Efeoğlu: Enflasyon oranında zam istiyoruz

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı HİZMET-İŞ Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunması gerektiğiyle ilgili açıklama yaptı.

Efeoğlu: Enflasyon oranında zam istiyoruz

ŞEHRİVAN HABER - HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı HİZMET-İŞ Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunması gerektiğiyle ilgili açıklama yaptı.

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı HİZMET-İŞ Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasıyla ilgili taleplerini yinelediklerini kaydetti.

EFEOĞLU: ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYORUZ

HİZMET-İŞ Sendikası Van Şube Başkanı Abdullah Efeoğlu, yaptığı yazılı açıklamada emekçilerin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini belirterek enflasyon oranında zam istediklerinin altını çizdi. Efeoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "HİZMET-İŞ Sendikasının 41’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle Ankara’da toplanan HİZMET-İŞ Sendikasının Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında, teşkilatlanma çalışmaları, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntılar, kadro kapsamı dışında kalan taşeron işçilerin durumu ve özellikle de TÜİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 olarak açıklanan zammın, artan enflasyon karşısında eriyen asgari ücretle çalışan üyelerimizin maaşlarına en az enflasyon oranında (%20,30) artış zam yapılması kararları alındı.” ifadelerini kullandı.

EFEOĞLU: TALEPLERİMİZİ YENİLİYORUZ

Efeoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “696 sayılı KHK ile kamuda taşeron şirketler bünyesinde çalışmakta olan işçilerin, sürekli kamu işçisi kadrolarına ve işçi statüsüne geçiş işlemleri 02.04.2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştı. Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmişti. TÜİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 olarak açıklandı.  Bu nedenle çalışanların satın alma gücü azaldı. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını taleplerimizi yineliyoruz.” dedi.

EFEOĞLU: ÇALIŞANLARIN TALEP VE BEKLENTİLERİ VAR

Efeoğlu, çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunduğunu dile getirerek son olarak sözlerini şu şekilde devam etti: “Üyelerimiz bu taleplerini dilekçe göndermek şeklinde demokratik yöntemlerle ortaya koymaktadırlar. Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. 2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir. Bu toplu iş sözleşmesine göre belirlenen ücret zamlarına geriye dönük altı aylık enflasyon farkı eklenmiştir. Bu şekilde, 2018 ve 2019 yılında yapılan zamlar ile kamu çalışanları enflasyon karşısında korunmuştur. Bu nedenle, bizde Sendikamız HİZMET-İŞ olarak, işçilerin ücret ve sosyal haklarında artan enflasyon karşısında TÜİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 oranında artış, zam yapılmasını talep ediyoruz." diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner269

banner260