banner211

ERUH-DER 40 BİN LİRALIK YARDIM

Eruh-Der, Rojava, Şengal ve Kobanê’den göç etmek zorunda kalanlar için 40 bin liralık yardımda bulundu. Giyim ve gıdadan oluşan yardımlar daha sonra Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Koordinasyonuna teslim edildi.

ERUH-DER 40 BİN LİRALIK YARDIM

Eruh-Der Van Şubesi yapmış olduğunu 40 bin liralık giyim ve gıda yardımını dernek binasında yaptığı basın toplantısıyla açıkladı. Açıklama yapan Eruh-Der Van Şubesi Eş Başkanı Muhsin Keskin, Kobanê’de her gün büyük trajedilerin yaşandığını hatırlatarak, “Dünyadaki tüm toplumlar gibi temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde sürdürebilecekleri bir yaşam alanı oluşturmak isteyen kardeş Kobanê halkına karşı geliştirilen ve hiçbir sınır tanımayan, vahşice saldırılar 48. gününe girdi. Dünyanın dört bir yerinden toplatılıp silahlandırılarak Kürtlere saldırtılan canilerin eliyle Kürtlerin yaşam alanları boşaltılmış, çocuk yaşlı demeden halk kırıma uğratılmak istenmiştir. Belli ki bu şekilde bir “Kürt Soykırımı” hedeflenmektedir. DAİŞ çetelerinin etkinlik alanlarında sadece Kürtlere saldırması bunun en güçlü kanıtıdır” dedi.

“İNSANLIĞI MAZLUMLARDAN YANA TAVIR ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

IŞİD çetelerinin İslam adına hareket ederek katliamlar yaptıklarını dile getiren Keskin, “İnsani değerleri özümsemiş herkesin bu vahşete karşı durması kaçınılmazdır. Batılılar kilometrelerce uzaktan bu zulme karşı tepki geliştirirken Müslümanların İslami yükümlülüklerini yerine getirmeyerek yeterli tepkiyi göstermemeleri anlaşılır değildir. “Zulüm karşısında sessiz kalan, dilsiz şeytandır” şiarıyla başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanlığı DAİŞ canilerinin İslami ve insani değerleri bu şekilde dejenere ederek vahşette bulunmalarına karşı durmaya ve Kobanê halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek çağrıda bulundu. Savaşın, nefretin dışa vurulmuş halidir diyen Keskin, “Hangi kriterlere göre değerlendirilirse değerlendirilsin doğası gereği yıkıcıdır. Evinde bekleyen insanlara güç ve ganimet adına saldırarak onları kırımdan geçiren vahşete seyirci kalınamaz. Van Eruh-Der olarak, zulüm ateşine su taşıyan karınca misali mazlumdan yana tavrımızı belirttik ve üyelerimizin topladıkları gıda ve giyim yardımlarını zulme uğrayarak yerlerinden edilen kardeşlerimize gönderiyoruz. Mazlum Kobanê halkı nezdinde tüm insanlığa uygulanan bu DAİŞ vahşetini şiddetle kınıyor bütün insanlığı mazlumlardan yana tavır almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. Yapılan açıklamanın ardından toplanan yardımlar Rojava ile Yardımlaşma ve Dayanışma Koordinasyonuna teslim edildi.


(ŞEHRİVAN)

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 12:06
YORUM EKLE

banner246