banner211

'GENÇLER KADERİMİZİ DEĞİŞTİRECEK'

Her yıl 150 ülkede kutlanan ve bu yıl Türkiye’de dokuzuncu kez kutlanacak olan Global Girişimcilik Haftası (GGH) nedeniyle TOBB Van Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Eren Görsel Görmen bir açıklama gerçekleştirdi.

'GENÇLER KADERİMİZİ DEĞİŞTİRECEK'

Her yıl 150 ülkede kutlanan ve bu yıl Türkiye’de dokuzuncu kez kutlanacak olan Global Girişimcilik Haftası (GGH) nedeniyle TOBB Van Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Eren Görsel Görmen bir açıklama gerçekleştirdi.

 

Görmen, ilk olarak yerel ve ulusal etkinliklerle gençlerin potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik edecek etkinlikler yapmayı planladıklarını belirtti. Görmen, “Gençlerin enerjilerini ekonomik hayatta hissettirmeleri özelde ilimiz ve bölgemiz genelde ise ülkemiz açısından büyük bir değişim yaratacağı açıklamasını yapan Görmen, konuşmasına şöyle devam etti. “ Yaklaşık iki yıldır kent ekonomisinde gençlerin söz sahibi olması ile ilgili birçok kurum ve kuruluşa ziyaretler gerçekleştirdik. KOSGEB desteği ile birçok eğitim düzenledik. Son olarak OSB Yönetim Kurulu’nu ziyaret ederek Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin sanayi faaliyetlerini yakından incelemesi konusunda OSB yönetiminin desteklerini aldık. Ayrıca iş dünyasının birçok aktörünü Kariyer Günleri Projesi ile gençlerimizle buluşturduk.” Dedi.

 

Görmen, ayrıca Van ilinin sanayileşmesi noktasında yaşadığı sıkıntıları ve geçiş aşamasında nasıl bir yol izleneceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere kentteki tüm STK’ların, kamu kurumlarının, akademisyenlerin, sanayicilerin ve konu ile ilgili deneyimlerini paylaşmak üzere sanayi kentlerinden tecrübeli insanların bir araya gelmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğine de değindi. Görmen, son olarak şu sözleri ifade etti. “Kentimiz genç nüfus potansiyeli bakımından ülkede ilk üç il arasında olmasına rağmen gençlerimiz ticari hayatın sadece bir sınır kapısına indirgendiği, ilimizde nasıl bir rol üstleneceklerini bilmiyorlar. Belki birkaç istisna var ancak %90’lık bir genç kitlesi umutsuz bir şeklide uzanacak bir eli bekliyor. Bu sorunun ortadan kalkması ancak istihdama öncelik verilmesi ile gerçekleşebilir. Bu nokta da ilimizin sosyo-ekonomik ve kültürel değerlerinin bir an önce ele alınarak pratikte işlenebilmesi konusunda her bireye büyük sorumluluklar düşmektedir.”

 

Her türlü fikre ve görüşe açık olduklarını belirten Görmen, “kentimizde ekonomi ile ilgili sözü olan herkesin çekinmeden gençlerle bir araya gelmeleri gerektiğini dile getirerek “hiç ummadığınız kişilerden büyük projeler çıkabilir” ifadesini kullandı.

 

GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTASI (GGH) NEDİR?

GGH kapsamında sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve devlet kurumlarının yer aldığı 200′den fazla paydaş Global Girişimcilik Haftası boyunca tüm Türkiye genelinde TOBB öncülüğünde aynı anda etkinlikler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında paneller, konferanslar, oturumlar, çalışma atölyeleri, fikir yarışmaları, eğitim programları, web buluşmaları ve vaka çalışmaları organize ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 09:45
YORUM EKLE