banner290

Forbes, Türkiye'nin en yaşanabilir kentlerini belirledi, Van sırasıyla yine şaşırtmadı!

ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes, Türkiye'nin en yaşanabilir kentlerini belirledi. Türkiye'nin 'yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirleri' listesinde Van bulunduğu sıra ile yine şaşırtmadı.

Forbes, Türkiye'nin en yaşanabilir kentlerini belirledi, Van sırasıyla yine şaşırtmadı!

ŞEHRİVAN HABER/Türkiye’nin 81 ilini ‘yaşamak ve çalışmak’ kriterlerinin göz önüne alarak değerlendirildiği sıralamada Van listenin 72. sırasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti nüfusu 2022 TÜİK verilerine göre 84 milyon 680 bin kişi olarak açıklandı. Avrupa kıtası ile Asya'yı birleştiren bölgesinin stratejik bir gücü olarak dünyada kabul edilen Türkiye 81 il ve 922 ilçeye sahip. ABD merkezli ekonomi dergisi Forbes, Türkiye Cumhuriyeti'nin en yaşanabilir kentlerini belirledi. 94 başlıkta hazırlanan raporda Türkiye'nin yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirleri listesi ortaya çıktı. "İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler" sıralamasında Van listenin 72. sırasında yer aldı. Listede Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan illerden Elazığ 19, Malatya 28, Erzurum 39, Erzincan 46, Tunceli 58, Bingöl 69, Kars 62, Ardahan 74, Iğdır 75, Ağrı 76, Bitlis 77, Hakkari 79, Muş 81 sırada yer aldı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022, 14:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yapacak çok şeyimiz var
Yapacak çok şeyimiz var - 8 ay Önce

Van'da beton var, betonlaşma var. İstihdam yok, iş yok, fabrikalar yok, turizm zayif, hayvancılık zayıf, tarım zayıf, sanayi yok, ticaret zayıf...Yani bunlar Van'ın potansiyelinin çok altında. Emlak fiyatları yüksek, fiyatlar yüksek, şehir boğucu. Yeşil çok az. Bu şehrin şu anda en az ilk 30 şehir arasında olmasi gerekmez mi?

RAMAZAN TEMİZLİK VE ARINMA AYIDIR
RAMAZAN TEMİZLİK VE ARINMA AYIDIR - 8 ay Önce

Edremit'in, İpekyolu'nun, Tuşba'nın mahallerinde, mahalle aralarında, caddelerinde, sokaklarında, kaldırımlarında, refüjlerinde, kavşaklarında, oluklarında, yol çevrelerinde, kanallarında, derelerinde, arklarında, parklarında, açık alanlarında, kıyılarında, sahillerinde, mesire yerlerinde, insanların yaşadığı ve dolaştığı her bir noktasında niçin kapsamlı, yaygın, yoğun ve titiz temizlikler yapılmıyor? Yüzlerce personel, yüzlerce gönüllü, binlerce öğrenci ve vatandaş, yüzlerce süpürge ve fırça, binlerce eldiven, binlerce çöp torbası, onlarca çöp aracı, onlarca yıkama aracı, onlarca süpürgeli araç ile şöyle 30 GÜNLÜK bir TEMİZLİK KAMPANYASI yapmak bu şehre iyi gelmez mi sizce de? ŞEHRİVAN ve diğer yerel medyamız kaç kez bu sorunu haber yaptı. Vatandaşlar da her fırsatta bu eksiği ve ihtiyacı söyleyip duruyor. Bu şehrin her tarafı hakikaten çok kirli. Edremit'in, İpekyolu'nun, Tuşba'nın mahalleleri, caddeleri, sokakları, dereleri, kanalları, parkları, bahçeleri, açık alanları, kıyıları, sahilleri, bütün yaşam alanları yeterince temiz mi? Dolaşıp dikkatli baktınız mı? Çöp konteynırlarındaki çöpleri geceleyin almanın dışında bu şehrin her yerinde gündüzleri, hafta içi, hafta sonu, yılın dört mevsimi, yılın 365 günü temizlik gerekmiyor mu? Şehrin her yerinde temizlik personellerinin olması gerekmiyor mu? VAllahi, billahi, tAllahi şehirde ciddi bir temizliğe ihtiyaç var. Ramazan arınma ayıdır, şehrimiz de arınsın. Temizlik bir iman meselesidir, bir kültür meselesidir, bir medeniyet göstergesidir, değil mi? Temiz, bakımlı, ferah, güzel yerleşim alanlarımız olsun. Yetkililerin, bütün belediyelerin, ilgili bütün kurumların, ilgili bütün birimlerin şehir genelindeki toza, toprağa, çamura, atıklara, çöplere, izmaritlere, kirliliğe son vermek için haftalarca süren kapsamlı, titiz ve detaylı bir temizlik kampanyası ve temizlik seferberliğini başlatması iyi olmaz mı? Peki abdest alan, namaz kılan, camileri dolduran, oruç tutan ve çoğunluğu müslüman olan bu toplumun caddesini, sokağını, mahallesini, şehrini, çevresini, doğasını kirletmemesi, temiz tutması, koruması, duyarlı olması gerekmez mi? Bu şehir detaylı temizlenirse şehrin her yerinden ve tamamından abartısız 1000 kamyon toz, toprak, çamur, çöp, evsel atık, kirlilik toplanmaz mı dersiniz? Bu can sıkıcı kirlilik ve bakımsızlık hepimizin eksikliği değil mi? Vatandaşlar duyarlı, kurumlar ilgili olmalı değil mi?

ahmet demir
ahmet demir @RAMAZAN TEMİZLİK VE ARINMA AYIDIR - 8 ay Önce

diğer temiz şehirler nasıl temiz kalıyorsa van da öyle yapmalı öyle eline al süpürgeyi kapının önunu süpürmekle olmaz