku hem çevre kirliliği hem de sağlık noktasında ciddi tehditler oluşturmaya başladı” dedi.

20 Mayıs 2020 tarihinde Mahalli Çevre Kurulu tarafından alınan karar neticesinde Van’daki ahırların yıkımının kararlaştırıldığını dile getiren Baynal, “Bugün Edremit ilçemizde tespit edilen 331 adet ahırın ilkini yıkmış bulunuyoruz. Hayırlı bir ş olduğunu düşünüyorum. Denizimize 500 metre mesafede olan hatta kimi yerlerde 200 metreye kadar yakın kurulan ve gölümüzü ciddi manada tehdit eden ahırların ortadan kaldırılması, memleket için hayırlı bir icraat diye düşünüyorum. Tabi ahır sahiplerinin de mağdur edilmeden bu işin hızlı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz. Biz bugün bismillah dedik, inşallah devamı gelecektir. İlçemiz ve ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Yıkımına başlanılan ahırın sahibi Sabri Yılmaz ise memleketin faydasına olan her işte var olduklarını belirterek, “Kim bu memlekette taş üstüne taş koyarsa onun yanındayız. Maddiyat olarak belki bizi sıkıntıya sokmuş olabilir ama Van’ın hayrına bir iş olduğuna kanaat getirdik. Gerek valimizin gerekse belediye başkanımızın taleplerini kabul ettik. Bu belki maddiyat anlamında bizi zorlayabilir fakat gelecekte çocuklarımızın hayrına olacağını düşündük ve elimizden geleni sarf ettik. İnşallah Van için hayırlı olur” diye konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
BUNLAR BU YAZ YAPILMALI
BUNLAR BU YAZ YAPILMALI - 12 ay Önce

■ Ahır ve ağıllar yıkılsın, köylere veya şehir dışına yapılsın. ■ Şamran, Kirman, Akköprü kanalları başta olmak üzere bütün dere ve kanallar baştan sona temizlensin. ■ Bütün semt ve mahalleler, cadde ve sokaklar, kıyı ve sahiller, kaldırım ve refüjler pırıl pırıl edilsin. ■ Edremit- Kampüs arasına sahil bandı ve yeşil kuşak yapılsın. ■ Millet Bahçesi yapılsın. ■ Her mahallemize yeni bir park yapılsın. ■ Eski Toki, Yeni Toki, Kiracılar Toki ve Memursen Toki'ye yeni ve büyük birer park yapılsın. ■ Eski parklarda bakım, onarım, yenileme ve iyileştirme yapılsın, titiz çalışacak görevliler verilsin. ■ Mahallerin ve semtlerin her tarafında, bütün cadde ve sokaklarda, genel çevrede günlik, haftalık ve aylık temizlikler yapılsın. ■ Karayolları Müdürlüğü geçen yıl yenilediği İpekyolu Caddesinin Kocaeli Parkı- Otogar Kavşağı arasındaki 10 kilometrelik kısmında sararıp kuruttuğu çim ve ağaçları üç günde bir sulayarak yeniden yeşertsin, buraları temizlesin. ■ Eski Ipekyolu Hastanesinin yerine park yapılsın. ■ Bölge Hastanesinin yanındaki koruluk alan yenilenip güzel bir park yapılsın ve görevliler verilsin. ■ Eski Tokilerin altındaki şehre bakan yamaç yola kadar park yapılsın.

engin
engin - 12 ay Önce

madem belediye bu işe el attı çok güzel oldu ben memur sen tokiden oturuyorum bizim evlerın tam altında ahırlar var yaz aylarında o kokudan evlerın camları açamiyoruz ve balkuna çıkamiyoruz belediye bu konuda bizlere yardımcı olsun

Ayvaz
Ayvaz - 12 ay Önce

Edremit ilçesinin çoğunluğu tarım arazileri ve geniş meralarla kaplıdır.Halkın çoğunluğu geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır.Denize yakın yerler yıkılsın tamam da,mahallelerdeki ahırlar yıkılırsa halk perişan olur.

KÖYLERİN HEPSİNE HİZMETLER GİTSİN.
KÖYLERİN HEPSİNE HİZMETLER GİTSİN. - 12 ay Önce

Avrupa'da mahalle ortasında koyun, keçi, sığır besiciliği yapılmıyor. Bu iş köylerde veya şehir dışındaki arazilerde yapılır. Hiç kimse bu gübre ve tezek kokusuna, pisliğe ve kenelere katlanmak zorunda değil. Kurumlar köyleri ve kırsalı ihya etmeli, tarım ve hayvancılığı bütün köylerimizde canlandırmalı, köylere her türlü hizmeti götürmeli.