banner278

Edremit geleceğe nefes olmaya devam ediyor!

Geçtiğimiz yıl startı verilen ‘Geleceğe Nefes’ adlı fidan dikme kampanyası 11.11.2021 tarihinde tüm Türkiye’de aynı anda hayata geçirildi. Ülke için ortak bir fidan dikme seferberliğine dönen kampanyanın dünkü etkinliğinde Van’da 40 bin ağaç toprakla buluştu. Türkiye genelinde 252 milyon fidanın toprakla buluştuğu etkinlik Edremit Belediyesi, Van Yüzücü Yıl Üniversitesi ve Gürpınar’da törenle gerçekleşti.

Edremit geleceğe nefes olmaya devam ediyor!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-HAKAN İZGİ

Her sene düzenli olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘Geleceğe Nefes’ fidan kampanyası Türkiye genelinde dev bir etkinliğe dönerken, Van’daki belediyelerde etkinliğe büyük ilgi göstermeye devam ediyor. Toplam orman varlığı yüzde 2’lerde olan kentte ağaç kampanyası farklı törenle gerçekleşirken en büyük etkinliğin adresi yine Edremit oldu. Kentin en yeşil bölgelerinden biri olan Edremit, yapılan ağaçlandırma etkinliğiyle yine yeşille bürünürken Van YYÜ ve Gürpınar Belediyeleri de fidan kampanyalarında törenler düzenledi. Fidan dikme etkinliğinde konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, en çok Van’ın ağaca ihtiyacı olduğunu vurgularken, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise Edremit’in başarıyla yürüttüğü yeşillendirme sürecinin devam edeceğini söyledi. Van YYÜ’de düzenlenen törende ise 1111 fidan dikilirken Türk Hemşireler Derneği’nin de katıldığı etkinlikte dikilen ağaçlar sağlık çalışanlarına adandı.

EDREMİT’TEKİ ETKİNLİK TÖRENLE GERÇEKLİŞTİ

Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘Geleceğe Nefes’ fidan kampanyası Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Van’da da büyük ilgi gördü. Her sene düzenli olarak 11 Kasım’da yapılan fidanı toprakla buluşturma etkinliği bu yıl da 252 milyon ağaçlandırmayla devam etti. Ülkenin dört bir yanı etkinliği sahiplenirken, Van’da da farklı bölgelerde yapılan etkinlikle binlerce ağaç toprakla buluştu. Kentin en yeşil yerleri arasında yer alan Edremit, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Bayramı'na bir kez daha ev sahipliği yaparak yeşil alanlarını genişletmeyi sürdürüyor. Programa Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın yanı sıra birçok kurum amirleri ve çok sayı da vatandaş katıldı.

VAN’DA 40 BİN AĞAÇ TOPRAKLA BULUŞTU

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Bayramı dolayısıyla Edremit ilçesinde yapılan etkinliğe katılan Van Valisi ve Büyükşehir Başkanı Mehmet Emin Bilmez, “Türkiye’nin her yerinde bugün Tarım Bakanlığımızın öncülüğünde ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaç dikme etkinlikleri düzenlenmektedir. İlimizde de 16 lokasyonda yaklaşık 40 bin ağaç toprakla buluşturulmakta. Ayrıca kamu kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza da 100 bin ağaç dağıtımı gerçekleştirilecek. Bu dağıtılan ağaların içerinde badem, ceviz ve sedir ağaçları dağıtılacak.

Edremit ilçesinde diktiğimiz ağaç sayısı 7 bin, Kurubaş’ta 23 bin ve 13 ilçemizde de ağaç dikimi gerçekleşti.” Dedi.

