banner272

Endişe veren görüntü! Binlercesi yola düştü, ilk varış noktaları Türkiye olacak

Kabil Havalimanı'nda tahliyelerin bitmesinin ardından binlerce Afgan, yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara koyuldu. Sosyal medyada dolaşan görüntülerde Afganların zor şartlar altında komşu ülkelere geçmeye çalıştığı iddia edildi. Ülkeden çıkmayı başarabilenlerin ilk varış noktasının Türkiye olacağı, ardından Avrupa ülkelerine geçmeye çalışacakları belirtildi.

Endişe veren görüntü! Binlercesi yola düştü, ilk varış noktaları Türkiye olacak

Taliban'ın Afganistan'daki yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkeden tek çıkış yolu Kabil Havalimanı idi. Geçtiğimiz günlerde ABD askerinin Afganistan'dan ayrılmasının ardından Taliban havaalanında da kontrolü sağladı.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA YOLCULUK EDİYORLAR

Tahliyelerin bitiminin ardından ise binlerce Afgan yürüyerek ülkeden çıkmak için yollara düştü. Sosyal medyada dolaşan videolarda, komşu ülkelere doğru çıkan Afganların zor şartlar altında yolculuk ettiği iddia edildi.

İLK VARIŞ NOKTALARI TÜRKİYE

Pakistan üzerinden İran'a oradan da başka ülkelere gitmek isteyen binlerce kişi ülkeden kaçışın boyutlarını gözler önüne seriyor. Afganlar için ilk varış yerinin muhtemelen İran üzerinden Türkiye olacağı ve oradan birçoğunun Avrupa ve İngiltere'ye gelmeye çalışacağı ifade edildi.

EN YOKSUL İNSANLAR BU YOLU TERCİH EDİYOR

Benzer bir yolculuğu yakın zamanda yapan bir göçmen, İranlı kaçaklıklar birlikte yolculukların yapıldığını ve yolculuğun engebeli arazide 4 saat sürdüğü ifade ederek, "En yoksul insanlar bu güzergahı tercih ediyor. Başka yollar da var, ancak pahalı" sözlerine yer verdi.

HABERLER

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnsan kaçakçılığı bitirilsin artık
İnsan kaçakçılığı bitirilsin artık - 4 hafta Önce

Korkarım önceki yüz binlercesi gibi gelirler. Çünkü çoğunluğu 18-40 yaş arası olan ve yanlarında çoğunlukla aile bulunmayan bu genç erkekler Taliban dışındaki hiziplerin ve önceki yönetimin asker, personel, sempatizan ve ailerinden olan erkeklermiş. Zaten her gün Van'da, çevre il ve ilçelerde yüzlercesi tespit ediliyor. Bir de onların kat kat fazlası soluğu diğer illerde alıyor. Yerli insan kaçakçıları ile Afgan ve İran kökenli insan kaçakçıları harıl harıl Afgan, Pakistanlı, Endonezyalı, Orta Asyalı, İranlı ve Orta Doğulu taşıyorlar. Bu durum ülkeyi işgaldir hatta toplumun geleceğine ve huzuruna suikasttır. Gelenler mağdur değil, aile değil, hasta değil, yaşlı değil, çocuk ve kadın değil. Bu istilayı durdurun. Yarın pişman olunur ama çözüm bulunamaz, geri de gönderilemez.

banner269

banner260