Ekmeğe zam yolda! İşte ekmek için belirlenen yeni fiyat

Enerji kalemlerindeki fiyat artışı sonrası neredeyse iki ayda bir zamlanan ekmeğe yeni bir zam daha geleceği belirtildi.

Ekmeğe zam yolda! İşte ekmek için belirlenen yeni fiyat

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yakın dönemde 6 liradan satılabileceğini söyledi.
Karar'dan Sacide Demir'in haberine göre; 210 gramlık ekmeğin maliyetinin 5 lira 70 kuruşu bulduğunu söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yakın dönemde 6 liradan satılabileceğini belirtti.

Un krizi aşıldı ancak...

Un krizinin aşıldığını ancak elektrik ve doğalgaza gelen zamların fiyatlara yansıtılacağını belirten Kolivar, "Geçen sene eylül ayında 200 gram ekmek 2 buçuk liraydı, kilosu ise 12 lira 50 kuruştu. Bu sene ise 200 gram ekmek 4 lira, kilosu ise 19 liraya çıktı. Toplamda ekmeğe yüzde 53 zam yapılırken, maliyetler ise başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm girdiler yüzde 200-300’den fazla arttı. Geçen sene 150 liraya aldığımız maya bu sene 350 liraya çıktı. Bunların yanı sıra işçilik maliyetleri de sigorta primleri vs de yüzde 100’e yakın arttı" dedi.

"6 LİRA BİLE MALİYETİ KURTARMAZ"

Kolivar, yetkililere beraber maliyet yapma çağrısında bulunarak, 6 liranın bile maliyetleri kurtarmadığını fırıncı esnafını 7 buçuk liranın kurtarabileceğini ifade etti. İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı Temmuz ayında alınan kararla 4 TL’ye yükseltilmişti.

4 liraya satılan ekmek 5.7 liraya mal oluyor

Enerji zamlarının otomobilden giyime kadar birçok sektörde etiketlere zam olarak yansıması beklenirken, bir haber de temel gıdalardan olan ekmek fiyatları için geldi. Halihazırda İstanbul’da 4 liradan satışa sunulan 210 gramlık ekmeğin maliyetinin 5 lira 70 kuruşu bulduğunu söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, yakın dönemde 6 liradan satılabileceğini belirtti.

KARAR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umut fakirin ekmeği
Umut fakirin ekmeği - 4 hafta Önce

Elektriğe ve doğalgaza fabrika, atölye, imalathane, işletme ve ticarethanelerde yüzde 50 zamlanınca zam yağmurunun geleceğini aklı başında herkes bilir. Bir de bunun üstüne toplumumuzdaki fırsatçılık da binince önümüzdeki aylarda iğneden ipliğe her bir şeye zam geleceğini uzmanlar da söylüyor. Umarım herkes yanılır da indirim yağmuru başlar. Fakat nerdeee!

Murat
Murat - 4 hafta Önce

Ah ne olacak bu vansporun hali. Adam gibi iki futbolcu almadılar. Şampiyonluğa oynuyorlar mis. Birde gidip oradan buradan destek istiyorlar. Ligde kalabilmek için desteğe gerek yok. Bu takım şampiyon olmaz.cok zor. Boşu boşuna maçları takip edip moralimizi bozuyoruz.

Meryem
Meryem - 4 hafta Önce

Millet ne yesin??