banner211

EKONOMİ KONSEYİ: KAPIKÖY'ÜN AÇILMASININ ZAMANI GELDİ!

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında kapatılan o tarihten bu yana giriş-çıkışın kapalı olduğu Kapıköy Sınır Kapısı'nın açılışı gündemden düşmezken konuyu gündeme taşıyan son taraf Van Ekonomi Konseyi oldu.

EKONOMİ KONSEYİ: KAPIKÖY'ÜN AÇILMASININ ZAMANI GELDİ!

ŞEHRİVAN HABER - Van'ın bir numaralı gündemi olan Kapıköy Sınır Kapısı için çağrılar ardı ardına geliyor. Açılması için aralıksız çağrılar yapılan Kapıköy'ün durumu belirsizliğini korurken Van Ekonomi Konseyi de konuyla ilgili açıklama yaptı. Ak parti Van İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Van Ekonomi Konseyi Heyeti, Hakkari'den sonra Van için de bu kararın verilmesi gerektiğini vurguladı. 

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki Üzümlü sınır kapısının açılması, gözleri Van Kapıköy Sınır Kapısı’na çevirdi. Van Ekonomi Konseyi Şubat 2021 olağan toplantısı, Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda yapıldı. Dönem Başkanı Van Girişimci İşinsanları Derneği (VANGİAD) başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, başta Kapıköy Sınır Kapısı olmak üzere, Van’ın ekonomik potansiyeli masaya yatırıldı.

HEYET AK PARTİ'YE GİTTİ, MİLLETVEKİLİ İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI

Toplantı öncesi Dönem Başkanlığına seçilen Kadri Salaz’a nezaket ziyaretinde bulunan AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi. “İlimiz ile ilgili çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için milletvekillerimiz ile birlikte ilgili bakanlıklarla görüştük. Kapının turist geçişine açılması için öncelikle şehrimizi hazırlamalıyız. Bunun için Van'da başta lokantalar, kafeler, restaurantlar, oteller ve eğlence mekanları olmak üzere, İranlı turistlere hizmet verecek olan işyerlerinin açılması gerekiyor.” dedi. Türkmenoğlu, Van Ekonomi Konseyi üyelerinin huzurunda AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ı telefonla aradı. Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüklerini söyleyen Gülaçar, “İl başkanımız ve milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte yaptığımız planlama gereği, Sayın bakanlarımızla görüşmelerimizi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

GÜLAÇAR: KONU YENİDEN BAKANLARA TAŞINACAK

1 Mart’ta kısıtlama yetkilerinin valiliklere geçmesi ile birlikte Van’da da kısıtlamalarda gevşeme bekleniyor. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile görüştüklerini belirten milletvekili Gülaçar, “Sayın valimiz ile yaptığımız görüşmede Van’da kısıtlamaların gevşetilebileceğini söyledi. Van’da lokantalar, kafeler, restaurantlar, oteller ve eğlence mekanları olmak üzere, İranlı turistlere hizmet verecek olan işyerlerinin açılması ile birlikte şehrimiz İran’lı turistlere hazırlamış olacağız. Bu hizmet sektörlerinin açılması ile birlikte kapımızın açılması için yeniden bakanlarımızla görüşeceğiz. Bakanlarımıza hem İran tarafının hem de şehrimizin hazır olduğunu söyleyeceğiz. Sağlık bakanımız ile de görüşerek, gerekli tüm tedbirleri alarak İranlı turistleri ağırlayabileceğimizi belirteceğiz. İnşallah olumlu sonuç alırız.” ifadelerini kullandı.

VAN EKONOMİ KONSEYİ: KAPIKÖY'ÜN AÇILMASININ ZAMANI GELDİ

“Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için yürütülen tüm çalışmaları destekliyoruz.” diyen Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Kadri Salaz, Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki Üzümlü sınır kapısının açılması bölgemiz adına sevindiricidir, emsal teşkil etmiştir. Artık Van Kapıköy Sınır Kapısı’nın da açılmasının zamanı geldi. Sayın Valimizin Van’da kısıtlamaları kaldırması halinde şehrimizi de İran’lı turistleri ağırlamaya hazır hale getirmiş olacağız. Kapının açılması şehrimiz adına özellikle de çok zor durumda olan esnafımız için çok önemli bir adım olacaktır.” açıklamasını yaptı. Türkiye’nin tüm Hava, Deniz ve Kara Sınır kapıları açık iken sadece İran ile aramızda bulunan kapıların kapalı olması, İran’dan her gün yüzlerce turistin uçaklarla İstanbul, Antalya ve Alanya havaalanlarına taşınması sürerken Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapalı olması anlaşılır bir durum değil. Gerekli sağlık tedbirlerinin alınarak Kapıköy kapımızın bir an önce açılmasını istiyoruz. Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Salaz, “Bu kapsamda çalışmalar yürüten başta AK Parti Van İl Başkanı Sayın Kayhan Türkmenoğlu, Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez ve emek veren, çaba gösteren herkese, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve resmi kurumlara teşekkür etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 17:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
akil
akil - 2 ay Önce

Açılmaması en doğrusu van da virüs kontrol altına alındı. İranlılar gelince yine vaka sayısı artar. Sağlık herseyden önemli

Mustafa
Mustafa - 2 ay Önce

Sağolsun lar STK lar ve bu memleketin sadık insanları çaba harcıyorlar kapı açması için ama ne yazık siyasi bir karar ve aynı zamanda siyasi bir ceza vanımıza veriliyor bizi temsil edenler utansın sahipsiz memleket yoksa İran açık günde binlerce İran lı turist gelip gidiyor onlarca uçak İran a uçuyor ama Batı’ya oralar da hastalık yok güzelim memlekette var bahane ye bakın çıkıp birde utanmadan açıklama yapıyorlar ara sıra vatandaş sanki bilmiyor AP açık çifte standart başka hiçbir alternatif i yok memleket kısaca sahipsiz