banner290

EYT'nin kapsamı genişletiliyor! Kritik tarihe dikkat, o kişilerde EYT kapmasına dahil edilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin Aralık’ta Meclis’e gelerek Ocak 2023 itibariyle yasalaşması ve ilk maaşların da Şubat ayında hesaplara geçmesi bekleniyor. Ancak kimlerin EYT’li sayılacağı, EYT’de kapsamın ne olacağı büyük ölçüde belirlense de halâ akıllarda soru işareti yaratan noktalar var. Peki “Kimler EYT kapsamında olacak?”, “EYT’de kapsam genişler mi?” İşte merak edilen soruların yanıtı…

EYT'nin kapsamı genişletiliyor! Kritik tarihe dikkat, o kişilerde EYT kapmasına dahil edilecek

EYT, Aralık ayında Meclis'te olacak. Milyonlarca SGK'lı, Bağ-Kur'lu ve memurun gözü Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinde. “Kimler EYT kapsamında olacak” sorusu netleşmeye başlarken, kritik 8 Eylül 1999 tarihine ilişkin flaş bir gelişme yaşandı. 17 Ağustos 1999 büyük Gölcük depreminden sadece 21 gün sonrasına denk gelen bu tarihin 31 Aralık 1999’a çekilebileceği öne sürüldü. Böylece 3600 ek göstergede olduğu gibi EYT’de de kapsamın genişlemesi ihtimali ortaya çıktı.

EYT’DE KAPSAM NETLEŞİYOR

EYT düzenlemesi için son bir aya girilirken gözler Beştepe’den gelecek açıklamaya çevrildi. Çalışmaları tamamlanan EYT için 4,5 milyondan fazla vatandaş meraklı bekleyişini sürdürürken kapsam ise yavaş yavaş belli olmaya başladı. 8 Eylül 1999 tarihi dahil bu tarihe kadar ilk defa sigortalı olarak çalışması başlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Bağ-Kur, Emekli Sandığı’na tabi olan herkesin EYT’li olduğu netleşti. Bunun yanında bazı vatandaşların borçlanma hakkıyla, bazılarının dava yolu ile EYT’li olması bekleniyor. Stajyer ve çıraklık dönemi ise Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in de açıkladığı üzere EYT kapsamına dahil edilmeyecek.

EYT’DE KRİTİK TARİH 8 EYLÜL 1999 DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Ancak son birkaç gündür daha önce de dile getirilen EYT kapsamının 1999 yılının sonuna kadar yani 31 Aralık 1999 tarihine kadar uzatılması yönünde bir talep var. Konuya ilişkin son duyumları paylaşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, şu an bu duruma ilişkin sadece bir talep olduğunu dile getirdi. “8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı yasa çıktığında büyük depremden sadece 21 gün geçmişti” diyen uzman isim, “Ve özellikle Marmara Bölgesi’nde insanlar deprem sonrası canının derdine düşmüştü. O dönemde işe girişler çok da önemli değildi, hatta ertelendi. İş yerleri yıkıldı. Birçok kişi işe başlayamadı. Fiilen işe başlasa dahi işe başlama tarihleri SGK’ya geç bildirildi. Bu nedenle kapsam genişleyebilir. Bu yönde büyük bir talep var” ifadelerini kullandı.

EYT’DE KAPSAMIN GENİŞLEMESİ GÜNDEMDE

3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesinin en iyi örneklerden biri olduğunu belirten Erdursun, “Sadece 4 meslek grubunda 3600 ek gösterge beklentisi vardı. Ancak kapsamın genişletilmesi konusu daha sonra dillendirildi ve bu da karşılık buldu. Bu nedenle 31 Aralık 1999 tarihine kadar kapsam genişleyebilir. Bakanlık yetkilileri de bu durumu takip ediyor. Ben kapsamın genişleyebileceğini düşünenlerdenim” dedi.

MYNET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eyt li olmak istiyoruz
Eyt li olmak istiyoruz - 4 hafta Önce

Her 8 Eylül 1999 eyt denilince insani olarak çok etkileniyor insan. Kimisi 10 gün kimisi 40 gün kimisi 2 hafta ile eyt yi kaçırıyor. Büyük gölcük depremininde bu günlere denk gelmesi eyt kapsamının genişletilmesi binlerce insanın içine umut saçıyor. Eyt nin 31 Aralık 1999 kadar geçerli sayılması hem mantıki hem insani hem vicdani bir gereksinimdir diye düşünüyoruz.saygıyla...

Ersin
Ersin - 4 hafta Önce

INŞALLAH

Meryem Kaya
Meryem Kaya - 4 hafta Önce

Kesinlikle eyt Aralık 1999 tarihini kapsamalı o zamanki insanlar hepsi madur oldu bende dahil

M. Haldun Sönmezer
M. Haldun Sönmezer - 4 hafta Önce

Ben ağustos ayı içinde, yani 8 Eylül 1999 tarihinden evvel devlet memurluğu için başvuruda bulunmuştum. Müracaatımızı yaptıktan sonra bu kanun çıktı. Hâlbuki biz, 25 yılda emekli olacağımız kaidesi geçerliyken başvuruda bulunduk. Ve depremden dolayı da hayli geç bir zamanda, kasım ayı içerisinde göreve başladık. Bu durumda olan başkaları da var. Bu yüzden kapsamın sene sonuna kadar genişletilmesi hakkaniyet prensibine uygun düşecektir.

Erkan Yiğit
Erkan Yiğit - 3 hafta Önce

Kesinlikle bu yasa kapsamı 31.12.1999 Tarihine kadar genisletilmeli büyük bir afet olmuş insanlar can telaşında ssk girişleri yapılmadı iş yerleri büyük tahribat gördü yasanın bu tarihe yani 31.12.1999 tarihine kadar genişletilmesi elzem oldu.

İsciiii
İsciiii - 3 hafta Önce

Arkadaşlar hepinizi tweterda bekliyoruz emekliliktegünetakılanlar31121999 sayfamız

B.Sever
B.Sever - 7 gün Önce

31.12.1999 Eyt uzamalı bende çok kişi madur bende dahil

Mustafa Kahramanöz
Mustafa Kahramanöz - 5 gün Önce

Bu gün konusunda gerçek eyt mağduriyeti bizler olacağız 99 yılının ağustos 1de ise girdim 15 gün deneme deyip ise aldır gelmeyelim ssk yalicakcen deprem oldu bütün ülke çöktü yaklaşık iki ay sonra giriş oldu gel gelelim o gün bugün tuttu bizi buldu 8000 bin gün 25 yıl hepsi full ama kanun sen bekle 16 sene bir an önce bu kanun bizim gibi bir sürü insan var mağdur gerekn neyse devlet yetkilileri adına sesimiz duyursun