banner211

Flamingo cenneti Erçek Gölü “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi

Van Gölü’nün 20 kilometre doğusunda yer alan ve bölgenin kuş bakımından en zengin alanı ve eşsiz manzarasıyla görenleri adeta büyüleyen Erçek Gölü; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edildi.

Flamingo cenneti Erçek Gölü “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi


Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün büyük bir kısmını havzasında barındıran Erçek Gölü, özellikle ev sahipliği yaptığı flamingolarla anılıyor. Kılıçgaga, büyük cılbıt, kara boyunlu, batağan, angıt, flamingo, yaz ördeği, Van Gölü martısı gibi onlarca kuş türünün barındığı Erçek Gölü, özellikle biyoturizm ve ornitoturizm açısından da dünyanın önemli merkezlerinden biri olma özelliğine sahip. Dünyanın en büyük flamingo konaklama alanlarından birine ev sahipliği yapan göl, ulusal ve uluslararası sınıflandırılmalarda da önemli kuş alanları arasında “B” sınıfı sulak alanlar içinde gösterilmektedir.
İpekyolu Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen Flamingo Festivali ile yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan göl kıyısında yapılan kuş gözlem noktaları, sahil bandı çalışması ve düzenli çevre temizliği göle verilen önemi bir kez daha gözler önüne seriyor. Gölün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescil ve ilan edilmesi ile beraber, dünya turizm cenneti sayılan alanlardan biri haline dönüştürülebilmesi çalışmaları da hız kazandı.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
YETER Kİ İSTENSİN, KESİNLİKLE ZOR DEĞİL.
YETER Kİ İSTENSİN, KESİNLİKLE ZOR DEĞİL. - 12 ay Önce

ERCEK VE SIHKE GÖLLWRİ KAPSAMLI ŞEKİLDE TEMİZLENSİN, ISLAH EDİLSİN, İHYA EDİLSİN. BI DOĞAL GÜZELLİKLERİN ÇEVRESİNE KIYI BANDI, ÇİM, ÇİÇEK VE FİDANDAN OLUŞAN YEŞİL KUŞAK YAPILSIN. BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI YAPILSIN, BANK VE KAMELYALARLA DONATILSIN. HOŞ BİR IŞIKLANDIRMA YAPILSIN. BU İKİ GÖL BERRAK VE MASMAVİ BİR HALE GETİRİLSİN. SANDAL KEYFİ YAPILSIN. VAN BALIKLARININ YAŞAM ALANI HALİNE GETİRİLSİN. YAPAY GÖL VE HAVUZLAR YAPMAMIZA GEREK YOK. BU GÖLLERİ ŞEHRE KAZANDIRALIM.