Emekli-Sen Van İl Başkanı Timur Sayıryiğit'ten emekliler yoksullaşıyor çağrısı!

Türkiye gündeminde konuşulan emekli zamlarına karşı tepkiler gelirken, bir tepki de Emekli-Sen Van İl Başkanı Timur Sayıryiğit’ten geldi. Başkan Sayıryiğit, emeklilerin sorunlarına değinerek, emeklilerin gün geçtikçe yoksullaştığına dikkat çekti.

Emekli-Sen Van İl Başkanı Timur Sayıryiğit'ten emekliler yoksullaşıyor çağrısı!

Emekli zam konusunun konuşulduğu dönemde Emekli-Sen Van İl Başkanı Timur Sayıryiğit de emekli sorunlarına değinerek, yaşanılan zorlukları anlattı. Başkan Sayıryiğit, “13,5 milyon emeklinin sesi olmak için buradayız. Bugün buradayız çünkü emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Bugün buradayız çünkü biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür. Bugün buradayız çünkü cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır.” dedi.

EMEKLİNİN BİRDEN ÇOK SORUNU VAR
13,5 milyon emeklinin hak arama mücadelesini engellemeye çalışan iktidar emeklilerin sendikası DİSK Emekli-Sen’e kapatma davalarıyla saldırmaktadır diyen Başkan Sayıryiğit, şunları kaydetti: “Haykırıyoruz: Yıkılmak üzere olandır saldıran; yıkılacaksınız! Bugün en düşük emekli aylığı 1500 lira iken Maliye Bakanı açıklıyor: Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama 1261 lira! Ne var ki toplum tarafından güvenirliğini yitirmiş, bu ülkenin “resmi” istatistik kurumunun çarşıda, pazarda gerçek enflasyonun yüzde 60’lara dayandığı bir ekonomik krizin tam ortasında gerçeklikten uzak veriler paylaştığını geçtiğimiz ay ve dün açıkladığı enflasyon rakamlarında gördük.  O nedenle ne TÜİK in aldatıcı, yapay ve elastik açıklamalarına, nede Maliye Bakanı’nın tespitine değil. Kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama kira fiyatları 2459 lira. A dan Z ye her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi.”


“EMEKLİLERİN SORUNLARI BUGÜN BAŞLAMAMIŞTIR”
Emeklinin sorunlarına dikkat çeken Sayıryiğit, “Emeklilerin sorunları bugün başlamamıştır. Bu sorunlar on yıllardır piyasalaştırılan emeklilik ve sağlık sistemlerinin sonucudur. Hiçbir isyan, hiçbir mücadele, hiçbir örgütlülük boşuna değildir. DİSK Emekliler Sendikasının kökleri de işte bu özelleştirme, piyasalaştırma, yoksullaştırma politikalarına, 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Ancak açıktır ki ülkemiz hiçbir zaman böylesi bir ekonomik kriz döneminden geçmemiş. Emekliler, ekonomi politikalarını deney, halkı kobay olarak gören bir iktidar tarafından torba torba yasalarla, iğneden ipliğe ve halkın temel ihtiyaçlarına yapılan fahiş zamlarla böylesine yoksullaştırılmamıştır. Bugün bıçak kemiğe dayanmıştır. Geçinmek için 35 yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler ayaktadır, bir aradadır, haykırmaktadır.”


EMEKLİ DE YAŞA TAKILMAK EN BÜYÜK SORUNDUR 
Taleplerini sıralayan Başkan Sayıryiğit, şunları açıkladı: “Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır. Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır. Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır. Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır. Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır. Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır. Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır. Bu ülkenin emeklileri devletin sırtında bir yük değil, alın terinin karşılığını almak için bugün burada toplanan ve her gün haklı mücadelesini büyüten yurttaşlardır.  Hakkımız olan için mücadele etmeye, emeklilikte insanca bir yaşamı daha yüksek sesle savunmaya, ülkenin dört bir yanını eylem alanına çevirmeye, yıkılmakta olanı yıkmaya, eşit, özgür ve demokratik olanı el ele kurmaya kararlıyız.”

 
“SENDİKAMIZ VAR OLACAKTIR”
Sadaka değil toplu sözleşme istediklerinin altını çizen Sayıryiğit, şunları söyledi: “Sendikamız meşrudur. Sendikamız vardır. Sendikamız var olacaktır. Biz emekliler, sömürü ve zulme direnme sorumluluğunu bin yıllardır toprağı ekenlerden, ekmeği üretenlerden, yarını elleriyle kuranlardan devraldık. Yağma yok Disk Emekli-Sen var. Vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın ferpa, yaşasın DİSK, yaşasın emekli-sen, yaşasın insanca bir yaşam mücadelemiz, Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 1500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir? Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi? Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 1500 lira ile geçinebilir mi?”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SSK Emeklisi
SSK Emeklisi - 3 hafta Önce

Biz emekliler parti kursak 13 milyon oyumuz var sadece eşimiz bize oy verse yetimi 26milyon oyla iktidar oluruz ama malesef birliğimiz yok sürünüyoruz.

Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Millet yoksul kalmasa kodamanlar ne yecek Allah Kabul etmesin İnşAllah