BİLMEZ: ORMAN ORANI EN DÜŞÜK İLLERDEN BİRİYİZ

Cümlelerini sürdüren Bilmez, şunları kaydetti: Buralarda da dikilen ağaçlarımız sedir, selvi, karaçam ve sarıçam ağaçlarıdır. İnşallah çocuklarımızla birlikte diktiğimiz bu ağaçlarımız umutlarla birlikte büyüyecekler. Orman oranı en düşük illerden biriyiz. Neredeyse kargaların ektiği ceviz ağaçları dışında normal orman babımız neredeyse yok denecek kadar az. Ancak son yıllarda ciddi bir ağaç dikimi yapılıyor. Orman il müdürlüklerimiz ve belediyelerimiz bu konuda ciddi bir çalışma yürütüyorlar.”


 

“VAN’I DAHA ÇOK AĞAÇLA BULUŞTURMA GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ”

olarak sözlerini tamamlayan Bilmez, “Yapılan bu etkinlikten dolayı da il müdürlerimize, orman genel müdürlüğümüze ve Tarım Bakanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Etkinliğe katılan çocuklarımıza, gençlerimize kurum temsilcilerimize ve belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ağaçların hepsi büyüyecekler, bizden sonraki nesiller de gölgesinde zaman geçirecekler. Pes etmeden her yıl Van’ı daha çok ağaçla buluşturma gayreti içinde olacağız.” Cümlelerini kullandı.

BAŞKAN SAY: VAN’IMIZDA ORMAN VARLIĞIMIZI ARTIRACAĞIZ

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise şunları söyledi: “Edremit kent ormanında milli ağaçlandırma günümüz 11 Kasım 2021 yılının etkinliğini gerçekleştirdik. Geçen yılda yine burada aynı etkinliğimiz düzenlemiştik. İnşallah gerek Edremit’te gerek tüm ilçelerimizde ve Van’ımızda orman varlığımızı artıracağız. Maalesef geçtiğimiz aylarda orman varlığımızın az olmasına rağmen yangınlara da şahit olduk. Edremit Belediyesi olarak gerek Tarım ve Orman Bakanlığımız gerekse Orman Genel Müdürlüğümüzle ortaklaşa yer tahsisi, ağaç ve organizasyonu birlikte yaptık. Edremit Kent Ormanının artık orman haline geldiğini hep beraber göreceğiz. Geçen yıl yaklaşık 55 dekar alanı ağaçlarla buluşturmuştuk. Bu sene de 60 dekarlık bir alanı ağaçlandırıyoruz.”

“BURADA BİR BAYRAM HAVASI YAŞANIYOR”

Say, “Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde toplamda 300 dekarlık bir orman alanını halkımızla buluşturacağız. Ağaçlandırmamıza katkıda bulunan Valiliğe, İl Tarım Orman Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğümüze ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yine çocuklarımız, öğrencilerimiz, muhtarlarımız ve meclis üyelerimizin hepsi de burada etkinliğe katkı sundular. Burada bir bayram havası yaşanıyor. Artık herkesin Edremit’te bir dikili ağacı var. Orman varlığımızın artması noktasında da belediye olarak tüm imkanlarımızla seferber olduk. Yeşil Edremit’i daha yeşil ve orman varlığı daha zengin bir ilçe haline getireceğiz. Van orman varlığı anlamında zayıf bir ilimiz. Birçok yerde ağaç dikimi yapılıyor. Bizimde özellikle burayı seçmemizin nedeni toprak yapısı bakımından en uygun yerlerden birisiydi.” Şeklinde konuştu.

Van YYÜ’DE 1111 fidan hemşire ve çocukların eliyle toprakla buluştu

ŞEHRİVAN HABER: ŞABAN BEYAZSAÇ-ERDAL ERBAŞ

Türkiye genelindeki Geleceğe Nefes etkinliği Van’da da çeşitli törenlerde gerçekleşirken Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde de fidanlar toprakla buluştu. Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Milli Ağaçlandırma günü kapsamında fidan dikim etkinliği düzenlenirken, fidan ekim kampanyasında hemşireler ve çocuklar yer aldı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021, 07:39
YORUM EKLE