banner211

EV KİRALARI BİN TL OLDU!

Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek, yaşanan depremin ardından kentte kira ücretlerinin bir türlü aşağı çekilmediğini belirterek, “Nedir bu ev sahiplerimizde ki para hırsı...

EV KİRALARI BİN TL OLDU!

Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek, yaşanan depremin ardından kentte kira ücretlerinin bir türlü aşağı çekilmediğini belirterek, “Nedir bu ev sahiplerimizde ki para hırsı. Bu konuda ev sahiplerimiz insaflı ve vicdanlı olsunlar” dedi.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Özdek, yaşanan depremin ardından ev sıkıntısı ile birlikte kiraların de tavan yaptığını ifade etti. Ev sahiplerinin duyarlı olması gerektiğini kaydeden ve bu durumda ev kiralamak isteyen ailenin zor durumda bırakılmaya çalışıldığını anlatan Özdek, “Van'da ev kiraları konusunda serbest bir piyasa hüküm sürüyor. Artık söylenecek laf bulamıyoruz. Van, fabrikaları olan, alım gücü yüksek olan bir kesimden oluşmuyor. Aksine alım gücü düşük ve asgari ücrete çalışan insanlarla dolu bir kent. Kira fiyatları neredeyse bin ile bin 200 TL civarına çıkmış durumda. Kimse kusura bakmasın ama burada bazıları ölçüyü kaçırarak İstanbul ile Ankara ile yarışmaya başladı. 3+1 odalı kaloriferli bir ev için 900-1000 TL isteniyor. Bu rakamlarda istenen bir evi asgari ücret ile çalışan bir kişi nasıl karşılasın. Böylesi evlerin fiyatları artarken, daha aşağı fiyatlarda olan evler nasıl artmasın. Bırakın onu toprak evi tutmak isteyenler karşılaştıkları fiyat karşısında ne yapacaklarını bilmiyorlar. Kira hadisesi vicdani bir olaydır. O insandan yüksek bir kira ücreti talep etmek ve o aileyi çaresiz bırakmak doğru da, ahlaki de değildir. İnsanın içinde Allah korkusu olacak. Ama bizim insanımız da maalesef giderek paraya karşı hırs büyümekte. Kendim bile artık bu olaya şaşırıyor anlam veremiyorum. Bunun başka bir açıklaması yok. Herkes kendi kafasına göre fiyatları belirlerse, vatandaşın hali ne olacak. Biraz insaflı olalım, al al al nereye kadar. Nedir bu ev sahiplerimizde ki para hırsı, para yüzünden değerlerimizin bir bir kaybolduğunu görmüyor mu kimse. Ondan sonra ‘Efendim Van’da ne saygı kaldı, ne sevgi kaldı, tüm değerlerimiz yok oldu’ diye yakınıyorsunuz. Her şey para mı? Para insanlar arasındaki iletişimi tamamen bitiren bir araçtır. Lütfen almayın demiyoruz ama biraz vicdanlı, insaflı olalım” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 04:30
YORUM EKLE